Antrenman Öncesi ve Sonrası Neler Yenmeli?

Vücut geliştirme sporunun %40’lık kısmı antrenmandan geçiyor ise %60’lık kısmı beslenmeden geçmektedir. Ne kadar iyi antrenman düzeniniz olursa olsun, beslenme konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız istediğiniz hedeflere ulaşamazsınız. Beslenmenin önemini anlattığımıza göre sıra geldi nasıl ve ne ağırlıklı beslenmemiz gerektiğine. ”Antrenman öncesi ve antrenman sonrası neler yenmeli?” sorusu oldukça yaygın ve cevaplanmadığı süreçte bireyin spor hayatına büyük bir balta vurabilecek bir konudur. Biz de enine boyuna bu konudan bahsedeceğiz ve aklınızdaki soruları açıklığa kavuşturmaya çalışacağız.

1-) Antrenman Öncesi Neler Yenilmeli?

Öncelikle antrenmana özel yiyeceklere geçmeden önce birkaç husustan bahsetmemiz gerekecek. Eğer acıktıysanız ve o gün spora gitmeniz gerekiyorsa, yemeğinizi antrenmandan en az 2 saat öncesine kadar yemiş olun. Antrenman sırasında yediğiniz yiyecekler size bir yük olabilir ve hareketler sırasında zorluklar yaşayabilirsiniz. Önerimizi verdiğimize göre artık antrenman öncesi neler yenmeli sorusunun cevaplarına geçelim. Eğer definasyon döneminde değilseniz antrenmanınıza başlamadan önce muz gibi karbonhidrat deposu olan bir yiyeceği tüketebilirsiniz. Ayrıca antrenmandan 40-45 dakika önce tüketilen yulaf; hem lifli yapısı sayesinde sizi tok tutar, hem de karbonhidrat bakımında size katkı sağlamış olur.

Sabah antrenman öncesi neler yenmeli tarzı sorular da olduğundan bu soruya da kısa bir cevap verelim. Sabah kalkar kalkmaz spor yapan bireylerin hiç olmazsa antrenman sürelerine kadar bir adet muz yada 1 kase yoğurt gibi onları besleyebilecek besinler tüketmesi gerekmektedir. Çünkü vücudumuz uzun bir uyku süreci sonrasında besinsiz kalmıştır ve kasların beslenebilmesi için az da olsa enerjiye ihtiyacı vardır. 1 adet muz ya da 1 kase yoğurt sayesinde vücudunuzun istediği enerjiyi ona sağlamış olursunuz.

2-) Antrenman Sonrası Neler Yenmeli?

Antrenman sonrası neler yenmeli sorusunun cevabını tam olarak verebilmemiz için ne tür bir aktivite yaptığınızı bilmemiz gerekmektedir. Eğer kondisyon ağırlık bir spor yaptıysanız ve ağırlık konusunda aktif olmadıysanız, ağırlık çalışan bireylere göre daha az protein alımı sağlayabilirsiniz. Ancak sizin de kaliteli karbonhidrat almanız ve vücutta boşalttığınız enerji depolarını kaliteli karbonhidratlar sayesinde doldurmanız gerekmektedir. Antrenman sonrası neler yenmeli sorusunun diğer bir kolu yani ağırlık çalışanlar için olan kısmına geldi sıra. Ağırlık çalışan bireylerin antrenman sonrasında kaslarında mikroskobik yırtılmalar meydana gelebilir. Ayrıca kasların gelişim gösterebilmesi için yakıt alması gerekir. Kaslarımızın yakıtı da herkesin bildiği gibi proteinlerdir. Sağlam bir ağırlık antrenmanı sonrasında vücudun hemen protein ile beslenmesi gelişim için oldukça önemlidir. Bu konuda yardımınıza koşacak protein çeşiti whey proteindir. Whey protein kazein proteine göre vücutta daha hızlı sindirilir ve kana daha hızlı karışır. Bu yüzden antrenman sonrası 1 saat içerisinde whey protein alırsanız, kaslarınızdaki gelişimi de desteklemiş olursunuz.

Antrenman sonrası neler yenmeli sorusunun supplement kısmından da bahsetmek istiyoruz. Yukarıda belirttiğimiz gibi antrenman sonrasında vücuda ne kadar hızlı protein sağlarsanız, kaslarınızdaki gelişim de o denli hızlı olacaktır. Bazı bireyler antrenman sonrası süt v.s içiyor olsa da maalesef istediğimiz etkiyi süt içerek sağlayamayız. Çünkü sütte %80 kazein ve %20 whey protein bulunmaktadır. Eğer supplement kullanıyorsanız, antrenmana giderken whey proteinini su ile karıştırarak yanınızda götürebilirsiniz. Böylelikle antrenman biter bitmez çok kısa bir sürede vücudunuza proteini sokmuş olursunuz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar