Bulk Dönemi Beslenme Programı

Havaların soğumaya başlamasıyla beraber çoğu vücut geliştirmeci bulk dönemine girerek farklı bir beslenme programı izlemeyi tercih eder. Bulk dönemi beslenme programı , harcanandan daha fazla kalori alınmasını gerektirir, kilo artışı sağlar. Böylece optimum şekilde kas hacminde artış hedeflenir, tabi ki bu kas artışıyla beraber vücudun yağ depolaması kaçınılmazdır. Bu yazımızda bulk dönemi beslenme programının nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Bulk Dönemi Beslenme Programında Ne Yiyip Ne İçmeli?

Doğru bilinenin aksine, bulk dönemi istediğiniz her yiyeceği, içeceği tüketebileceğiniz bir dönem değildir. Hedefiniz, minimum yağlanma ile maksimum kütle artışı olmalıdır. Bulk dönemi beslenme programında vücudunuz sürekli beslemeniz, 3 saatten fazla aç kalmamanız gerekmektedir. Ana ve ara öğünlerde protein ve karbonhidrat ağırlıklı gıdaları tercih etmelisiniz. Tüketeceğiniz karbonhidratlar ise basit formda değil (şeker gibi), kompleks formda olan karbonhidratlar (kepek, bulgur gibi) olmalıdır. Basit karbonhidratları vücudun enerji rezervlerini doldurmak adına antrenmandan hemen sonra tüketebilirsiniz.

Protein rezervlerinizin büyük bir kısmının hayvansal protein olmasını tavsiye ediyoruz. Tabi ki sindirim sisteminizin sağlığı için bitkisel proteinler ile de çeşitlilik katmalısınız. Hayvansal proteinlere örnek olarak, kırmızı et, tavuk, yumurta, balık, süt, hindi gibi besinler örnek verilebilir. Mercimek, nohut, kuru fasulye ve soya gibi besinler ise bitkisel proteinler başlığı altına girmektedir.

Geldik en çok tartışılan kısma, yağlar. Alacağınız yağların kaynağı tükettiğiniz kırmızı etler, balık, kuruyemiş gibi sağlıklı besinler olmalıdır. Özellikle kuruyemişleri yemesi oldukça kolaydır ve protein, yağ açısından zengindir. Kalori açığınızı kapatmanıza yardımcı olur. Ekstra yağlardan, kızartma gibi, kaçınmalısınız. Eğer mutlaka kızartma yemek istiyorsanız, haftada en fazla 2 kez olmak koşulu ile az zeytinyağı ile kızartılmış besinleri tüketebilirsiniz.

Clean Bulk, Dirty Bulk ve Makro Değerleri

Clean bulk, minimum yağlanma ile maksimum büyüme hedefler, tavsiye edilen ve yapılması gereken de budur. Dirty bulk ise besin ayrımı yapmadan olabildiğince kalori alarak hacim artışı hedefler. Dirty bulk yapanların tercih ettiği besinler genelde fazlasıyla yağ ve karbonhidrat içerir. Dirty bulk beslenme programı gereksiz ve çok sağlıksızdır. Tüketilen fazla karbonhidrat ve yağ vücutta kardiyovasküler sisteme (dolaşım sistemine) zarar verir ve hormonal dengesizlikler yaratabilir. Peki sağlıksız olmasının yanında başka ne sebepten dolayı dirty bulk tavsiye edilmez? Dirty bulk ile fazlasıyla yağlanan vücudunuzdaki yağları eritmek için aerobik egzersizler yapmanız gerekecek. Bu aerobik egzersizler sırasında ise vücudun kas yıkımına geçmesi kaçınılmaz. Zaten hedefimiz kas kütlesini arttırmak, neden yıkmak isteyelim ki?

Bulk dönemi beslenme programında mutlaka makro hesabı yapın. Tükettiğiniz besinlerin kalori değerlerini dikkate alın. Kalori açığınızı olabildiğince protein ve karbonhidratlarla kapatmaya çalışın. Çok yağlı yiyecekleri tüketmeyin. Söylediklerimizi dikkate alarak bulk dönemi beslenme programı oluşturursanız sağlıklı bir şekilde hacimleneceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eren

Benzer Yazılar