Fitness Kilo Aldırır Mı?

Son yıllarda özellikle gençler arasında sporun önemi anlaşılmış ve birçok genç insan spora yönelmeye başlamıştır. Gerek dış görünüşe sağladığı katkı, gerekse de sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamamızı sağlayan fitness amacı farklı olan bireyler için de ortak bir çıkış noktası sunuyor. Ancak fitness sporuna başlamak isteyen bazı bireyler akıllarında ”Fitness kilo aldırır mı?” ile başa çıkmaya çalışıyorlar. Biz de bu yazımızda sorunun cevabını sizlere vermeye çalışacağız.

Fitness ve Kilo İlişkisi

Yazımıza başlarken fitnessın çok yönlü bir spor olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Vücudunun daha gelişmiş bir hal almasını isteyen tüm bireyler fitness ile istediklerine ulaşabilirler. Dikkat edilmesi gereken tek konu isteğinize göre bir fitness rotası çizmektir. Bu yazımızda fitnessın kilo almak ile olan alakasını inceleyeceğiz.

Kilo almak ya da vermek bireyin beslenmesi ve aldığı kaloriler ile alakalı bir durumdur. Vücudunuzun ihtiyacından fazla kalori aldığınız zaman vücut bunları yakamayacak ve depolamak zorunda kalacaktır. Bu durumda da yağlanmalar ve kilo alımları ortaya çıkacaktır. Tam tersi almanız gereken kalori miktarından 300-500 kalori daha az almaya başladığınızda, vücut yağlarınızı yakmaya başlayacak ve kilo vermeye başlayacaksınız. Fitness sizin bu süreçteki vücut şekillendiriciniz niteliğinde olacaktır.

Fitness Kilo Aldırır Mı?

Bu soru aslında farklı bir açıdan sorulması gerekilen bir sorudur. ”Fitness kilo aldırır mı?” sorusundan ziyade ”Fitness yaparken kilo alımı sağlanır mı?” olmalıdır. Zaten ikinci sorumuzun cevabı da evettir. Eğer amacınız kilo almaksa ve kilo alırken vücudunuzun da şekillenmesini istiyorsanız, fitness vazgeçilmezleriniz arasında olmalıdır. Eğer fitness yaparken aynı zamanda kilo almak gibi bir amacınız varsa, beslenmeniz de çok önemli bir husustur. İlk başlığımızda belirttiğimiz vücudun ihtiyacından fazla kalori alarak kilo alma işleminizi başlatabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken bir şey var. Vücudun ihtiyacından fazla olan kalorileri abur cuburlardan ya da tatlılardan almaya kalkarsanız kilo almak yerine çok fazla yağlanma yaşarsınız. Fitness ile amacımız aldığımız kiloyu yağsız bir kas kütlesi şeklinde almaya çalışmaktır.

Fitness ile kilo alımı arasındaki ilişki şu şekildedir. Eğer beslenmenizi büyük bir ölçüde arttırırsanız ve spor yapmazsanız çok kolay bir şekilde kilo alırsınız. Ancak aldığınız kaloriler sizin için iyi bir şey değil; aksine hayatınız boyunca kurtulmak isteyeceğiniz yağlar olarak geri dönmüş olur. Eğer beslenme düzeninizi fitness ile orantılı bir düzene yerleştirebilirseniz, işte o zaman size yararlı bir kütle kazanmış olursunuz. Vücudunuz fitness ile kasları geliştirmeye başlayacak ve aldığınız kaloriler kas yapımınız için kullanılmaya başlayacaktır. Kısacası ”Fitness kilo aldırır mı?” sorusu yanlış sorulmuş bir sorudur. Beslenmeniz dışındaki diğer aktiviteler size kilo aldırmaz. Ancak fitness ile kilo alımınızı daha kaliteli hale getirebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar