Glutamin Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Glutamin, diğer adıyla L-Glutamin, 20 temel amino asitten birisidir. Vücudumuz glutamin öncüsü olan glutamik asidi kullanarak ihtiyacı kadar üretebilir. Glutaminin vücuttaki görevlerine; bağışıklık sisteminin korunması, sindirim sisteminin düzenlenmesi, kas hücrelerinin üretilmesi örnek verilebilir. Vücuttaki birinci görevi yanlış bilinenin aksine kas hücrelerinin üretilmesi değil bağışıklık sisteminin korunmasıdır. Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki glutaminin kas hücrelerinin onarılması ve üretilmesi için kayda değer bir yararı yoktur. Peki o zaman neden çoğu sporcu glutamin takviyesi almayı tercih ediyor?

Glutamin ve Vücut Geliştirme

Nasıl olduğu fark etmeksizin ağırlık ve aerobik antrenmanlar esnasında kaslar vücut tarafından yıkılır. Vücut, antrenmandan sonra önceliğini kasları tamir etmek olarak ayarlar, bu sebepten dolayı bizi hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemi, görevini gerekli şekilde yerine getiremez. Enfeksiyonlara karşı vücut direncimiz düşer ve çabuk hasta oluruz. Akciğerlerde ve çizgili kaslarda depolanan glutamin seviyesi düştüğünde, kısa sürede yenilenmezse halsizlik oluşur. Bu durum devam ettiğinde, az önce bahsettiğimiz sebepler dolayı enfeksiyonlara karşı savunmasız duruma düşeriz.

 

glutamin

Glutamin Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ürünlerin içeriğinde gösterilen yüksek miktardaki “glutamik asit” veya “glutamin öncüsü” kesinlikle glutamin değildir ve onun yerini tutmaz. Yapılan bilimsel çalışmalar, glutamin öncüsünün, sentezinde rol almasından ziyade sindirim esnasında bağırsak hücrelerinde enerji ve düzenleyici amaçlı kullanıldığını ortaya çıkarmıştır. Bağışıklık sisteminizi dinç tutmak için saf formda almaya dikkat etmelisiniz.

 Nasıl Kullanılır?

Tavsiye edilen iki farklı şekilde kullanımı vardır. Antrenmandan hemen sonra ve yatmadan önce. Antrenman esnasında vücutta azalan rezervlerini doldurmak için ve zayıflayan bağışıklık sistemini yeniden güçlendirmek için antrenman hemen sonra, eğer kullanıyorsanız whey proteini ile karıştırarak, kullanmıyorsanız su yardımı ile tüketebilirsiniz. Yatmadan önce kullanmanızla, antrenmandan sonra kullanmanız arasında araştırmalara göre hiçbir fark yok, rahat ettiğiniz şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Çoğu supplement markası tarafından günde 10 gram kadar kullanılması tavsiye edilir. Günde 50 grama kadar alınan ekstra herhangi bir yan etkisi ve metabolik dezavantajı görülmemiştir.

 

Yan Etkileri Var Mı?

Diğer supplementler gibi besin takviyesidir, kimyasal bir ürün değildir. Şu ana kadar yan etkilerini veya zararlarını gösteren bilimsel çalışma yoktur, hatta bağırsak iltihabından, kemoterapiye kadar birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Tabi ki diğer supplementlerde olduğu gibi glutamin kullanımında da “Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.” sözünü söyleyerek yazımızı bitiriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eren

Benzer Yazılar