göbek eritme hareketleri10

Göbek Eritme – Göbek Eritme Egzersizleri

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de hiç şüphesiz. Çağın getirdikleri abur cuburlar ile birlikte iyice göbek yapan insanlar, bir süre bir şeylerin yanlış gittiğini anlayıp spora yönelebiliyor. Ancak kiloları nedeniyle spora giden insanları çoğu, göbeklerinden kurtulmak için uğraşıyor. Yazımızın en başında belirtmemiz gereken bir husus var. Yapılan araştırmalar sonucunda bölgesel zayıflamanın mümkün olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Vücudundaki yağlardan kurtulmak isteyen insanların bölgesel zayıflama konusunda kendilerini bilgilendirmeleri bu açıdan oldukça önemlidir. Ancak bölgesel zayıflamanın mümkün olmaması, istenilen bölgelerdeki sıkılaşmayı sağlayamayacağınız anlamına gelmiyor. Özellikle ülkemizdeki birçok insan göbek kısmındaki yağlardan şikayeti olduğu için bu yazımızda karın yağlarını eritmek hakkında konuşacağız.

Göbek Eritme Egzersizleri

Karın yağlarını eritme hareketlerine başlamadan önce, yağlarınızdan kurtulmayı hızlandırma amaçlı birkaç öneride bulunacağız. Bildiğiniz gibi vücuttaki yağları eritebilmek için metabolizmayı hızlandırmak ve vücudun enerji kaynaklarını tüketmesini sağlamamız gerekiyor. Bu konuda metabolizma hızınızı artıracak ve yağlarınızın daha da hızlı yakılmasına yardımcı olacak bazı besinler mevcut. Özellikle spora başlamadan önce içilen bir fincan Türk kahvesinin, metabolizma üzerindeki etkileri oldukça iyidir. Kahve içerisindeki kafein nedeniyle enerji verir ve vücudunun spora daha da iyi tepkiler vermesine yardımcı olur. Burada dikkat edilmesi gereken konu içtiğin kahvenin şeker oranın bakımından oldukça düşük olmasıdır. Nescafe’nin 3’ü 1 arada kahveleri içerisindeki şeker nedeniyle spordan önce çok fazla tercih edilmemelidir. Eğer bir fincan şekersiz kahveni içtiysen artık göbek eritme hareketlerine geçebiliriz.

Önemli Not: Eğer daha önce spor ile ilgilenmediysen ve bu senin ilkin olacaksa, kesinlikle esneme hareketlerini yapmayı unutma. Çünkü daha önce bu tür gerilmelere ve kasılmalara yabancı olan kasların, yapacağın hareketler sonrasında afallayacak ve sana derin acılar yaşatabilecek. Kaslarını küçük hareketler ile ısıttıktan sonra yaşayacağın hamlık ağrısında da azalmalar göreceksin. Aşağıda fotoğrafta da gözüktüğü gibi önce sağ ayağını sonra sol ayağını kapatarak vücudunun izin verdiği kadar eğilmen, kaslarına yeterli gerilimi vermeni sağlayacaktır. Ancak bu hareketi yaparken de sakatlıklar yaşamaman için abartmaman gerekiyor.

göbekteki yağları eritmek

1-) Plank Hareketi

Bilinen en iyi göbek eritme egzersizlerinden biri hiç şüphesiz plank hareketidir. Yapılışı oldukça kolay görünse de, bu pozisyonda belirli bir süre kalındığında karın kaslarında yaşanan acılar hiç de az değildir. Fotoğrafta da gösterildiği gibi dik bir pozisyonda durun ve elinizden geldiği kadar bu pozisyonu bozmadan bekleyin. Hareketin en can alıcı noktası ve hareketin yerini bulması için gereken özelliği kalça kısmının ne çok yukarıda olması, ne de tamamen yere değecek şekilde bulunmasıdır. Mümkün olduğu kadar dik durarak hareketi hissetmeniz gerekmekte. Bu hareketi yaparken ilk yaptığınızda muhtemelen 15-20 saniye arasında dayanabileceksiniz. Ancak pes etmeden bu hareketi 15-30 saniyelik 3 set halinde yaparsanız, gelişimi gözleriniz ile görebilirsiniz.

2-) Yarım Şınav Hareketi

Şınav, neredeyse herkes tarafından bilinen vücut ağırlığımızı kullandığımız bir egzersizdir. Kişinin antrenmanlı durumuna göre oldukça farklı şekillerde uygulanabilen şınavın biz sadece yeni başlayanlar için olan kısmını ele alacağız. Bilindiği üzere kol kaslarının ve karın kaslarının oldukça iyi çalıştığı şınav hareketinin eziyet olmaması için yarım şınav uygulanmaktadır. Normal şınavdan tek farkı ayaklarınız üzerinde durmanız yerine, dizlerinizin üzerinde durmanızdır. Bu sayede kol kaslarınıza ve karın kaslarınıza bindirdiğiniz yük daha da azalır ve başlangıç seviyede iyi bir performans çıkarabilirsiniz. Bu hareketi yaparken ilk başlangıç sayısı olarak 15 oldukça iyidir. 15 tekrarlık 3 set yapacağınız yarım şınav hareketi, göbek yağlarınızdan kurtulmanıza doğru atacağınız sağlam bir adım olacaktır.

3-) Yana Eğilme Hareketi

Hangi bölgeniz olursa olsun, eritmek istediğiniz bölgelerin hızlı erimesini sağlamanın en iyi yollarından biri; o bölgedeki kasları geliştirmektir. Bu hareket de temel olarak karın kaslarınızı geliştirmeye yönelik bir harekettir. Sağ ayağınızı yana açın ve sol ayağınızı bağdaş kurar pozisyonda tutarak yere oturun. Hareket başlangıcında uzattığınız ayağınıza doğru tüm vücudunuzla eğilmeye çalışın. Hareketin daha iyi etki etmesi için eğilebildiğiniz kadar eğilmeniz oldukça önemlidir. Sonrasında aynı hareketi diğer ayağınızı uzatarak deneyin ve tekrarları en az 30’a sabitlemeye çalışın. 30 tekrardan 3 set yapmanız başlangıç olarak yeterli olacaktır. Göreceksiniz ki bir zaman sonra bu sayılar 50-100 arasına kadar yükselecektir.

4-) V Pozisyonu

Bu hareket az önce belirttiğimiz hareketlere göre daha zor bir harekettir ama bu hareketi başardığınız zaman oldukça büyük bir yol katetmiş olacaksınız. Hareketin asıl büyük zorluğu pozisyonu tam anlamıyla sağlayabilmektir. Ağırlık merkezinizi iyi ayarlayamazsanız tam bir eziyet olarak gelecek olsa da, ağırlık merkezinizi bulup hareketi tamamladığınızda karın kaslarınıza oldukça güzel bir antrenman geçirtmiş olacaksınız. Yere oturun ve ayaklarınızı ve ellerinizi birbirine paralel olacak şekilde havaya kaldırın. İlk başlarda bu pozisyonda 1 dakika kadar sabit durmanız yeterli olacaktır. Sonrasında ise bu pozisyonda ayaklarınızı karnınıza çekerek 10×3 şekilde devam edebilirsiniz.

5-) Ayaklı Mekik

V pozisyonu hareketinden sonra diğer bir zorlayıcı hareket olan ayaklı mekik hareketi, herkesin bilmekte olduğu mekik hareketinin ileri bir versiyonudur. Normal mekik pozisyonunda yatarken, ayaklarınızı dizlerden bükük bir şekilde havaya kaldırın ve mekik hareketini uygulayın. Ancak mekik hareketini uygularken ellerinizi kafanızın arkasından bağlayın ve bacaklarınızı her karnınıza çektiğinizde sol bacağınızı sağ kolunuza, sol bacağınızı sağ kolunuza getirin. Bu şekilde çapraz bir çalışma sağlamış olacaksınız. Bu hareket hem üst hem de alt karın kaslarınızın aynı anda çalışmasına yardımcı olacağı için, karın kaslarınızın daha iyi gelişmesine yardımcı olacaktır. Göbek eritme egzersizlerinin en sevilen hareketleri arasında yer almasının en büyük nedeni de budur.

6-) Karın Kaldırma Hareketi

Bacaklarınızı bükmüş bir şekilde yere uzanın. Kalçanızı yavaş bir şekilde yukarı doğru kaldırın ve indirin. Bu hareket bir miktar daha basit olduğu için elinizden geldiğinde tekrarı 3 set şeklinde yapabilirsiniz.

7-) Reverse Crunch

Geldik artık karın bölgesinin tam anlamıyla çalışmasına yardımcı olan ve oldukça zorlayıcı olan bir diğer harekete. Özellikle kilosu çok fazla olan bireyler için oldukça acı verici bir egzersiz olsa da, alt karın kaslarının gelişmesinde oldukça büyük rol oynar.Karındaki yağları eritmek için oldukça iyi bir harekettir. Düz bir şekilde yere uzanın ve tüm vücudunuzun yere temas etmesini sağlayın. Sonrasında sadece bacaklarınız hareket edecek şekilde ayaklarınızı yukarı kaldırın ve yere indirin. Ayaklarınızı yukarı kaldırdığınızda eğer mümkünse kalçanızın da bir miktar yukarı çıkmasını sağlayın. Bu hareketi yaparken alt karın kaslarınızın çalıştığını hissetmeye çalışın. Hareketin en kilit noktası, vücudunuzun üst kısmı ile bacaklarınız arasında 90 derecelik bir açı olması gerekmesidir.

8- ) Scissors Crunch

Reverse Crunch hareketinin bir tık daha üst seviyesi olan Scissors Crunch, size büyük acı çektirecek bir hareket. Ama unutmayın ki acı çekmeden onun karşılığını alabilmeniz mümkün olmayacak. Karın yağları eritme konusunda oldukça sağlam bir iş çıkarabileceğiniz Scissors Crunch, yine alt karın kaslarınızı geliştirecek bir hareket. Yere uzanın ve ellerinizi vücudunuza paralel olacak şekilde yanınıza yerleştirin. Bu pozisyonda sağ ayağınızı yukarı doğru kaldırırken, sol bacağınız yere paralel bir şekilde çok az bir miktar havada olsun. Sağ ayağınızı indirdikten sonra aynı hareketi sol ayağınız için de uygulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar