gainer

Gainer Nedir, Ne İşe Yarar ?

Gainer, diğer adıyla weight gainer, amacı vücuda kilo ve hacim kazandırmak olan, %70 karbonhidrat, %30 civarı da protein içeren besin takviyesidir. Türkçe’de adı kilo aldırıcıdır, spor salonlarında ve halk arasında karbonhidrat tozu diye de geçer. Genellikle kilo almakta zorlanan ve hacim kazanmak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Gainer ürünleri, sıkı bir beslenme programı ile istenilen sonuçları kısa sürede verir. Whey protein gibi gainer da toz formda, su veya süt ile karıştırılarak tüketilebilir.

gainer

Whey Protein ve Gainer

Whey protein içerisinde %85, %90 oranında protein barındıran, yağsız kas kütlesi kazanmayı hedefleyen besin takviyesidir. (kalan oran tatlandırıcılar ve koruyuculardır). Gainerlar ise içeriğinde kompleks karbonhidratlarla beraber bir miktar şeker ve protein barındıran toz formda, kas kütlesinde artış sağlamayı hedefleyen besin takviyesidir.
Piyasadaki çoğu gainerın bir porsiyonunda yaklaşık 800 ile 1000 kalori bulunur. Bu sayede kilo almanız için gereken kalori miktarının çok büyük bir kısmını kolaylıkla almış olursunuz. Geriye kalan kalorileri sağlıklı besinlerden (kuruyemiş, bakliyat, et gibi) almayı tercih etmeli, sadece yüksek kalorili diye fast-food tarzı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
Kilo almak için ürünün üzerinde belirtilen tavsiye edilen miktardan fazla kullanmanız fazlasıyla yağlanmanıza sebep olacaktır. Vücuda alınan fazla ve kullanılmayan karbonhidratlar karaciğerde yağa dönüştürülüp depo edilir. Bu yüzden kilo almak isteseniz bile makro ve kalori hesabı yapmanızı tavsiye ediyoruz.
Peki gainer mı yoksa whey protein mi tercih etmelisiniz? Yağsız bir kas kütlesi, fit bir görünüm istiyorsanız veya kilo almada sorun yaşamıyorsanız whey protein tercih edebilirsiniz. Kalori açığını kapatamıyor, kilo alamıyor ve daha iri bir görünüm istiyorsanız gainer kullanabilirsiniz.

 

 

Gainer Ne İşe Yarar?

Daha önce bahsettiğimiz gibi öncelikli amacı vücuda hacim kazandırmaktır. Bunu içeriğindeki kompleks karbonhidratlarla beraber proteinler ile gerçekleştirir. Piyasadaki çoğu gainerın içinde kreatin, BCAA ve glutamin de bulunur. BCAA ve glutamin protein başlığı altında gösterilir. Kreatin ise farklıdır. Kreatin, kas hücrelerinde birincil enerji rezervi olarak kullanılır. Kreatinin kaslarda depolanması için hidrojen bağlarına ihtiyaç duyulur, bunun için de kaslarda su depolanır. Bu sayede kaslar daha hacimli durur.

Gainerlar Ne Zaman Kullanılmalı?

Gainer genellikle antrenmandan önce yarısı antrenmandan sonra yarısı şeklinde kullanılması önerilir. Ancak fitness durağı olarak bizim kullanım tavsiyemiz sadece  antrenman sonrası kullanılması üzerinedir. Çünkü yoğun kalori içeren karbonhidrat tozlarının antrenman öncesi kullanılması, midede ciddi derecede şişkinlik yapacak böylece sert geçen idmanlarda sizin fiziksel kapasitenizi olumsuz şekilde etkileyecektir.

Gainerların Yan Etkileri Var Mı?

Gainerların bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur fakat içerdiği yüksek kaloriyle beraber bazı kişilerde sivilce oluşumu görülebilir. Bunun haricinde bilinen başka bir yan etkisi yoktur. Kreatin içeren gainerların 1 ay kullanımından sonra 1 hafta ara verilmesini tavsiye ediyoruz. Gainerlar her ne kadar doğal yollardan elde edilen besin takviyesi olsa da doktorunuza danıştıktan sonra kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eren

Benzer Yazılar