Deadlift’in Faydaları

Vücut geliştirme sporunda yapıldığı zaman vücuda büyük faydalar sağlayan ama dikkatli yapılmadığı zaman sağlık sorunlarına neden olabilecek birkaç hareket vardır. Bu hareketler arasındaki en kapsamlı hareketlerden biri hiç şüphesiz deadlifttir. Ancak çoğu birey göğüs ve kol kası gibi bölümlere daha çok önem verdiği için, programlarına koymaz. Halbuki vücuttaki birden fazla kası harekete geçiren bu hareketin kazandırdıkları saymakla bitmez. Biz de henüz programına deadlifti eklememiş sporcular için deadliftin faydalarından bahsedeceğiz.

Deadliftin Faydaları

Deadlift, hareketin doğası gereği birden fazla kas grubunun harekete geçmesine yardımcı olmaktadır. Hem kasların gelişmesine hem de vücudun daha sağlam bir hal almasına neden olduğu için, antrenman programlarında kesinlikle olması gereken hareketlerden biri niteliğindedir. İşte deadliftin faydalarından birkaçı!

1-) Deadlift Yağ Yakımına Yardımcı Olur

Deadlift öylesine efektif bir harekettir ki; vücutta bulunan neredeyse tüm kasların çalışmasına yardımcı olur. Durum böyle olunca hareket sonucunda oldukça büyük bir enerji ihtiyacı ortaya çıkar. Antrenman sırasında glikojen depoları bittikten sonra yağlar kullanılacağı için, deadlift setlerinizi tamamladığınızda yağ yakım evresine geçmiş olursunuz. Ayrıca vücuttaki en büyük kas grupları olan kalça, hamstring ve quad kasları deadliftte çalıştığı için daha fazla enerji ihtiyacı ortaya çıkar. Sadece bir hareket sonucunda bu kadar fazla kasın çalışması vücuttaki oksijen taşınımının da artmasına yardımcı olacaktır. Bu da metabolizmanın normalinden daha hızlı çalışmasına ve spor sonrasında bile yağ yakmanıza yardımcı olur. Son olarak deadliftin fazla ağırlık ve kısa dinlenme süreleri şeklinde yapılması, vücutta laktak üretiminin maksimum seviyeye gelmesine yardımcı olur. Laktak üretimi sonucunda büyüme hormonu olarak adlandırılan HGH ortaya çıkar.

2-) Deadlift Kuvvetlenmenize Yardımcı Olur

Vücut geliştirme konusunda uzmanlaşmış insanlara kuvvetlenme konusunda sorular sorulduğunda deadliftin ismi sürekli geçmektedir. Vücuttaki en büyük kas gruplarına yaptığı katkı sayesinde kuvvetlenmeyi sağlar ve vücudun daha düzgün bir şekil almasına yardımcı olur. Ayrıca duruş bozuklukları nedeniyle sorun yaşayan bireylerin de deadlift yaparak alt vücuttaki kasları güçlendirmesi, bu kasların bağlantılı olduğu kasların da güçlenmesine yardımcı olacaktır. Duruş bozukluklarında o bölgedeki kasları geliştirerek bu sorunun üstesinden gelmek oldukça kolaylaşmaktadır.

3-) Karın Kası İstiyorsanız Deadlift Vazgeçilmeziniz Olsun

Deadliftin etki ettiği bir kas grubu da alt karın kasları olarak bilinen adonis kaslarıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi bir kas grubunun güçlenmesi için çevresinde bulunan kasların da geliştirilmesi gerekmektedir. Deadlift sayesinde adonisleri geliştirdikçe karın kaslarınız da bundan etkilenecektir. Ancak eğer alt karın kasları üzerinde yağ tabakası mevcutsa, adonisleriniz belirginleşmeyecektir. Deadlift yaparak hem yağ tabakasından kurtulabilir; böylelikle bir taşta iki kuş vurmuş olabilirsiniz.

Deadlift Zararlı mı?

Deadliftin faydalarından bu kadar bahsettikten sonra bu hareketin zararlı olması hiç aklımıza gelmeyecektir. Ancak her işte olduğu gibi aşırıya kaçmak size zarar verecektir. Ne kadar nizami bir deadlift yapıyor olsanız da, eğer vücudunuzun taşıyabileceğinden daha fazla bir yükle deadlifte girerseniz; bel sakatlıklarına yol açabilirsiniz. Ayrıca yine fazla yüklenmeler sonucu özellikle erkeklerde basur sorunlarına yol açabilmektedir. Ama görüldüğü gibi bu hasarlar hareketin neden olduğu değil; sporcuların gereğinden fazla yüklemeler yapması sonucu ortaya çıkar. Deadliftin faydalarını daha çabuk elde etmek için aşırı yüklemeler yapılmamalı; sağlam bir deadlift programı ve biraz da zamanla istenen sonuçlar gözlemlenmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar