definasyon nedir

Definasyon Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Definasyon nedir; , yüksek kalorili beslenme programı içeren ve kas kütlesinde artış sağlayan bulk dönemi sonrası yağlanan vücuttaki yağları eriterek kas kütlesinin ortaya çıkarılmasıdır. Yani, spor salonunda duyabileceğiniz tabir ile, vücudun parçalı hale gelmesidir. Profesyonel bir vücut geliştiricinin 1 yıl boyunca bulk yapıp, yarışma için yağlarını yakmaya başlayarak kas kütlesini ortaya çıkarması tam anlamı ile definasyondur.

Definasyon Döneminde Ne Yemeli?

Definasyon nedir dedik ve döneminde neler tüketilmeli sorusuna geldik. Düşük karbonhidratlı besinler tüketilmelidir, hatta az karbonhidrat tüketmek, az yağ tüketmekten çok daha önemlidir. Vücut, birincil enerji kaynağı olan karbonhidratlar azaldığında ikincil enerji kaynağı olan yağları enerji için parçalama başlayacaktır. Bu sayede yağ yakım işlemi gerçekleşir. Definasyon döneminde kalori hesabı da yapmalısınız. Yağlardan kurtulmak için gün boyunca harcadığınız kalorinin, aldığınız kaloriden fazla olması gerektiğini unutmayın. Harcadığınız kalorinin, aldığınız kaloriden 200 ila 500 arasında fazla olması yeterlidir. Bu miktarın üstü vücutta kalıcı olarak kas yıkımına sebep olabilir.

 

definasyon nedir

Definasyon Döneminde Antrenman

Definasyon döneminde, bulk ile aldığınız yağları diyet ile beraber aerobik egzersizler yardımıyla daha hızlı şekilde yakabilirsiniz. Yapacağınız yarım saatlik aerobik egzersizler (bisiklet, koşu, yüzme gibi), diyetle beraber yağ yakımında inanılmaz etkili olacaktır. Doğru bilinenin aksine definasyon döneminde ağırlık antrenmanlarına ara vermemeli veya azaltmamalısınız. Aerobik egzersizler sırasında vücudunuz enerji ihtiyacını karşılamak için kas yıkımı yapar. – Evet, enerji için karbonhidratlar birinci, yağlar ikinci ve proteinler en son tercih edilir fakat matematiksel olarak olay böyledir, biyolojik olarak olay biraz daha farklı işler. – Oluşacak kas yıkımlarını engellemek için ağırlık antrenmanları ile beraber yüksek proteinli besinler tüketilmelidir.

Definasyon Ne Zaman Yapılır?

Daha önce bahsettiğimiz gibi definasyon, vücuttaki istenmeyen fazla yağlardan kurtulma dönemidir. Peki ama bunu yapmak için en uygun zaman nedir? Tabi ki vücudun yağlara ihtiyaç duymadığı, havaların ısınmaya başladığı zamanlar.
Doğamız gereği, vücudumuz havaların soğuk olduğu dönemlerde depoladığı yağlardan kurtulmak istemez, bunun sebebi ise vücut ısımızı, dışarıdaki soğuya rağmen sabit tutmak istemesidir. Havaların ısınmaya başlamasıyla beraber vücut, depoladığı yağların vücut ısısını korumak için gereksiz olduğunu anlar ve bir nevi yağ yakım sürecini kolaylaştırır. Sıcak havalarda vücudun verdiği bu tepki neredeyse her vücut geliştiricinin işine gelir. Böylece Mart gibi başlayan ve yaklaşık 3-4 ay süren definasyon dönemi ile yaz aylarına, ve haliyle plajlara, fit ve estetik bir görünüm ile girilir.

Definasyon Dönemi için Supplement

Verimli bir definasyon için supplement kullanmanız şart değil fakat işinize yarayabilecek birkaç tavsiye verebiliriz.

Yağ Yakıcılar: L-karnitin, CLA, termojenik ürünler yağ yakımını hızlandırır. Hepsinin yağ yakım sürecine olan yardımı farklıdır. Örneğin l-karnitin, yağ asitlerinin enerji için mitokondriye transferini hızlandırırken, termojenik ürünler nabız ve vücut ısısını arttırarak yağ yakımı için optimum ortam koşulları sağlamayı hedefler.
Whey Proteinler: Aerobik egzersizler esnasında yaşayacağınız kas kayıplarını engellemek için protein kaynağı olarak peynir altı suyundan elde edilen whey proteinleri diyetinize ekleyebilirsiniz. Antrenmandan sonra kullanılması tavsiye edilir.
Glutamin: Vücutta büyümeyi tetikleyen amino asitlerden bir tanesidir. Büyüme hormonu yağ yakımını hızlandırır. Bilimsel çalışmalar büyüme hormonu üzerinde kayda değer bir etkisi olmadığını gösterse de çoğu vücut geliştirmeci tarafından definasyon döneminde kullanılmaktadır.

Definasyon nedir sorusuna ve detaylarına bu yazımızda cevap aradık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eren

Benzer Yazılar