Antrenman Öncesi, Sonrası İnsülinin Kontrolü ve Kas gelişimine Maximum Faydası Nedir ?

Antrenman Öncesi, Sonrası İnsülinin Kontrolü  ve Kas gelişimine Maximum Faydası Nedir?

Vücut Geliştirme Sporunda İnsülinin Önemi Nedir?

Vücut gelişitrme sporu basit bir şekilde tavuk pilav yemekten ibaret değildir. İnsan vücudunda egzersiz sırasında ve sonrasında birçok olay meydana geliyor,bu durumda hiç şüphesiz ki, hormonlar kaslarımızın gelişmesinde çok fazla önemli role sahiptirler, başlıca Testosteron, Growth, İnsülin, Glukagon, Kortizol gibi önemli hormonların ne yaptıklarını ve bizim için nekadar önemli olduklarını bilmeliyiz.

Sporcular İçin İnsülinin Etkileri

  • İnsülin duyarlı hücrelere amino asitler ve K taşınmasını artırır.
  • Protein sentezinin uyarılması
  • Glikojen sentezi ve Glikolitik enzimlerin etkinleştirilmesi
  • Glukoz girişini artırır
  • Yağ asidi sentezini artırır
  • Gliserol fosfat sentezini artırır
  • Katabolizmayı düşürür
  • Growth hormonunu destekler

 

Insülin anabolik bir hormondur; hatta büyüme hormonundan bile daha anaboliktir, vücut geliştirme sporunda yaptığımız antrenmanlar sonucunda, vücudumuza çeşitli besinler alıyoruz, vücudumuz bu besinleri değerlendirirken insülin hormonu sayesinde bu besinlerin bize, etki etmesi kaslarımıza ulaşması daha  hızlı ve etkili oluyor.

İnsülin hormonu protein kaynaklıdır ve insan vücudunda bulunan diğer protein kaynaklı hormonlar gibi aminoasitlerden meydana gelir. Pankreastan üretilen insülin hormonu kan ile birlikte çeşitli dokulara ulaşıyor. Yani insülin hormonu kaslarımız için gerekli olan aminoasit, glikoz gibi besinlerin kas hücrelerine ulaşmasını sağlıyor.

Insülin sadece görevini yapan anabolik ulaştırma hormonudur. Ne iyidir, ne de kötü. Vücutta yağlanmaya mı neden oluyormuş yoksa kas yapımına mı, onu hiç ilgilendirmez. Onun için önemli olan tek şey, kan seker oranını normal değerlerde tutmaktır. Kan şekeri arttığında, insülin salgılanır ve seviye normale getirilir.
Insülin kendi kendine salgılanmaz, eger akıllı iseniz, dogru zamanda yeterli miktarda insülin salgılanmasını sağlayabilirsiniz. Bunu mümkün kılacak bir yol bulunmaktadır.

Vücuttaki insülin hormonu seviyesi artarsa, vücut aşırı miktarda yağ depolamaya başlar ve şişmanlığa yol açar. Gün içerisinde yüksek glisemik indeksli beslenme ile sık sık insülin seviyenizin ani yükselmesi sonucu, hücre girişi duracaktır, buna insülin direnci deniliyor. İnsülin direnci sorunu olanlar spor yapıp dengeli beslenseler dahi kilo vermekte zorlanırlar. Çünkü fazlasıyla salgılanan insülin, alınan gıdaların yağ olarak depolanmasına neden olur. Bu nedenle insülin seviyesinin, bizim tarafımızdan kontrol edilmesi gerekiyor.

İnsülin Direnci Nasıl Kontrol Edilir?

Dışarıdan aldığımız besinlerin bir kısmı insülin seviyesini hızlı olarak yükseltirken bazılarında bu işlem daha geç olur. Önemli olan bu besinler arasındaki dengeyi kurabilmektedir.

İnsülin hormonu dediğimiz gibi çok güçlü bir hormondur. Yedğimiz besinlerin kan şekeri oranı önemli olmakla beraber yüksek glisemik indeksli besinlerin alınmasıyla, İnsülin hormonu çok çabuk bir şekilde yükselir. Yükselen insülin aynı hızda çok çabuk bir şekilde düşecektir. Bu bizim istemediğimiz bir durumdur . İnsülin hormonu mümkün olduğunca normal değerlerde tutmak gerekir.

İnsülin Seviyesini Hızla Yükselten Besinler :  Şeker, Beyaz ekmek, Beyaz pirinç, Fast food, Gazlı içecekler ve hazır gıdaların birçoğu

İnsülin Seviyesini Dengede Tutacak Besinler : Yulaf, Kepekli Makarna, Esmer Pirinç, Baklagiller

Bu durum insülinin işleyişine ve antrenman sonrası kas glikojen depolarına etki eder. Dahası egzersiz sonrası ne kadar çok zaman geçerse bu etki o kadar çok düşer.  Bu antrenmandan hemen sonra karbonhidratlarınızı tüketmenin olasılıkla iyi bir fikir olduğu anlamına gelir.  Bundan elde edeceğiniz artı şu ki antrenmandan hemen sonra tükettiğiniz kalorilerinizin çoğu kaslarınıza uygun bir şekilde paylaşılır, ki bu da antrenmandan daha iyi verim almanızı sağlar.

 

 

 

Antrenman Öncesi:

Antrenmandan önce şekerli bişeyler yemeyi deneyin, antrenmanınızın ilk 20 dakikası çok enerjik ve zinde geçicektir ama sonra başınızın dönmesine varabilcek derecede enerji kaybı yaşarsınız. Bu aradaki uçurum öyle büyüktür ki antrenmanınızı yarıda bırakmak isteyebilisniz. O nedenle şunu bilmelisiniz ki, antrenmandan önce asla basit şeker alınmamalıdır; yani insülin seviyenizi aniden yükseltmemelisiniz. Kompleks karbonhidratlar ile kaslarınızda ki ATP depolarını doldurup, insülin seviyenizi orta karar veya bir miktar yüksek seviyelere sabit tutabilirsiniz böylelikle enerjinizde, uzun süreli devam ederek antrenmanınız verimli geçecektir.

Antrenman Sonrası:

Antrenman sonrası kaslarımızın gelişimi için büyük bir fırsattır. Yağ yakmak hedefindeyseniz eğer 45-60 dakika karbonhidrat almayın ki vücudunuz yağ yakmaya devam etsin. Eğer normal bir şekilde sporunuzu yapıyorsanız kilonuzun 3 katı kadar kompleks karbonhidrat tüketmeniz gün içerisinde size yetecektir.

Kas kütlesi olşuturmak istiyorsanız, tüm gün normalden az yüksek insülin değerlerine sahip olmanız gerekmektedir, antrenmandan sonra yüksek insülin seviyesine çıkılmalı çünkü kas hücrelerinin zarları özellikle insülin ve onun yanında getirdikleri için geçirgen bir hal alır. Yanında getirdiklerine örnek olarak: Glukoz veya BCAA özellikle BCAA’lar insülin tarafından bizzat kas hücrelerine kadar eslik edilir. Kas yapmak isteyen kisiler için bu harika bir şeydir.

Bu bağlamda İnsülin seviyesi yüksek olan besinleri antrenmanlardan sonra belirli miktarlarda tüketebilirsiniz.

 

Özet Olarak Kas Kütlesini Arttırmak İçin Nasıl İnsülinden Faydalanabiliriz ?

Daha hızlı mı kas yapmak istiyorsunuz? Insülin salgılamasına neden olacak miktarı arttırın. Bu özellikle antrenman sonrası büyük bir avantajdır. çünkü bu durumda insülin glukozu yag olarak degil, glukojen olarak depolar. Sert bir antrenmandan sonra kaslardaki ve karacigerdeki glikojen depoları bir miktar boşalır ve çok fazla glukoz alımı mümkün olur. Bu durumda karbonhidratlardan çekinmeyin.
Çok daha büyük kas kütlesi inşaa etmek istiyorsanız, insülin seviyenizi gün boyunca bir yada iki kez daha arttırın. Bunu ya antrenmandan önceki beslenme anında ve antrenmandan sonra ya da antrenmandan sonra 2 kez yapabilirsiniz.
Yağ yakımı için de, günün geriye kalan kısımlarında insülin seviyenizi düşk tutmalısınız.

Antrenman sonrası hücre geçişi için basit şeker değil, kompleks karbonhidratlardan gelen glikoz ile insülin seviyenizi yükseltin, zira basit şeker çabuk yükselttiği gibi çabuk bir şekilde düşürür, düşen insülin seviyenizle beraber kortizol hormonu yükselir ve Growth hormonu olan büyüme hormonu yükselmez ve durur.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Serkan Güneş

Serkan Güneş

Benzer Yazılar