BEN ZATEN ZAYIFIM EGZERSİZ YAPMAMA NE GEREK VAR Kİ!?

    Egzersiz,bedenimizin ve ruhumuzun tıpkı yemek yemek,su içmek,uyumak gibi temel bir ihtiyacıdır.Fakat,ilginçtir;çevremizde sadece şişman insanlar egzersiz yapar algısı yaygın. Bu algı tamamen yanlış. Çünkü,ister zayıf olalım ister şişman… Egzersiz,3’ten 93’e…herkes için bir yaşam gerekliliğidir.

     Mesela,çevremizde iki arkadaş egzersize başlamış olsun. Birisi şişman olsun diğeri zayıf. Zayıf olanın egzersize başladığı için ailesinden gelecek tepkiyi tahmin edebiliyorsunuz değil mi? ”Yavrum,tamam arkadaşın kilo vermek için egzersiz yapıyor ona gerekli.Sen neden egzersiz yapıyorsun zaten bir deri bir kemiksin evladım yazık değil mi vücuduna,yorma kendini çocuğum…” Böyle düşünmeyenleri tenzih ediyorum ama maalesef ki büyük çoğunluğun tepkileri bu şekilde oluyor.Bu ve buna benzer tepkiler bizlerin şevkini kırmamalı egzersiz aşkını ve ihtiyacını hiçbir zaman kaybetmemeliyiz.Bu tür tepkileri de hoşgörüyle karşılayıp,onlara egzersizin bize iyi geldiğini,daha güçlü,huzurlu ve sağlıklı hissettiğimizden bahsedip; onları da egzersiz yapmaya davet etmeliyiz.Bedenimize,ruhumuza iyi gelen bizi mutlu eden,bizi sosyalleştiren kendimiz için ayırdığımız bu özel zaman diliminden neden vazgeçelim  ki!

    Bakın,vücudumuz her geçen gün geriye doğru gidiyor.Özellikle 35-40’lı  yaşlarla birlikte vücudumuzun geriye gidişi daha da hızlanıyor.Kas kayıplarımız,kemik kitlemizdeki azalmalar,eklem rahatsızlıkları,kardiyovasküler rahatsızlıklar,duyusal fonksiyon rahatsızlıkları,metabolizma değişiklikleri,kilo problemleri… Oluşabilecek problemleri yani rahatımızı bozacak problemleri daha da çoğaltabiliriz. Fakat,bizler yaşam boyu egzersiz alışkanlığı edinerek,egzersizi zaruri ihtiyacımız haline getirip;vücudumuzu zinde tutabilir,hastanelerden uzak,sağlıklı,mutlu,güçlü,uzun ömürlü,sevgiyle ve huzurla dolu yaşamımızı sürdürebiliriz.

     Ana düşüncemiz konu başlığımızda saklı! Üzülerek söylüyorum ki;tartıda hafif gelmemiz,formda ve sağlıklı olduğumuz anlamına gelmiyor!Evet:Zayıfız egzersiz yaparak vücudumuzu güçlendirmemiz ve genel sağlık durumumuzu daha iyi getirmemiz lazım.

Çalışan beden zinde kalır. Unutulmamalıdır ki egzersiz yapmak,bir kişisel bakımdır…

YAZAN:WELLNESS INSTRUCTOR ERCAN KANTIRANCI   @ercan.kantiranci

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar