İzole Proteinlerin Avantajları

İnsan vücudu antrenman sonrası vücut için gerekli olan proteinlerin hepsini tek başına üretemeyebilir ve bu durumlarda dışarıdan destek besin alımı gerekebilir. Gerek doğal besinler olsun, gerekse de supplement olarak adlandırdığımız besinler olsun spor sonrasında hayati bir öneme sahiptirler. Ancak bu supplementlerin birbirinden farklı çeşitleri mevcuttur ve herbirinin birbirinden farklı etkileri ve etki süreleri mevcuttur. Özellikle protein tozu satın almak isteyen bireylerin önlerine de bu farklılıklar çıkabilmektedir. Bu yazımızda genellikle protein tozlarında karşımıza çıkan izole proteinlerin avantajlarından bahsedeceğiz.

İzole Protein Nedir?

İzole protein yapısı nedeniyle vücutta oldukça hızlı sindirilebilen ve kana karışabilen, BCAA bakımından oldukça zengin bir protein çeşitidir. BCAA da vücuttaki kasların çalışması için ve protein sentezinin hızının artması için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca izole proteinlerin çoğu yağ ve laktoz içermedikleri için kalori planlamanızda çok fazla bir değişime yer açmazlar. Ancak bilinmelidir ki; ne kadar yağsız ve laktozsuz olsalar da içlerinde az miktarda karbonhidrat bulunabilmektedir. Bu özellikleri nedeni ile izole proteinlerin avantajları oldukça fazladır diyebiliriz.

İzole Proteinlerin Avantajları Nelerdir?

1-) İzole proteinler oldukça hızlı sindirilebilen bir yapıya sahiptirler ve antrenman öncesi – sonrasında rahatlıkla kullanılabilirler. Antrenman sonrasında ne kadar hızlı protein alımı yapılırsa, vücut katabolik kas yıkımı durumundan anabolik kas yapımı durumuna o kadar hızlı geçiş yapacaktır.

2-) İçerisinde oldukça fazla BCAA bulundurması nedeniyle kasların yapım aşamasında destekleyici rol oynar ve vücudun protein sentezine katkıda bulunur. Hatta büyümeyi desteklemesi nedeniyle bebek mamalarının da içerisinde bulunan bir ürün niteliği taşımaktadır.

3-) Whey proteinleri laktoz nedeniyle kullanamayan bireylere alternatif bir kapı aralamaktadır. Laktoz alerji bulunan bireylerin vücutlarındaki protein sentezi hızını arttırmak için kullanabilecekleri yegane ürünlerdir.

4-) Konsantre proteinlere göre oldukça fazla saflaştırılma işleminden geçtikleri için diyet temposunda sizleri artı kalori alımından uzak tutarlar. Çünkü yapılan saflaştırma işlemleri sonucunda içlerindeki yağ ve şeker içerirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar