Bacakları İnceltmek İçin Neler Yapılmalı?

Kalın bacaklar,pek çok kadının nefret ettiği bir şeydir.Bu kadının hem görünümünü bozar,hem de beğendiği birçok giysiyi giymesine engel olabilir.Bu yazımızda bacakları inceltmek için neler yapılmalı bunlardan bahsedeceğiz.

bacakları inceltmek

Genetik

Bacak kalınlığının ana sebeplerinden bir tanesi genetiktir. Yağ ve kas konusuna gelmeden ele alacağımız ilk kıstas genetik. Aileniz veya yakınlarınızın basen bölgesi, baldır ve bacak bölgeleri kalınsa sizin de kalın bacaklara sahip olmanız muhtemeldir. Kilo alır almaz bacaklarım kalınlaşıyor diyebilirsiniz.  Peki bacakları inceltmek için ne yapmalıyız gelin bunlardan bahsedelim.

Beslenme ve Diyet

Aşağıda çokca bacak inceltmek için hareketler gösterecek olsak da onlara geçmeden evvel oturtmanız gereken ilk konu beslenmedir. Siz düzenli ve sağlıklı beslendikçe vücut yağ oranınız düşecek, böylelikle her ne kadar kalın bacak genetiğine sahip olsanız da bacaklarınız incelecektir.

Beyaz ekmek, şeker, basit karbonhidrat, yağlı ve çok kalori içeren her şeyden uzak durmalısınız. Bacak inceltmek için bazı damak zevklerinizden feragat etmelisiniz. Bu benim en sevdiğim tatlı yemezsem yapamam gibi tabulardan kurtulmalısınız.

bacakları inceltmek

Kaslardan Kaynaklı Kalınlıklar

Öncelikle bacak kaslarına,kalf kasları denilmektedir.Kimi insanlarda bu bölge ince olur,kimilerinde daha kalın.Bunun sebebi maalesef pek çok kişinin nefret duyduğu genetiktir.Ancak bu işin genetikle alakalı olması,sizin hiçbir şey yapmamanız yada yapsanız da işe yaramayacağı anlamına gelmiyor.Halen sizin için yapılacak şeyler mutlaka vardır.Gelin,bu kalf kaslarını inceltmekten bahsedelim.

Neden Kaynaklanır?

Kalf kaslarının genişlemesi yada kalın olmasının temelde birkaç sebebi olabilir.Bunlar;

1-Bacağınızdaki varis sebebiyle genişleyen damarlar,bacağın da genişlemesine ve kalın gözükmesine neden olabilir.Yumuşak ve gevşek bir yapı dokusuna yol açar,belli ağrıları beraberinde getirir.

2-Kilo verilmesine rağmen,bu bölgedeki yağların yeterli düzeyde yakılmamış olması.Bu çok daha kötü bir görüntüye yol açabilir.Çünkü tüm vücudunuz fit gözükürken,bacak kısmınız rahatsız edici biçimde kalın duracaktır.

3-Spor yapıyorsanız ve bacak çalışmalarına ağırlık veriyorsanız,bacak kaslarınız gereğinden fazla gelişmiş olabilir.Bu balerinlerde de görülür.

Bacakları İnceltmek İçin

Eğer spor yapıyorsanız,üst vücudu daha fazla çalışmaya özen gösterin ve bacak çalışmalarınızı azaltın.Bu,eğer kastan dolayı ortaya çıkan bir kalınlık varsa,bölgenin bir süre sonra zayıflamasına ve bu sorunun giderilmesine neden olacak,bacak kalınlığını giderecektir.

Protein alımını düşürerek,sebze ve meyve ürünlerini tercih etmelisiniz.Çünkü protein kasların gelişmesine neden olur.Ancak bu durumda vücudunuzun diğer bölgelerinde de kas kaybı olabileceğini unutmayın.

Tekvando gibi sporların bacak kaslarını incelttiği bilinir.Bir süre deneyebilirsiniz.

Belli egzersizleri yaparak bacak kalınlığınızı düşürebilirsiniz.Bu egzersizler evde de yapılabilir.Aşağıda bahsettik.

Bacak inceltmek için 1.Hareket

Ayaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla açın,ve ayaklarınız dışarı doğru baksın.Bu duruşu koruyarak aşağı doğru inip kalkın.Bunu yavaş bir şekilde yapın.İndiğinizde,pozisyonda bir-iki saniye kalarak,tekrar yavaş yavaş kalkın ve başlangıç pozisyonuna dönün.Bunu birkaç set halinde tekrarlayın.

2.Hareket

Bacaklarınız birbirine yapışık olacak şekilde,parmağınızın ucunda durun.Daha sonra yavaşça bacaklarınızı ayırarak dizlerinizi kırın ve eğilin.Bu pozisyonda yine iki-üç saniye kalarak yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün.Bunu da aynı sayıda tekrarlayabilirsiniz.

3.Hareket

Sırt üstü yere uzanın.Dizlerinizi kırık şekilde tutun ve arasına bir top yada havlu benzeri bir şey koyun.Bunu fazla sert olmayacak şekilde 20-25 saniye boyunca sıkın ve bırakın.Sonra 5-10 saniye dinlenip,tekrarlayın.Bunu 3-4 set halinde yapabilirsiniz.

Bu hareketlere ilaveten,koşu egzersizleri yapabilirsiniz.Ancak bu hareketler ve koşu egzersizi eğer baldırlarınızda yağ varsa işe yarar olacaktır.Eğer kas sorunu varsa,yani eğer baldır kısmınız kaslı olduğu için kalın duruyorsa,egzersiz yerine,diğer tavsiyelerimizi uygulayabilirsiniz.Yani bacak kaslarınızı olabildiğince az çalıştırmaya özen gösterin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

oguzhan gurbuz

Benzer Yazılar