Evde Dambılla Yapılacak Hareketler

Fitness sporu daha etkili makinelerin olması nedeniyle genelde spor salonlarında yapılmaktadır. Ancak herkes bu salonlara para verecek durumda olamayabilir ya da salonlara gidebilmek için yeterli zamana sahip olunmayabilir. Bu durumda satın alacağınız bir dambıl seti, salonlardaki bazı hareketleri rahatlıkla yapmanıza olanak sağlayacaktır. Evde dambılla yapılacak hareketler ne kadar kısıtlı olsa da; başlangıç seviyesinde oldukça sağlam antrenmanlar çıkarabilirsiniz. İşte evde dambılla yapılacak hareketlerden bazıları!

1-) Dumbbell Bench Press

Evde dambılla yapılacak hareketler arasında yer alan bu hareketi yaparken bir adet uzun sehpa ve 2 adet dambıl yeterli olacaktır. Sırt üstü sehpaya uzandıktan sonra kollarınızı 90 derecelik açıyla yan tarafınıza sabitleyin ve dambılları yukarı kaldırıp indirin. Bu hareket bench presse oldukça benzemektedir. Göğüs kaslarınızı ev ortamında geliştirebilmek için bu hareketi her göğüs gününüze koymanızda fayda var.

2-) Dumbbell Flys

Evde dambılla yapılacak hareketler denildiğinde akla gelen bir diğer hareket de dumbbell flys hareketidir. Tıpkı dumbbell bench presste olduğu gibi bir sehpa ve 2 adet dambıl hareketi tamamlamak için yeterli olacaktır. Sırt üstü sehpaya uzanıp kolları hafifçe bükün. Bu şekilde kollarınızı tamamen yana doğru açın ve yukarıda birleştirin. Bu hareket de göğüs kasları için oldukça iyi bir harekettir ve evde çalışan bireylerin çalışma günlerine eklemelerinin faydası dokunacaktır.

3-) Dumbbell Curls

Evde yapılacak kol hareketlerinin en iyilerinden biri olan dumbbell curls hareketi için oturacak bir yer ve 2 adet dambıl yeterli olacaktır. Dik bir şekilde oturun ve ağırlıkları elinize alın. Sırtnızın tamamen düz pozisyonda olmasına dikkat edin. Dambılları birbirlerine 180 derecelik açı sağlayacakları şekilde yan tarafınıza koyun. Sonrasında ağırlıkları bicepslerinize doğru getirin ve tekrar eski konumuna geri götürün.

4-) Dumbbell Preacher Curls

Bir adet sandalye ve bir adet ağırlık ile yapabileceğiniz bu harekette, sandalyeye sırt kısmı önünüze gelecek şekilde oturun. Koltuk altınızın sandalyenin üst kısmına doğru getirin. Ağrılığı elinize aldıktan sonra kolunuzu tamamen gevşek pozisyona getirin ve ağırlığı kendinize doğru çekin. Evde yapılacak kol hareketleri arasında önemli bir yere sahip olan dumbbell preacher curls hareketi, spor salonlarında da oldukça tercih edilen bir hareket niteliğindedir.

5-) Neck Dumbell Press

Bu hareket genel olarak omuzların çalışmasına yardımcı oluyor olsa da; az bir miktarda arka kol çalışmasıan da yardımcı olacaktır. Evde yapılacak omuz hareketlerinin en sağlamı niteliğinde olan hareketin yapımı oldukça basittir. Öncelikle sırtınız dik olacak bir şekilde oturun ve kollarınızı 90 derecelik açı olacak şekilde omuz hizanızda yan taraflara sabitleyin. Sonrasında kollarınızı yukarı doğru kaldırıp eski pozisyonuna geri getirin.

6-) Dumbbell French

Evde dambılla yapılacak hareketler listemizin arka kol için olan hareketi dumbbell french, bir sehpa ve bir ağırlıkla kolay bir şekilde halledilebilir. Kolunuzu kafanıza olabildiğince yaklaştırın ve dambılı ense kısmınıza doğru götürün. Sonrasında dambılı yukarı kaldırıp eski pozisyonuna geri getirin. Bu egzersizi ayakta da yapmanız mümkün. Ancak eğer size ağır gelecek bir ağırlık ile çalışıyorsanız, belinize yük binebiliyor ve belinizle ilgili sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Bu yüzden oturarak yaptığınız bu hareket daha da sağlıklı olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar