Günlük Ne Kadar Protein Alınmalıdır?

Özellikle spor yapmakta olan bireyler, beslenmelerine artık daha çok dikkat etmeli ve antrenmanlar sonucunda gereken besinleri vücutlarına almalıdırlar. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan bireyler için en önemli besin çeşidi de hiç şüphesiz proteindir. Kaslar protein sayesinde yenilenir ve gelişmeleri sağlanır. Biz de bu yazımızda vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar için günlük ne kadar protein alınmalıdır sorusunun cevabını vereceğiz.

1-) Protein Nedir?

Bu sorunun cevabını bilmeyen olmadığını düşünsek de; yazımızın geri kalan kısmını daha iyi anlayabilmeniz için bahsetmemiz gerekiyor. Amino asitlerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan proteinler, vücudumuzdaki birçok yapının temelini oluşturmaktadır. Vücut işlevlerinin yerine getirilmesini sağlayan enzimlerin yapısını oluşturmak, hücreler arasındaki iletişimi sağlayan yapıları oluşturmak ve genetik materyallerimizin altyapısını oluşturmak gibi bazı çok önemli olaylar proteinler sayesinde gerçekleşmektedir. Vücut geliştiriciler için önemli olan özelliği ise motora benzetebileceğimiz kaslarımızın gelişmesi için bir yakıt niteliğinde olmasıdır. Bu yüzden spor ile uğraşan bireyler günlük kaç gram protein alınmalı sorusunu forumlar üzerinde sürekli dile getirmektedir.

2-) Normal Şartlarda Ne Kadar Protein Alınmalıdır?

Tamamen rutin bir hayata sahip olan bir bireyin, vücut geliştirme sporu ya da başka bir spor ile uğraşan bireylere göre daha az protein ihtiyacı bulunmaktadır. Çünkü kaslar spor ile uğraşan bireylere göre daha inaktif durumdadır ve gelişmek için herhangi bir emir almamaktadır. Yapılan araştırmalar ile normal bir insan için önerilen protein miktarı kilo başına 0.8 kilogramdır. Tabi ki eğer gün içerisinde ağır bir işte çalışıyorsa ya da sürekli bir hareket mevcutsa bu protein miktarı da arttırılmalıdır.

3-) Vücut Geliştirmeciler Ne Kadar Protein Almalıdır?

Şimdi geldik asıl okurlarımızın merak ettiği konuya. Kasların yakıtını ne derece karşılayacağı hakkında ortalama oranlar mevcuttur. Günlük protein oranı fazla olan öğünler, kasların daha da aktif gelişimine yardımcı olmaktadır. Durum böyle olunca vücut geliştirme sporuna yeni başlayan bireyler ”Günlük kaç gram protein alınmalı?” tarzında sorular sormakta. Bu safhada olayın içerisinde bireyin kilosu, yaptığı sporun türü ve yaptığı sporun yoğunluğu gibi kriterler ortaya çıkıyor. Örneğin 70 kilo olan ve vücut geliştirme yapan bir birey ile, 90 kilo olup vücut geliştirme ile uğraşan bir bireyin alması gereken protein miktarı değişmektedir. Öneriler kilogram başına 1.5 – 2 gram protein olsa da; eğer vücut geliştirme sporunu profesyonel bir seviyeye çıkardıysanız bu miktar 2 – 2.5 gram arasında da değişmektedir. Ayrıca eğer spor salonlarında ağırlık kısmı sizin asıl mesken yerinizse yine 1.5 – 2 gram arası protein gerekirken; eğer koşun bantları ve bisiklet sizin meskeninizse bu protein miktarını düşürebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki insanın yaptığı aktiviteye göre günlük protein oranını ayarlaması, kendisi için daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

4-) Fazla Protein Alımı Zararlı mıdır?

Yazdığımız bu bilgilerden sonra özellikle vücut geliştirme yapan bireyler için proteinin ne kadar önemli olduğunu anlamış olduk. Ancak her şeyde olduğu gibi proteinin fazla alımı sonucunda da olumsuz olaylar karşımıza çıkabilmektedir. Vücudun ihtiyacı dışındaki diğer proteinler karaciğer ve böbreklerde daha yoğun çalışmaya neden olur. Bunun sonucunda da bazı sorunlar ile karşılaşmak kaçınılmaz olmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar