Fitnessa Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Fitness ve diğer anlamıyla vücut geliştirme, Türkiye’de son yıllarda çok tutulan bir spor haline geldi. Biz de bunu göz önünde bulundurarak siz değerli takipçilerimize sitedeki ilk yazımız olarak Fitnessa yeni başlayanlar hakkında bilgiler sunmak istedik.


 

Erkekler Neden Spora Başlamak İster?

Her Erkek Güçlü Görünmek İster

Erkeklerin spor salonuna yazılmasında rol oynayan başlıca sebeplerden biri güçlü görünmektir. Çevresindekilere karşı ağır, değer gören biri olmak ve kudretli bir fiziğe sahip olmak için fitness tercih edilebilir.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Bence de fitnessin tercih edilmesi için başlıca sebep sağlık olmalı. Sağlıklı bir yaşam için spor yapıp, sağlıklı ve doğal bir şekilde spor yapılmalı. Yurt dışında yapılan araştırmalara göre sporun insan ömrü üzerinde ciddi etkileri gözlemlenmiş. Sağlıklı spordan kastım tabi ki anabolic steroid ve benzeri kimyasal madde kullanılmadan yapılan spor. O tür maddeler kullanıldıktan sonra spor zaten tamamıyla sağlıklı olmaktan çıkıyor.

Bir de yaşlanınca sarkıyor muhabbetleri var tabi ki etrafta dönen. Arkadaşlar yaşlanınca her insanın vücudu sarkar, vücut değil insanoğlunun yüzü bile sarkar yaşlanınca. Bir elinde kola içip diğer taraftan size ilerde sarkıcak diyen tiplere itibar etmeyin, gerekirse onlarla spor muhabbeti açmayın bile. Yaşlanınca sarkma diyince Frank Zane örneği akılda beliriyor direk. Aşşağıda da fotoğrafı olan Frank Zane, bu sporun atalarından. Küçük kütlesiyle Arnold’u yenebilen tek vücut geliştirmeci. Fotoğrafta da göründüğü üzere egzersizlerine devam ettiği için vücudunda herhangi bir sarkma görmüyor, tam tersine çoğu gencin kavuşamayacağı bir fiziğe sahip olduğuna şahit oluyoruz.frank-zane-fitnessduragi

Fit Görünmek İçin

Erkeklerin spora başlamak istemesindeki başlıca nedenlerden biri de fit bir görünüm elde etmektir. Her insan giydiği tişörtün üstüne tam oturmasını, kollarının sımsıkı gözükmesini ve göğüs kaslarının tişörtün altından belli olmasını ister. Yazın plajda dikkat çekici bir fizik her erkeğin hedefidir muhtemelen. Ya da bir cafeye girdiğinizde gözlerin size üzerine çevrilmesi elbette hoşunuza gidecek, egonuzu okşayacaktır. Tabi ki biz size hava atmak için spor yapın demiyoruz. Ancak kendinden emin, göze hitap eden ve ben buyum diye duruşunu belli eden bir vücudunuzun olması sizin için pek de fena olmaz. Bu yüzden çalış ve fit ol!

Kız Tavlamak İçin

Mevsimlik sporcular ve daha fazlasının amaçları içinde bulunan tamamen yanlış bir düşünce örneği. Spor yaparak kız tavlamak isteyen ya da spor yapınca kız tavlayacağını düşünen tipler genellikle başarılı olamamıştır. Fitnessa yeni başlayanlar olarak böyle bir amaç güdüyorsanız bundan tamamıyle sıyrılın. Çünkü bu işi ciddi anlamda yapmak istiyorsanız ve ciddi bir yere ulaşmak istiyorsanız bu işi, yani sporu sevmeli ve spor salonunu eviniz olarak görmelisiniz. Kız tavlamak için değil sporu kendiniz için yapın!

Daha Sosyal Olmak İçin

Spora başlamak için mantıklı sebepler arasında yerini alır. Günümüzde telefon ve bilgisayarlara bağlı olarak yaşayan insanlar olarak bazen dışarda ne olup bittiğini unutuyoruz bile. Siz de bilgisayar başında oturup zaman öldürmekten sıkılmışsanız ve buna bir çözüm olarak ilgilenilecek aktivite arıyorsanız spor salonuna yazılmak gayet başarılı bir seçim olacaktır.

Kızlar/Kadınlar Neden Spora Başlar?

Bu yazıyı yazan erkek bir birey olarak bunları tam olarak kestiremesemde aşağı yukarı belirli maddeler olacağı için bunları sizin için yazacağım.

Kadınların da spora başlama sebepleri aşağı yukarı erkeklerinkiyle aynıdır. Sağlıklı bir yaşam sürmek kadınların da amaçları arasındadır mesela. Aynı şekilde yukarda bahsettiğim fit bir görünüm elde etmek için de gidebilir bir kadın spor salonuna. Fitnessa yeni başlayan bir kadın genellikle kilo vermeyi amaçlıyordur. Erkeklerden farklı olarak bundan bahsedebiliriz.

Doğum sonrasında da spora başlamak kadınlar için ideal bir seçimdir. Hamilelik esnasında hareketsizliğin ve aşırı beslenmenin getirisi olan kilolarından kurtulmak ve eski görünümüne kavuşmak isteyenler kadınlar spor salonlarını tercih etmekte.

Fitnessa Yeni Başlayanlar ve Yapması Gerekenler

Doğru ve Yakın Bir Spor Salonu Tercih Edin

Spor salonunun lokasyonu ve size yakınlığı çok önemlidir. Antrenman sonrasındaki o yorgun halinizde eve nasıl gideceğinizi hesap edin ve ona göre bir yer belirleyin. Ayrıca yürüme mesafesinde ulaşılabilen bir spor salonu sizin için ideal bir tercih olacaktır ve sizi ekstra ulaşım masrafından muaf tutacaktır.
Fitnessa Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Hocanızdan Her Konuda Bilgi İsteyin

Antrenman, beslenme konusunda hocanıza sık sık danışın. Yapacağınız her hareketi hocanızın kontrolünde yapmaya çalışın. Yanlış bir egzersiz yapmanız sonucunda kalıcı hasarlara maruz kalabilirsiniz.

Eldiven Kullanın

Fitness eldiveni kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Ağırlıkların ellerinizi yıpratmaması için eldiven kullanmak şart. Gerçi eldiven varken de ellerinizin yıprandığını göreceksiniz fakat bu yıpranmayı minimuma indirecektir. 1-2 ay içerisinden söylediklerimi daha iyi anlamış olacaksınız.

Kendinize Uygun Program Belirleyin

Kendinize uygun antrenman ve beslenme programı belirleyin. Bunu salondaki hocanızdan temin etmeye çalışın. Ancak yeni kurumsallaşmış spor salonlarında bu pek mümkün olmayacaktır. Hocalar birebir ilgilenmek istendiğinde sizden ücret talep edebilirler. Böyle bir durum söz konusu olduğunda farklı kaynakları kullanarak doğru bilgiler doğrultusunda kendinize sağlıklı bir program hazırlayabilirsiniz. Örneğin internetteki güvenilir siteler veya öğretici videolar çeken fitness eğitmenleri gibi. Fitnessa yeni başlayanlar olarak en kötü sayfamızın önümüzdeki günlerde yayınlamış olacağı makalalerden yola çıkarak kendinize güzel bir yol çizebilirsiniz.

Devamlılık Sağlamaya Çalışın

Fitnessa yeni başlayanlar ın öğrenmesi gereken başlıca şeylerden biri de devamlıklıktır. Bu spor bahane dinlemez. İşe gittim okuldaydım, yorgundum, hastaydım gibi bahaneler sizi bu sporda ileriye taşımaz. Ancak kendinizi kandırırsınız. Bu sporda ciddi bir yere gelmek isteyen kişiler gerektiğinde okula yemek kabını götürerek öğün kaçırmamak için yemeğini orada yer, gerektiğinde en soğuk kış günlerinde bile spor salonuna gider. Çünkü bu spordan bir sonuç bekliyorsanız fedakarlık göstermelisiniz. Kısacası antrenman günlerinizi aksatmayın, aksatmamaya çalışın. Bir gün aksattığınızda devamı çorap söküğü gibi gelecektir.

Beslenme En Önemli Şeydir

Bu sporun en zor ve can alıcı kısmı beslenmedir. Sağlıklı ve hedeflediğiniz bir vücut beslenmeden geçer. Şekerli yiyecekleri unutman birinci kuraldır. Gerekirse arkadaşların pasta yerken sen whey içeceksin. Beslenmeniz sekteye uğrarsa gelişimi unutun. Fitnessa yeni başlayanlar için detaylı beslenme rehberleri sitemizde yayınlanacaktır. Bunları dikkate alarak beslenmenize yön verebilirsiniz.

Bu yazımızı okuğunuz için teşekkür ederiz. Devamı ilerleyen günlerde gelecektir. Takipte Kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar