CLA Nedir,Ne işe yarar?

Bu makalemizde,CLA nedir ve ne işe yarar konularından bahsedeceğiz.CLA,süt veya ette bulunan yağ asitlerinden oluşturulan bir doğal yağ asididir.Zayıflama yani yağ yakımı konusunda etkili olduğu ispatlanmış bir gerçektir.Amerika gibi bazı ülkelerde kısa zaman önce ”güvenli besinler” kategorisine alınmış bir üründür.

CLA Ne İşe Yarar?

CLA’nın özetle çalışma prensibi ve faydalarından bahsedelim.CLA,vücudumuzda fazla yağın depolanmasını sağlayan enzimlerin çalışmasına engel olarak kilo almamızı engellemektedir.Bu fazla yağı depolayan enzim,Lipoprotein Lipaz adlı enzimdir.Bu enzim,fazla yağların vücudumuzdaki belli yerlerde yağ olarak depolanmasına dolayısıyla sağlıksız bir bünyeye yol açar.

CLA ise bu enzimin çalışmasına engel olarak yada kısıtlayarak,bu yağın depolanması yerine kana enerji olarak karışmasını sağlayacaktır.Son zamanlarda yapılan araştırmalar CLA’nın yalnızca yağ depolanmasının önüne geçtiğini değil,aynı zamanda anti-katabolik yani kas yıkımını önleyici,bağışıklık sistemini güçlendirici,kolestrol düzenleyici hatta kanser önleyici bir madde olduğunu göstermektedir.Dolayısıyla CLA,vücut için son derece faydalıdır.

1-Metabolizma Hızını Artırır

CLA’nın kilo vermek isteyen veya mevcut formunu korumak isteyen insanlar için bir faydası da metabolizma hızını artırarak,yağ yakımını hızlandırmasıdır.

2-Bağışıklığı Güçlendirir

CLA,vücudumuzda ve çevremizde bulunan milyonlarca bakteriye karşı bağışıklık sistemini güçlendiren bir maddedir.Bu yüzden hiç spor yapmayan biri için bile çok faydalıdır.

3-Yağ Oranını düşürür

Yağı yakarak enerjiye çevrilmesini sağlayarak vücuttaki yağ oranını belirgin şekilde düşürmektedir.

CLA Hangi Besinlerde Bulunmaktadır?

CLA maddesi,aynı protein gibi,et,süt,peynir gibi ürünlerde bol miktarda bulunmaktadır.Ancak en çok CLA’yı kuzu eti içermektedir.Bu madde insan vücudunda sentezlenemediği için dışarıdan alınması zorunludur.

CLA Nasıl Kullanılır?

CLA’yı kullanmak istiyorsanız en verimli kullanma yolu L-Karnitin ile birlikte kullanmaktadır.Çünkü,L-Karnitin,vücuttaki depolanmış yağların yakımını hızlandırırken,CLA daha fazla yağın depolanmasını öneleyecektir.CLA’yı yemeklerden 30-45 dakika önce almanız önerilir.cla nedir

Yan Etkileri Var Mıdır?

CLA’nın önerilen dozun üzerinde tüketilmesi,midede sorunlara yol açabilir.Ayrıca bir Amerikan dergisince yayınlanan makalede,kan şekeri düzeyinde hafif bir artışa neden olduğu da gözlenmiştir.Bunun gibi hafif etkileri dışında,önemli bir sağlık sorununa yol açacak yan etkisi görülmemiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

oguzhan gurbuz

Benzer Yazılar