En Hızlı 5 Kas Yapma Tekniği

Vücut geliştirme sporu dengeli beslenme kadar yapılan hareketlerin hakkını vermeye de bağlı bir spordur. Elinizdeki kaynakları ne kadar iyi değerlendirebilirseniz; vücudunuz da sizin için kaslarınızı o denli geliştirecektir. Açık konuşmak gerekirse vücut geliştirme sporu disiplini sever ve disiplini hayatına oturtabilen insanlar için güzel sonuçlar ortaya çıkar. Ancak disiplinsiz çalışmalar amacına ulaşmaktan uzak kalır ve bunu gören bireyler vücut geliştirme sporundan uzak kalırlar. Biz de bu yazımızda hayatımıza disiplini yerleştirerek en hızlı 5 kas yapma tekniğinden bahsedeceğiz.

1-) Vücudunuzu Yapabildiğiniz Kadar Zorlayın

Vücut gelişltirme sporuna eğer yeni başladıysanız; vücudunuzu zorlamadan, enerjiniz bitene kadar ağırlık kaldırmadan istediğiniz kaslara maalesef ulaşamazsınız. Çünkü kaslar inşa edilirken vücudun normal durumdan daha fazla enerjiye, normal durumdan daha fazla aktiviteye ihtiyacı olmaktadır. Unutmadan söyleyelim vücudunuzu zorlamak dediğimizde ilk günden 85 kilo bench presse girmek ya da 20 kiloyla biceps çalışmaya çalışmak değildir. Kendinizi zorlayacak ağırlığı yine kendiniz bulacaksınız. Kimisi 5 kilo ile biceps çalışırken zorlanacak, kimisi 10 kilo ile çalışırken zorlanacak. O ağırlığı bulmak tamamen sizin elinizde. Ayrıca öyle bir ağırlık seçmelisiniz ki; hedefiniz 8 tekrarsa ve 8 tekrardan sonra 9.yu yapacak haliniz kalmasın. Kaslarınızın beyninizden gelişme sinyalini böyle alacağını unutmayın.

2-) Full Body Çalıştıran Hareketleri Uygulayın

Başlığımızda full body çalıştıran hareketler desek de, aslında hiçbir hareket vücuttaki tüm kasları çalıştıramaz. Sadece vücudunuzdaki yoğunluğu çok fazla olan 3-4 kas grubunu çalıştırdığı için oldukça önemli hareketlerdir. Örneğin squat vücutta en çok kas yoğunluğunun bulunduğu bacak bölgesine ağırlık verirken; deadlift kalça, quad ve hamstring gibi vücudun en büyük kaslarına etki eder. Durum böyle olunca tek bir hareket sayesinde vücudunuzdaki birçok kas grubu gelişme sinyali alacaktır ve en hızlı 5 kas yapma tekniği listemizdeki 2. durumun nelere kadir olacağını görmüş olacaksınız.

3-) Kalori Alımınızı Arttırın

Özellikle kilo vermekte zorlanmayan birisi iseniz, vücut geliştirme sporunu yaparken aldığınız kiloları arttırmanız gerekmektedir. Çünkü yukarıda belirttiğimiz maddelerde kaslarınızı ve vücudunuz oldukça zorlamanız gerektiğinden bahsetmiştik. Kasları son damlaya kadar zorladıktan sonra kaslar için enerji almazsanız yaptığınız çalışmalar yalan olacaktır. Örneğin diyet döneminde olan vücut geliştirmecilerin kas gelişimleri bir miktar azalır. Çünkü vücuda ne kadar protein alıyor olsak da, diyetimizin etki edebilmesi için kalori alım miktarımızı 300-500 kalori düşürmekteyiz. Bu durumda kaslarımızı daha fazla enerji tüketmeye zorlayacak enerjiyi bulamıyoruz. Kasların daha etkin olabilmesi ve daha fazla çalışabilmesi için günlük kalori ihtiyacımızın 200-300 kalori kadar fazlasını alarak antrenmanlarda daha fazla kas gelişimine yardımcı olabiliriz.

4-) Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Vücut geliştirme sporunun beslenme ve antrenman kadar önemli olan bir diğer kolu da hiç şüphesiz dinlenmedir. Vücudumuz dinlenme sürelerinde vücut içerisindeki temel olaylarla ilgilenir. Protein sentezi ve kaslardaki antrenman sonrası açılan mikroskobik yırtıklar dinlenme vakitlerinde onarılacağı için dinlenme saatlerini mümkün olduğu kadar aksatmamalısınız. Ancak dinlenme sürelerini öyle bir ayarlamalısınız ki; ne kasların tam toparlanamayacağı kadar kısa, ne de hamlık oluşacak kadar uzun olmalıdır. Önerilen dinlenme süresi ise 1 gündür.

5-) Çalıştığınız Ağırlıkları Belirli Zaman Aralıklarında Değiştirin

Kaslarımızı sizin patronluğunu yaptığınız bir iş yerindeki çalışanlar olarak hayal edin. Antrenman sırasında kullandığınız ağırlıkları da çalışanlarınıza verdiğiniz maaş olarak hayal edin. Bu durumda çalışanlarınıza ne kadar maaş verirseniz, elde edeceğiniz çalışma kalitesi de o kadar artacaktır değil mi? Kaslarımız da kendine ne yüklenirse onu daha ileriye götürmek için çabalayan çalışanlar gibidir. Spora başladığınız ilk andan beri sürekli aynı kilolarda devam ediyorsanız kas yapmak konusunda geri kalacaksınız demektir. Çünkü kaslarınız bir süre sonra gelişecek ve ağırlıklar artık kasların efor sarf etmesini gerektirmeyecek bir duruma gelecek. Efor sarf etmeyen kasların gelişmesi de maalesef mümkün olmayacaktır. Kaizen prensibi olarak bilinen artan yükleme olayı sayesinde kaslarınıza belirli ağırlıklarla gelişmesi sinyalini göndermiş olacaksınız. Ancak ağırlığı arttırırken 5-10 kiloluk artışlara gerek olmayacaktır. Kendiniz zorlayın ancak zarar verecek kadar hırpalamanıza gerek yok. Örneğin bu hafta pazartesi günü bench press için 30 kilo girdiyseniz, bir sonraki hafta bench presste 35 kiloya çıkmaya çalışın. Ya da 5 kilo ile kol çalışıyorsanız, bir sonraki hafta kol antrenmanınızda bu ağırlığı 7.5 kiloya çıkarabilirsiniz. En hızlı 5 kas yapma tekniği listemizin en etkili maddesi bence bu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar