Amino Asit Kullanımı Zararlı Mı?

Fitness sporu var olduğundan bu yana birçok soru ile birlikte gelmiştir. İlk başlarda fitnessın boy uzamasına olumsuz yönde etki ettiği, sonralarda ise de fitness sporuyla uğraşanların kullandığı yan besinlerin zararlı olduğu gibi inanışlar ortaya çıkmıştır. Halbuki fitness boy uzamasına olumsuz yönde etkileyeceği yerde; büyüme hormonu salgılanmasına yardımcı olur ve bu sayede dolaylı yoldan da olmuş olsa boy uzamasına yardımcı olmaktadır. Günümüzde bu inanışa olan inanç yok edilmiş olsa da, supplementlerin zararlı olduğuna dair olan inançlar hala devam etmektedir. Bu yazımızda en çok kullanılan supplementlerden biri olan amino asit için amino asit kullanımı zararlı mı sorusunun cevabını vereceğiz.

Amino Asit Nedir?

Amino asit, proteinlerin yapı taşları olarak bilinmektedir. Amino asitler belirli bağlar yaparak proteinleri oluşturur ve vücudumuzda kullanıma hazır hale getirilir. Protein ağırlıklı besinler tükettiğimizde vücudumuz sindirim yolu ile amino asitlere kadar parçalar ve bu amino asitler vücudumuzda birçok farklı yerde kullanılır. Özellikle kaslarda, kemiklerde ve deride kullanılan bu amino asitler, özellikle vücut geliştirme sporunda belirli bir seviyeye ulaşmış bireyler için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu kadar önemli olmalarına rağmen hala dışarıdan destek besin olarak alınması birçok kişi tarafından hala tartışılıyor. Peki, vücut geliştirme sporu ile uğraşan bireylerin amino asitleri neden dışarıdan alması gerekmektedir?

Amino Asitler Zararlı Mı?

Vücut geliştirme sporunda besinlerin normal bir bireyin tükettiğine nazaran daha fazla alınması gerekmektedir. Vücudumuz ne kadar yaratılış olarak harika bir yapıya sahip olsa da; her amino asitin yeterli miktarda üretimini gerçekleştiremez. Bu durumda mecburen dışarıdan bir destek alınması gerekmektedir. Çünkü fitness, kasların mikroskobik seviyelerde yırtıldığı ve alınan besinler sayesinde bu yırtılmaların giderilerek gelişme sağlandığı bir spordur. Bu durumda dışarıdan destek alınmaması ve kasların yeterli besini alamaması sonucu sakatlanmalar ile karşı karşıya kalınacaktır.

Amino asit kullanımı zararlı mı sorusunun cevabı fitnessa gönül vermiş insanlarca kesinlikle hayırdır. Ancak bilinmesi gereken bir konudan da bahsetmeden geçmeyelim. Eğer bu destek besinleri kullanıyorsanız ve bu besinlerin vücutta kullanılmasını sağlamıyorsanız, o zaman sizin için yarardan çok zarar sağlayacaklardır. Alınacak olan besinlerin vücutta kullanılmaması, vücuttaki dengenin değişmesine neden olabilir. Eğer hakkı ile sporunuzu yaptığınızı ve yeterli derecede beslenseniz bile fitnessta ileri seviyelere gidecek kadar yeterli olmadığını düşünüyorsanız; alacağınız destek besinlerin yerine ulaşmasını sağlamalısınız.

Amino Asitler Nasıl Kullanılmalıdır?

Amino asitlerin sıvı,hap ve toz şeklinde satılan çeşitleri bulunmaktadır. Sıvı amino asitler, diğer çeşitlere göre daha hızlı kana karışır ve doku onarımının daha erken başlamasına yardımcı olur. Toz halinde satılan amino asitler sıvı ile neredeyse aynı hızda kana karışsalar da; tat bakımından sıvılardan bir adım daha geridedirler. Ancak alacağınız her amino asit kaslarınızın onarılmasına destek sağlayacaktır. Bunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor. Bu uyarıyı yapmaya gerek duymasak da, kesinlikle ama kesinlikle merdiven altı üretilen ve ismini duymadığınız ürünleri kullanmaktan da kaçının. Vücudunuz için en iyisini isterken, en kötü ürünleri kullanmak tamamen kendinizi kandırmak olacaktır. Amino asit kullanımı zararlı mı sorusunu en açık şekilde anlattığımızı düşünüyoruz ve fitnessa gerçekten gönül vermiş insanların iyi bir araştırma sonucunda kendi yollarını çizebileceklerine inanıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar