Satın Alınabilecek En İyi 3 BCAA!

Vücut geliştirme sporu beslenmenin oldukça fazla öneminin olduğu aktivitelerden biridir. Durum böyle olunca protein ağırlıklı beslenmek ve protein sentezinin daha da hızlı sağlanmasını sağlayacak şekilde beslenmek çok önemlidir. Bunun yanında bize bu süreçte yardımcı olacak destekleyici besinler de almak gerekebilir. Bu besinler arasında en çok bilinenler hiç şüphesiz protein tozları, bcaa ve glutaminlerdir. Biz bu yazımızda BCAA nedir ve en iyi BCAA hangisidir sorularının cevaplarını vereceğiz.

BCAA Nedir?

BCAA, vücut geliştirme sporu yaparken yağsız kas kütlesi arttırımına ve performans artışına yardımcı olan bir destek besinidir. Yapısal olarak dallı amino asit zincirlerinden oluşan BCAA; valin, izolösin ve lösinden oluşmaktadır. Bazı deneysel sonuçlar BCAA kullanan bireylerde seratonin oranının BCAA kana karışmaya başladığından itibaren düştüğünü ve bu sayede kişinin mental açıdan daha dayanıklı bir hale geldiğini kanıtlamıştır. Vücut geliştirmeciler için önemli olan kısmı ise kasları hücresel uyarması sonucunda kaslardaki yorgunluğu azaltması ve iyileşme dönemini daha da hızlanarak kas gelişiminin hızlanmasını sağlamasıdır. BCAA’nın önemine vurgu yaptıktan sonra sıra geldi en iyi BCAA markalarını sıralamaya!

En İyi BCAA Markaları

1-) Scivation Xtend BCAA

Xtend  , antrenman sırasında veya antrenman sonrasında kullanılması önerilen ve yapısı enerji verici bileşenler ile desteklenmiş bir BCAA markasıdır. Ürünün içeriği incelendiğinde içerisinde 3500 mg lösin, 1750 mg izolösin ve 1750 mg valin olduğu görülmektedir. Bu miktarlar açısından gayet başarılı bir ürün olarak düşünüyor olsak da, içerisinde fazla miktarda bulunan sodyum kalitesini az da olsa düşürüyor. Tat olarak da bizlerden güzel bir not alıyor olsa da; tıpkı içerik meselesinde olduğu gibi bir kusuru mevcut. Uzun vadede kullanım amaçlayan bireyler bir süre sonra karpuz aromasından ister istemez bayacaktır. Tüm bu inceleme sonrasında fiyatına baktığımızda maalesef aynı gramajda olan ve içeriği neredeyse aynı olan diğer BCAA markalarına göre bir miktar pahalı olduğunu görüyoruz. Biz bu markayı en iyi BCAA markaları arasına ekledik ancak eğer yeterli maddi duruma sahip değilseniz başka markaları da değerlendirebilirsiniz.

2-) FA Extreme

En iyi BCAA markaları değerlendirmemizde FA Extreme BCAA 5000’i de listemize dahil ettik. Toz halinde bulunan ve 2:1:1 oranında düzenlenmiş bir yapıya sahip olan FA Extreme, spor sırasında alınmak için uygun bir besindir. Spor öncesinde vücuda alındığında yıkım etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan bu ürün, vücudun ihtiyacı olan amino asit miktarını karşılamada da oldukça iyidir. Ayrıca tat olarak da oldukça rahat bir içime sahip olması, diğer artı yönleri arasında yer almaktadır. Servis başı 2500 mg lösin, 1250 mg izolösin ve 1250 mg valin bulunduran FX Extreme maalesef Xtend’e göre daha az bileşene sahiptir. Ayrıca fiyatı da Xtend ile aynıdır. Eğer gerçekten iyi bir bütçeniz mevcutsa bu incelememize bakarak tercihinizi Xtend’ten yana kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

3-) Multipower BCAA

En iyi BCAA markaları değerlendirmemizde yerini alan bir diğer marka da Multipower BCAA. Multipower’ın bir servisinde 2:1:1 oranında; 3000 mg lösin, 1500 mg izolösin ve 1500 mg valin bulunmaktadır. İçerik olarak tatmin edici olsa da; Xtrend markasına göre yine az içeriğe sahip.  Diğer BCAA markalarında bahsettiğimiz tat bakımından ilgi çekici olma kriteri maalesef Multipower’da mevcut değil. Multipower’a gelen yorumlar genellikle tat konusunda sıkıntılı olduğu yönünde. Ancak içeriği bakımından ve fiyatı bakımından isteklerimizi karşılar nitelikte olması listemizde yer alabilmesine olanak sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar