bcaa ne zaman kullanılır

BCAA Nedir BCAA Ne Zaman Kullanılır ?

BCAA, orta seviye ve üstü sporcuların whey proteini ile beraber en fazla tercih ettiği supplementlerden birisidir. Yağsız kas gelişimi için supplementlerin bel kemiği konumundadır. Peynir altı suyunun çeşitli enzimlerle hidrolize edilmesiyle elde edilir. Herhangi bir kimyasal ürün değil, besin takviyesidir. Türkçe açılımı dal zincirli amino asitler olup, diğer amino asitlerden farklı isimlendirilmesi molekül yapılarının özelliğidir. BCAA’lar vücutta sentezlenemeyen 9 esansiyel amino asitten 3 tanesini kapsar. Bunlar Valin, İzolösin ve Lösin’dir. Çizgili kaslarımızda ki amino asit rezervlerinin neredeyse %40’ı BCAA‘lar tarafından oluşturulur. Bununla birlikte BCAA ne zaman kullanılır sorusunun cevabını da yanıtlayacağız.

Valin, İzolösin ve Lösin

Valin: Kas dokusunun onarılmasında görev alır, vücudun nitrojen dengesini korumakla görevlidir. Hidrofobik olduklarından dolayı çok nadiren biyokimyasal aktivitelere katılırlar, proteinlerin yapısı içinde yer alırlar.

İzolösin: Büyüme hormonunun salgılanmasını tetikler, vücutta oluşan yaraların iyileşmesinde büyük rol oynar, hemoglobin proteinin üretilmesine yardımcı olur.

Lösin: Neredeyse bütün görevleri üstlenen BCAA‘dır. Deri, kas, kemik ve hatta kıkırdak gibi dokuların büyümesinden ve onarılmasından sorumludur. Büyüme hormununun salgısını arttırır. Kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır. Korteksi uyararak daha dinç ve uyanık kalmayı sağlar.
Kabaca özetlemek gerekirse bu esansiyel amino asitler, kas yapımında görev almasını isteyeceğiniz 3 temel taştır. Diğer amino asitlerin aksine karaciğerde hidrolize girmeden doğrudan çizgili kaslarda enzimsel aktivitelere katılır. Bu amino asitlerden biri bile vücutta yeterli miktarda bulunmadığında enzim zinciri tamamlanamaz var kas yapımı için gerekli reaksiyonlar gerçekleştirilemez. Endişelenmenize gerek yok, yediğiniz neredeyse her besinde az da olsa BCAA bulunur fakat kas yıkımına sebebiyet veren sporla uğraşıyorsanız (vücut geliştirme gibi) takviye almanızda yarar var.

BCAA‘ların diğer bir özelliği ise antrenman ağrılarını hafifletmesidir. Antrenman ağrılarının sebebi zarar gören kaslardır. Amacı kas zarar gören kasları minimum sürede onarmak olan BCAA’ların bu sayede ağrıları hafifletmesi de artı bir durumdur.

bcaa ne zaman kullanılır

BCAA Ne Zaman Kullanılır?

BCAA‘ların yaygın olarak kullanım şekli antrenmandan 30 dakika önce ve/veya antrenmandan hemen sonradır. -İleri seviye sporcu değilseniz hem antrenmandan önce hem de sonra almanıza gerek olduğunu düşünmüyoruz.- BCAA‘lar su ile tüketildiğinde kana karışması 20 dakika kadar sürer, kaslarda kullanıma hazır hale gelmesi ile beraber bu süre 25-30 dakikayı bulur. Bundan dolayı antrenmandan hemen önce değil, yarım saat kadar önce tüketilmesi tavsiye edilir. Antrenman sırasında vücuttaki BCAA oranı oldukça düşer ve kaslardaki yıpranmadan dolayı yorgunluk başlar. BCAA‘lar, antrenman esnasında oluşan kas yıkımını hemen antrenman esnasında tedavi etmeye yani kas inşa etmeye çalışır. Bu şekilde antrenman boyunca yaşanan kas yıkımı minimuma indirgenmiş olur ve yorgunluğu geciktirir.

Antrenmandan hemen sonra alınmasının sebebi de hemen hemen aynıdır; yıkılan kasları hemen onarmak. Eğer antrenmandan sonra whey proteini tüketiyorsanız -Artık neredeyse her whey proteinin içine firmalar BCAA da koyuyor- ek olarak BCAA almanıza gerek yok. Tavsiye ettiğimiz kullanım şekli antrenmandan 30 dakika öncedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eren

Benzer Yazılar