Daha Büyük Kollara Sahip Olun – Kol Kası Geliştirme

Bazı vücut bölümleri vardır ki; spor salonlarında bu bölgeleri çalışırken daha fazla zevk alır, çalışma tempomuzu arttırmaya çalışırız. Vücut geliştirmeciler için bu bölgelerden biri de hiç şüphesiz kol kaslarıdır. Ancak bazen yanlış hareket yapımından, bazen de genetik olarak istediğimiz sonuçları elde edemeyiz. Bu sorunlar genetik olduğunda pek fazla çaremiz olmasa da, eğer yanlış hareket yapımından dolayı gelişmeme gibi bir sorunla karşılaşıyorsanız bu durumu düzeltmek oldukça kolay olacaktır. Kol kası geliştirmek ne kadar kolay gibi gözükse de, yapacağınız yanlışlar nedeniyle elde edeceğiniz sonuçlardan memnun kalmayabilirsiniz. Bu yüzden bu kas gruplarına oldukça dikkat etmeli ve çalışma stilinizde düzenlemeler gitmelisiniz.

Kol Kası Nasıl Geliştirilir?

Hepimiz tshirt giydiğimizde daha fazla belli olan kol kasları istemişizdir. Kolları büyütmek bize ne kadar diğer kas gruplarına göre daha kolay gelse de bazen çalışmalarımız sonucunda istediğimiz verimi alamayabiliriz. İster evde vücut ağırlığımız ile yaptığımız hareketler, isterse de spor salonlarında yaptığımız ağırlık çalışmalarımız olsun; eğer kol kaslarımız gerekli süre zarfında istediğimiz kadar gelişmiyorsa ilk olarak bu sorunun nedenini bulmalıyız. Ne kadar çalışırsak çalışalım eğer genetik faktörler kolları büyütmenin önüne geçiyorsa, bir zamandan sonra kollarımızın büyümesi istesek de arttıramayız. Çünkü yaratılışınızda izin verilen kol ölçüleri ancak bu kadar olmaktadır. Ancak genetik olarak bir sıkıntı yoksa ve hala kol kası geliştirirken sıkıntı yaşıyorsanız, o halde aşağıda söyleyeceğimiz yanlışlardan birini veya birden fazlasını yapıyor olabilirsiniz.

Evde-Kol-Kası-Nasıl-Geliştirilir

Dengesiz ve Yetersiz Beslenme

%60’ı beslenme ve %40’ı çalışma olan bir sporun %60’lık kısmını güzel bir şekilde halletmiyorsanız, sadece kollarda değil diğer kas gruplarında da istediğiniz verimi elde edemezsiniz. Bu neden sadece kol kaslarınızdaki az gelişmenin nedeni değil; tüm kas gruplarınızdaki gaz gelişmenin nedeni olabilir. Eğer ağır bir şekilde kol çalıştıktan sonra vücuda gereken proteini vermiyorsanız bu çalışma sizin için zarardan başka bir şey olmaz. Çünkü ağırlık çalıştıktan sonra kaslarda yırtılmalar oluşur ve bu yırtılmaların tamiri için protein gereklidir. Eğer kol antrenmanlarımdan istediğim verimi alamıyorum ve kolları büyütmek oldukça zor diyorsanız, beslenme düzeninizi gözden geçirin.

Art Arda Kol Kası Çalıştırmak

Vücut geliştirme konusunda bilgisi olmayan ya da kulaktan dolma bilgiler ile hareket eden bazı insanlar, her gün çalıştırılan kasın daha fazla gelişeceğini söylemektedir. Ancak bilmeleri gerekir ki, vücut geliştirme sporunun birçok püf noktası vardır ve dinlenme bu püf noktaların en önemlileri arasında yer almaktadır. Pazartesi kol kası çalıştıktan sonra salı günü ve hatta çarşamba günü de kol kası çalışmak; kaslarınızın dinlenemeden tekrar çalışır hale geçmesine neden olur. Ancak antrenmanlardan sonra güç ve dayanıklılığını yitiren kollarınıza ertesi gün tekrardan yük yüklerseniz, kaslarınızda tamir sürecini kısalttığınız için zarar vermiş olursunuz. Sağlıklı bir antrenman sonrasında çalıştırılan kas grupları 24-48 saat arası dinlendirilmelidir.

thumbnail_201311new-year-biceps-workout-routine-for-massive-arms-12381

Triceps Kaslarına Önem Vermemek

Ayna karşısına geçtiğinizde gözünüze en güzel gelen kas türü hiç şüphesiz ki tricepslerdir. Sıktığınızda dağ gibi olan bir tricepsten başka ne isteyebilirsiniz ki? Peki ya sadece biceps çalışarak istediğiniz kol kasına ulaşabileceğinizi sanıyor musunuz? Tabiki de hayır! Triceps kasları kol kaslarının 2/3’ünü oluşturmaktadır. Bu kadar çok yer kaplayan bir kas grubunu çalıştırmayarak kolları büyütmek uğruna yaptığınız her şeyi çöpe atmış olursunuz. Kol kası geliştirmek için arkakol olmazsa olmaz anlayacağınız.

Kollarınızı Zorlamaktan Korkmayın!

Belki yukarıda belirttiğimiz hatlardan hiçbirini yapmıyorsunuz ama yine de kol kası geliştirme konusunda bir yol katedemediniz. Öyleyse artık çalışma şeklinize bakmaya sıra geldi.  Vücut geliştirme sporu yaptıklarınızın üzerine bir şeyler katarak ilerlemeyi gerektiren bir spordur. Eğer spora başladığınız ilk gün ki ağırlık ile 3 ay sonrasında da çalışmaya devam ederseniz, üzgünüz ki istediğiniz kolları hiçbir zaman elde edemezsiniz. Kaslara öyle bir ağırlık vermelisiniz ki, çalışmaya başladığınız  zaman kaslar afallasın ve bu ağırlığı kaldırabilmek için gereğinden fazla çalışsın. Böylelikle kas hafızanız artar ve ağır kaldırmaya devam edip, dengeli beslendikçe istediğiniz kollara sahip olun.

Yaptığınız Hareketleri Gözden Geçirin!

Kol kası geliştirmek için internette arama yaptığınızda karşınıza belki yüzlerce hareket çıkar. Ancak bu hareketlerden bazıları kol kaslarının daha fazla çalışmasına yardımcı olduğu için kolları büyütmek isteyen vücut geliştirmecilerin vazgeçilmezleri arasında yer alırlar. İşte o kol kası geliştirme için yapılan hareketler!

1-) Barbell Curl

Barbell_Curle

2-) Cable Hummer Curls

cable-rope-hammer-curl

3-) Lying Triceps Press

Lying_Tricep_Extension

 

4-) Tricep Dumbell Kickback

Tricep_Dumbbell_Kickback

5-) Triceps Overhead Extension

a5e989b0b75ae32ae49ed106b279c7b5

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar