Drop Set Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu konumuzda birçok kişi tarafından merak edilen drop set nedir , nasıl yapılır sorusunun cevabını açıklayacağız.

Drop set nedir?

Ağırlık antrenmanlarında son sette son tekrardan sonra ağırlıkların düşürülerek hareketin tekrar sayısını arttırmamıza, böylece kasın daha fazla gerilime uğramasına sebep olan bir çalışma tekniğidir. Diğer bir avantajı, kasların en dibindeki kas liflerini çalıştırır. Ağırlık azaldıktan sonra çoğalan pump ile birlikte kas liflerindeki gerilim maksimum seviyeye çıkar.

Kimler Yapabilir?

Drop set yapabilmek için kesin bir şart olmamakla birlikte kişisel tavsiyem olarak en azından orta seviye bir sporcu olmalısınız. Ağırlıklarla belirli bi süre haşır neşir olmuş olmalısınız. Özellikle birçok sporcunun plato döneminde, platoyu aşmak amacıyla kullandığı başlıca tekniklerden biridir. Diğer avantajlarından biri ise buddysiz yani antrenman partneri olmadan çalışırken yardımsız bir şekilde çalıştığınız için yüksek ağırlıklarda tekrar sayısını tamamıyle gücünüz bitene kadar yapmazsınız. Yani kasınız tamamen gerilmemiş olacak. Bu yüzden drop set yapmanız partnersiz çalışmalarda büyük bir avantaj sağlar.

Hangi Hareketlerde Yapılabilir?

Bütün hareketlerde uygulayabilirsiniz. Özellikle bench press gibi yoğun bir kas grubunu çalıştıran hareketlerde drop set son derece faydalı olur. Onun haricinde drop set yaparken ağırlıkları çıkarma hızınız da önemlidir. Çünkü kastaki gerilim azalmadan, laksit asitler dağılmadan ağırlıkları azaltıp sete devam etmelisiniz. Böylece tam verim sağlarsınız.

Kaç Kilo Düşürerek yapılmalı?

Örneğin bench presste barın iki tarafına 20 – 20 kilo takılı. 10 tekrar yaptınız ve artık tamamen yorulduğunuzdan ve bir tekrar daha yapamayacağınızdan eminsiniz. Hemen barın iki tarafındaki 10’ar kiloları atın. Sete 10-10 ağırlıklarla devam edin. Aradaki farkı göreceksiniz.

Her setten sonra uygulanmalı mı?

her setten sonra kesinlikle uygulanmamalı. Örneğin göğüs çalışıyorsunuz, 4 hareket yapacaksınız. İlk hareketin dördüncü setinden sonra yapmayın. Bu kaslarda ciddi güç azalması yaşatacak ve diğer hareketlerde performansınızı aşağıya çekecektir. Bu nedenle 4. hareketin son setinden sonra yapmanız daha mantıklı olacaktır.

drop-set-nedir-nasil-yapilir

drop set ve yağ yakımı

Yağ yakımı

Diğer bir özelliği ise antrenman esnasında nabzınızın yüksek seviyede kalması ve bu şekilde vücudunuzun yüksek enerji sarfetmesidir. Sarfedilen enerji sayesinde yağ yakımı normal antrenmanlara göre daha fazla olacaktır. Bu çok büyük bir fark olmamakla birlikte yine de etkisi olur.

Bugünkü yazımız bu kadar. Takipte kalın 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar