En Hızlı Vücut Geliştirme Nasıl Olur?

Herkes yaz aylarında plajlara akın etme planları kurar ve plajlarda daha da göz alıcı bir görünüme sahip olabilmek için, yaza 2-3 ay kala spor yapmaya başlar. Ancak bazı püf noktaları tam olarak bilmedikleri için yaz ayı geldiğinde istenilen vücutlara malesef ki ulaşamazlar. Bu yazımızda en hızlı vücut geliştirme nasıl olur sorusunun cevabını vereceğiz. Ancak yazımıza başlamadan önce belirtmemiz gereken bir şey var. Spora ne kadar erken başlar ve uzun bir süreçte spor yaparsanız elinizde vücudunuzu şekillendirmeniz için o kadar fazla zaman kalacaktır. Hatta sporu bir yaşam tarzı haline getirerek her daim istediğiniz vücut şekline sahip olabilirsiniz.

1-) Biraz Daha Ağır Çalışın

Eğer gerçekten de güzel bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, spora başladığınız ağırlıklar ile sonsuza kadar çalışamazsınız. Çünkü kaslarınız artık bu ağırlıklara alışacak ve gelişim göstermeyecek. Eğer ağırlıklarınızı kademeli bir şekilde sürekli arttırırsanız, kaslar da bu yönde gelişim sağlayacak ve daha güzel bir vücuda sahip olmuş olacaksınız. Hatta piramit çalışma olarak bilinen çalışma şekli ile çalışmayı deneyebilirsiniz. Bu çalışma tarzında sizden 12 tekrar yaptıracak ağırlık ile 12 tekrar, 10 tekrar yapacak ağırlıkla 10 tekrar ve 8 tekrar yapabileceğiniz ağırlıkla 8 tekrar yapmanız istenmektedir. Bu şekilde çalıştığınız zaman kaslarınız her daim bir üst ağırlığı hafızasına alacağı için, gelişiminiz de bu ölçüde artmış olacak. Bizce hızlı kas yapma olayının en iyi çözümü piramit çalışmaktan geçmektedir.

2-) Full Body Hareketlere Yönelin

Bu maddemizde full body çalışmak değil de; full body çalıştıran hareketlere yönelmekten bahsedeceğiz. Hızlı vücut geliştirme isteyen bireylerin programlarında kesinlikle bir tane de olsa full body hareketi bulunmalıdır. Full body hareketleri Türkçe’de tüm vücut hareketleri olarak geçmektedir ve bu tek hareket ile vücuttaki birçok kas çalıştırılabilmektedir. 1. maddemiz olan çalışma şiddetini arttırma konusunda oldukça marifetli olan full body hareketler, daha fazla kasın aktif olması sayesinde vücuttaki gerilimin üst seviyeye çıkmasını sağlar. Full body hareketler arasında squat ve deadlift gibi oldukça efsane hareketler de bulunmaktadır.

3-) Daha Fazla Kalori Alın

Kas yapmak zor bir iştir ve konu hızlı kas yapmak olunca bu zorluk derecesi gittikçe artmaktadır. Çünkü kas inşa edilirken istenen enerji oldukça fazla olur. Örneğin diyet zamanlarında kas yapmak bir miktar daha zordur ve vücuttaki kas gelişimi bir miktar da olsa yavaşlar. Ancak bulk dönemlerinde sağlıklı besinlerden gelen kaloriler sayesinde kas yapımı daha da hızlı bir hal alır. Fazla kalori alın derken çikolata, fast-food gibi besinlere kesinlikle yönelmeyin. Öğünlerinizi sağlıklı besinlerle doldurun ve ara öğünleri atlamamaya çalışın. Ara öğünlerde de kuruyemiş gibi sağlıklı yağları barındıran yiyecekleri tüketebilirsiniz.

4-) Kendinize Dinlenmek İçin Yeterli Zamanı Tanıyın

Hızlı kas yapma söz konusu olunca insanların aklında hiç durmadan çalışma fikri gelmektedir. Bu amaç uğruna her gün spor salonlarına giden insanlar, sonucunda başarılı olmadıklarını görüp sporu bırakabilmektedir. Vücut geliştirme sporunda beslenme ve antrenman ne kadar önemli ise, dinlenme de aynı derecede önemlidir. Antrenman gününüzde oldukça sağlam çalıştınız ve gerçekten de kaslarınızda bu gerilimi hissedebiliyorsunuz. Öyleyse sıra beslenmeye ve dinlenmeye gelmiş demektir. Hemen proteinizi depolayın ve güzel bir dinlenme sürecine kendinizi hazırlayın. Dinlenme için önerilen süre kas grupları arasında 1 günlük aralık bırakmaktır. Ancak henüz kendinizi spora hazır hissetmiyorsanız çok fazla abartmadan bu süreyi uzatabilirsiniz. Ancak şunu da belirtmek isterim, eğer amacınız hızlı vücut geliştirme ise spora kendinizi her daim hazır hissetmelisiniz.

5-) Beslenme Olmazsa Olmazınız

Vücut geliştirme sporunun %40’ı antrenman ise %60’ı beslenmedir gibi sözleri birçok yerden duymuşsunuzdur. Gerçekten de beslenme vücut geliştirmenin bel kemiğidir ve beslenmeyi sağlam yapamayan bireyin antrenmanları ona başarı sağlamayacaktır. Eğer amacınız hızlı kas yapma ise, bu beslenmeye artık daha fazla önem vermeli ve mümkün olduğu kadar programınıza uymalısınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar