Gebelik Döneminde Egzersiz ve Faydaları

Gündelik hayatın koşuşturması içerisinde egzersiz yapmak için zaman yaratabilen insanlar çok şanslı sayıldığından, hamilelik döneminde egzersiz yapmak neredeyse imkansız gibi gelebilir. Halihazırda egzersiz yapıyorsanız, gebelik dönemi boyunca da devam etmeniz önerilir. Eğer herhangi bir gebelik komplikasyonu riski yoksa, hafif yoğunlukta egzersiz yapabilirsiniz. Ancak her durumda, doktorunuzun önerisini ve onayını almalısınız.

 

Gebelik döneminde egzersiz yapmak, düşük, erken doğum veya düşük doğum ağırlığı gibi herhangi bir komplikasyon riskini artırmaz. Eğer doktorunuz egzersiz yapmanızı öneriyorsa, yapabilirsiniz. Ancak preeklampsi, çoğul gebelik, anemi veya düşük riski varsa, egzersiz yapmamanız veya tempoyu azaltmanız gerekebilir.

 

Gebelik döneminde egzersiz yapmak, kabızlığı ve dolayısıyla hemoroid riskini hafifletir, sırt ağrısını azaltabilir, sezaryen doğum ihtimalini azaltır, damarlarınızı güçlendirir ve doğum kilolarını atmanıza yardım edebilir.

 

Gebelik sırasında orta ila hafif yoğunlukta egzersiz yapabilirsiniz. Haftada en az 150 dakika yürüyüş yapabilirsiniz. Kendiniz için bir sınır koymak istiyorsanız, egzersiz yaparken konuşabilecek ancak şarkı söyleyemeyecek tempoda olmalısınız. Eğer egzersize yeni başladıysanız, süreyi kısa tutun ve yavaşça artırın.

 

Hamilelikten önceki dönemde aktif ve yoğun şekilde egzersiz yapıyorsanız, doktorunuza danışarak devam edebilirsiniz. Yoğun egzersiz yapan hamile kadınlar, tükettikleri besin miktarını artırmalıdır. Bebeğinizin de besin ihtiyacı olduğunu unutmayın. Ancak bu şekilde yoğun egzersizlere devam edebilirsiniz. Ayrıca bol su tüketmeye ve dehidrasyona sebebiyet vermemeye özen gösterin.

 

Fiziksel aktivite yapmaya alışkın olmasanız bile, aşağıdaki aktivitelere genel olarak katılabilirsiniz. Ancak, aşırıya kaçmayın ve egzersiz sırasında rahatça konuşamayacak düzeye geldiğinizi hissederseniz yavaşlayın.

 

  • Yürüyüş
  • Yüzme
  • Bisiklet
  • Suda egzersiz
  • Yoga
  • Pilates

 

Hamileliğiniz sorunsuz ise, genellikle önceki fiziksel aktivitelerinize devam edebilirsiniz ancak önce doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bazı önemli noktalar aşağıdadır:

 

  • Hamilelik boyunca orta düzeyde egzersiz yapılabilir.
  • Hamileliğin son üç ayında, haftada en fazla 3 seanstan fazla yoğun egzersiz yapmayın.
  • Yaralanma veya kayak, su kayağı, binicilik ve dövüş sanatları gibi düşme ihtimalinizi artıran yüksek riskli aktiviteler, hamilelik sırasında yapılmamalıdır.
  • Hamilelikte yürüyüş, stresi azaltır ve sağlıklı kilo almanıza yardımcı olur. Yüzme ve suda egzersizler, bel ağrınızı hafifletebilir. Kondisyon bisikleti, hafif olarak yapıldığında kaslarınızı kuvvetlendirir. Yoga ve pilates, stresinizi azaltır ve nefes alma tekniklerini öğrendiğinizden, doğum sancılarıyla başa çıkmanıza yardım eder.

 

Kaynaklar:

 

Bülent tıraş

 

Jinekoloji ve gebelik

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar