Fitness Boy Uzatır Mı? Boya Etkisi?

Bu yazımızda fitness boy uzatır mı sorusunun cevabını açıklayacağız. Bu konu hakkında birçok bilgi kirliliği mevcut. Bunu gidermek amacıyla bu yazımızı oluşturuyoruz.

AĞIRLIK ÇALIŞMALARININ BOY UZAMASINA ETKİSİ

Sevgili okurlar, soğukbir günden daha herkese merhaba.. Yazımıza başlamadan önce tüm okurlara saygı ve sevgilerimi iletiyorum..

Fitness’ın herkesçe bilinen zindelik, sağlıklı yaşam, kas kütlesi artışı, dayanıklılık gibi saymadığımız daha bir çok önemli etkilerinin yanında, fitness’ın iskelet sistemine, boy uzamasına etkilerini incelemek istedik..

İSKELET SİSTEMİ NEDİR ?

Vucüdumuza fiziksel olarak destek sağlayan, postürün stabilitesini ve iç organlarımızın korunmasını sağlayan, yapılarına göre değişkenlik gösteren, eklem ve bağlarla sarılı, kaslarla çevrili, kaslarla koordineli çalışan sisteme iskelet sistemi diyoruz..

BOY KISALIĞININ BAŞLICA SEBEPLERİ

Fitness boy uzatır mı sorusuna gelmeden önce boy kısalığının başlıca sebeplerine bakalım…Arkadaşlar ağırlık çalışması boy kısaltır diye herhangi bir çalışma daha mevcut değildir..
Doktorların ve fizyoterapistlerin söylemlerine göre GENEL OLARAK boy kısalığına sebebiyet verebilecek etkenler aşağıdaki gibidir.

1) Genetik durum(büyükbaba ve büyükanneler dahil, ailenin boy durumu)
2) Yaş ve cinsiyet durumu
3) Yetersiz kalsiyum ve protein alımı
4) Yetersiz ve düzensiz uyku
5) Aşırı kortizol salınımı(sürekli stresli ortam altında çalışmak, psikolojik sebepler)
6) Aşırı antrenmana bağlı sebepler (overtraining)
7) Hormonel durum(büyüme hormonu salınımının ,özellikle somatotropin-GH azlığı)

Bu sebeplerden herhangi bir tanesinde problem var ise, yaşa ve cinsiyete bağlı kemik gelişimi azalabilir hatta, osteoporoz(kemik erimesi) hastalığı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.. Fitness boy uzamasını engeller mi sorusunu sormadan önce genetik faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Kesin sonuç almak için hastanelerde, kemik mineral yoğunluğu testi(Bone mineral density) yaptırabilirsiniz..(gerekli başvuru şartları vardır)

BESLENME İLE İSKELET SİSTEMİ ARASINDAKİ İLİŞKİ

Kemik yoğunluğunun büyük kısmını kalsiyum ve fosfor mineralleri oluşturmaktadır..
Öğünlerimizde kalsiyum ve fosfor içeren besinler tüketerek sağlıklı ve sağlam bir kemik yapısı oluşturabilir, kemik gelişimini sağlayabiliriz..

19-50 yaştaki bireylerin günlük kalsiyum ve fosfor tüketim miktarı 800-1000 mg, 50 yaş üstü bireylerin ise 1200-1400 mg tüketmeleri gerekir.

Not :
Bir kase yoğurtta 300 mg kalsiyum vardır..
85 gr soya(tofu) da 278 mg fosfor vardır..

fitness boy uzatır mı

AĞIRLIK ÇALIŞMALARI İLE İSKELET SİSTEMİ ARASINDAKİ İLİŞKİ

Fitness boy uzatma hareketleri diye birçok başlık görebilirsiniz. Ancak durum bununla pek de bağlantılı değil. Arkadaşlar yapılan araştırmalar, ağırlık çalışmalarının kemik yoğunluğunu arttırdığını ve geliştirdiğini gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, düzenli ve optimal yapılan ağırlık çalışmaları, kemiği ve yapısındaki bileşenleri sağlamlaştırır ve geliştirir..

Ağırlık çalışmalarının iskelet sistemine yararları :

1) Kemik mineral yoğunluğunu arttırırak daha sağlam bir kemik yapısı oluşturur ve kemik gelişimini sağlar..
2) Kasları kemiğe bağlayan tendonların, sağlamlığını arttırır. Fitness boy uzamasını engeller mi diye soran arkadaşlara hitaben,
3) Kemikleri birbirine bağlayan eklem yapısını güçlendirir..
4) Daha dinamik ve düzgün bir postür sağlar.. Fitness boy uzatır mı sorusundan daha önemli bir husus.
5) Sağlam bir kemik yapısı, tüm hayati organlarımızı daha etkili korur..
6) Kaslar ile koordineli çalışmasının etkisini arttırır.
7) Omurgada ki kemiklerin fonksiyonelliğini ve sağlamlığını arttırarak, omurga yaralanmalarına karşı bizi korur..
8) Omurganın daha iyi bir postür oluşturması için dik durmasını sağlar..
9) Pelvis kemiğinin sağlamlığı, bacak hareketlerini daha etkili açılarda yapabilmemize olanak verir.
10) Omuz bölgesinde ki eklemin kuvvetlenmesiyle, kollarımızı daha etkili ve uzun süre yoğunlukta kullanabilmemizi sağlar..

Ve daha bir çok yararları da mevcuttur..

Sonuç olarak fitness boy uzatır mı ?

Genetik durumunuzda herhangi bir problem yoksa, yeterli kalsiyum, fosfor, protein alıyorsanız, yeterli ve düzenli uyuyorsanız, stresten uzak Allah’a yakın oluyorsanız ve kızlara hava atayım diye ağırlık plakalarını çöp şiş gibi arka arkaya takmıyorsanız, haftanın 7 günü değil de, min. 3, max. 6 günü antrenman yapıp dinlenmenize özen gösteriyorsanız, hormonsal bir probleminiz yok ise, yaşa ve cinsiyete göre kemik gelişimi devam eder..Fitness boy uzatır mı diye sormadan önceden bunları da göz ardı etmeyelim

Araştırmalara göre 26 yaşına kadar ciddi bir kemik gelişimi söz konusu fakat, 26 yaşından sonda gelişim hızı azalmaya ve 50 yaşından sonra çok aza iniyor. Özellikle bu saydıklarımızın tersi yönünde bir yaşam tarzı edinirseniz, osteoporoz’a bira ısmarlamış olursunuz..

Herkese kucak dolusu sevgi ve saygılarımla, ailenizle birlikte sağlıklı günler dilerim..

NOT: Türk’ün, Türk’ten başka dostu yoktur..

WELLNESS & PERSONAL TRAINER
YASİN ERDAL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar