Arka Kol İçin En İyi 3 Egzersiz

Fitness sporu ile yeni tanışmış biri için, vücudundaki göğüs ve ön kol kaslarının gelişmesi yeterli olacakmış gibi gelmektedir. Çünkü dar bir tshirt giyildiğinde göğüs kasları ve ön kol kasları dışarıdan daha güzel gözükür ve insanların ilgisini çeker. Ancak bilmedikleri bir şey vardır ki; arka kol kaslarının da azımsanmayacak şekilde dışarıdan güzel gözükeceğidir.

Tricepsler, ne kadar küçük bir kas grubu olarak hayal edilseler de; anatomik olarak incelendiklerinde aslında vücuttaki işlevleri bakımından oldukça önemli kaslardır. Fitness ile kolunu büyütmek isteyen bir bireyin, tricepslere önem vermeden istediğini elde etmesi mümkün değildir. Çünkü fitness sporu eğer daha başlangıç seviyelerinde değilseniz vücudunuzdaki tüm kasları eşit orantıda çalıştırmanızı gerektiren bir spordur. Artık profesyonellemiş kişiler vücutlarındaki dengesizliği gidermek için tek bir bölgeye ağır verebiliyor olsa da; başlangıç seviyesi için her bölgeye önem vermek oldukça önemlidir. Bu yazımızda ön kol çalışmaları sırasında önemini yitirmiş ancak oldukça önemli olan bir kas grubu olan arka kol için en iyi 3 egzersiz çeşidinden bahsedeceğiz.

1-) Dips Egzersizi

Bu hareket sporda çalışanlar için de evde çalışanlar için de oldukça önemli bir harekettir. Vücut ağırlığının neredeyse tamamının arka kollara yüklendiği dips hareketinde, düz bir sehpaya kollar uzatılır ve sırt kısmı sehpaya bakacak şekilde pozisyon alınır. Ayaklar olabildiğine uzağa uzatılır. Ancak gerektiğinde bacaklar bir miktar bükülebilir. Bu pozisyona gelindikten sonra kolları kırarak, kalça yere değmeden eğilip kalkılır. Burada önemli olan konu kalçanın yere değmemesi ve kollarınızın arka kollara ağırlık bineceği şekilde açık olmasıdır. Arka kol kaslarını en hızlı şekilde büyütmek denildiğinde ilk hareket sanırım dips hareketidir. Söylemekte fayda var; bu egzersiz ile göğüs kaslarınızın da gerilmesine yardımcı olmuş oluyorsunuz. Unutmadan küçük bir not düşmekte fayda var. Eğer bu hareket artık kolay gelmeye başladı ise karın bölgenize ağırlık alarak zorluğu yükseltebilirsiniz.

2-) Triceps Extension

Arka kol için en iyi 3 hareket listemizde yer alan diğer bir hareket ise Triceps Extension hareketi. Bu hareketi de hem evde hem spor salonunda yapabilirsiniz; ancak salonlarda daha ağır kütleler ile çalışabilme imkanınız mevcuttur. Ayakta dik bir şekilde durun ve elinize bir adet dambıl alın. Kolunuzu hafif bükülmüş bir şekilde havaya kaldırın ve dambılı ensenize doğru indirmeye çalışın. Bu hareketi yaparken kolunuzun mümkün olduğu kadar az hareket etmesi ve sadece dirseklerinizin bükülmesi önemlidir. Dambılları elinize alın dedik ancak eğer salonlarda çalışmıyorsanız ya da elinizde dambıl setleri yoksa, pet şişeler ile de hareketi tamamlayabilirsiniz. Ancak arka kol kaslarını en hızlı şekilde büyütmek için zamanla ağırlıkla arttırmak en mantıklı seçim olacaktır.

 

3-) Kick Back Egzersizi

Bu hareketimizi arka kol için en iyi 3 egzersiz listemize aldık ancak başlamadan önce bir uyarı yapmakta fayda var. Hareketin yapılışındaki pozisyon belinize istemeden de olsa yük bindirmenize ve ağrılara neden olur. Bu yüzden hareketi yapmadan önce hocanızdan yardım istemeyi unutmayın. Ya da fotoğrafta belirtildiği gibi 2 el ile değil; bir eliniz ile dizlerinizden destek olarak da yapabilirsiniz. Öncelikle eğilir pozisyona geçin ancak bacaklarınız bir miktar kırık pozisyonda olsun. Sırtınızı da 90 dereceden bir miktar daha fazla pozisyona getirin ve yine sadece dirseklerinizi bükerek dambılları sizle aynı hizaya getirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar