kadınlar için antrenman programı

Kadınlar İçin Antrenman Programı!

Fitness sporu ülkemizde her ne kadar erkeklerin yapmakta olduğu bir spor olsa da; aslında kadınların da harika vücutlara sahip olabilmesi için yapması gereken bir spordur. Aslında bu durumun tek bir nedeni var gibi gözüküyor. Toplumumuzda kadınların ağırlık çalıştıktan sonra erkekler gibi gelişebilecekleri düşünülür. Halbuki kadınlar vücutlarında erkekler kadar büyüme hormonu bulundurmazlar. Ayrıca erkeklerdeki testosteron hormonu da ağırlık çalışan bireyler için bir gelişme unsurudur. Kadınlarda bu hormon bulunmadığı için kaslarını gereğinden fazla belirginleştirmeleri mümkün olmayacaktır. Sosyal medya üzerinde görülen kadın vücutları ise profesyonel olarak çalışan bireylere aittir. Yani o sporcular hayatlarını fitness sporuna adamışlardır ve hatta daha fazla gelişebilmek için vücutlarına testosteron da basmışlardır. Kadınlar için fitness, daha kıvrımlı vücutlara sahip olabilmek için vazgeçilmezdir. Yanlış bilinen bazı bilgilerden bahsettikten sonra kadınların vücut tiplerine göre ne tarz antrenman programları yapması gerektiğinden bahsedelim.

1-) Kilolu Kadınlar İçin Antrenman Programı

Kilo problemi 7’den 70’e birçok insanın en büyük problemleri arasında yer alıyor. Ancak azimli ve kararlı bireyler kilolarından çok kolay bir şekilde kurtulabilirler. Yaptığınız spor yanında beslenmenizi de değiştirdiğiniz zaman kilo vermeniz artık çok kolay olacak. Gereğinden fazla kilonuz varsa, spora başlamadan önce kendinize gereken besinleri yiyeceğinizi ve diyet listenizden çıkmamaya çalışacağınıza söz verdirin. Bunları başardıktan sonra işte size ait programımız!

a-) Ağırlık Çalışmaktan Korkmayın !

Ülkemizde yanlış bilinen bu olay, birçok kadının fitness sporundan soğumasına neden olmaktadır. Siz spor salonuna gittiğinizde çalışacağınız 1-2 kg gibi hafif ağırlıklar olacaktır. Bu ağırlıklar vücudunuzdaki kaslara sinyal verecek ve çalışmalarını sağlayacak. Eğer düzenli bir beslenmeniz de var ise; kaslarınız gelişebilmek için yağlarınıza hücum edecek ve enerjisini vücuttaki yağlardan karşılamak isteyecek. Ayrıca çalışacağınız ağırlıklar vücudunuzdaki hatların ortaya çıkmasına da yardımcı olacaktır. Bu sayede harika bir görünüme sahip olacaksınız. Kadın için antrenman programının olmazsa olmazı ağırlıktır.

b-) Kardiyoyu Eksik Etmeyin!

Kadın için antrenman programı denildiği zaman akıllara kardiyo da gelmektedir. Vücudunuzun daha fazla yağ yakabilmesi için, vücudunuzdaki enerji stoklarını tüketmesi ve enerji olarak kullanabilecek başka şeyler araması gerekmektedir. Özellikle HIIT antrenmanlar vücudunuz yağ yakım oranını daha fazla arttıran antrenmanlardır. HIIT kardiyo antrenmanları sayesinde vücudunuz gün içerisinde yağ yakmaya devam eder ve istediğiniz vücuda ulaşma süreciniz kısalır.

2-) Zayıf Kadınlar İçin Antrenman Programı

Eğer gereğinden zayıfsanız ve vücudunuzun şekillenmesini istiyorsanız, makalemizin bu kısmını okumanızda fayda var. Kadın için antrenman programı makalemizin zayıf kadınlar için olan kısmında, kilolu kadınlardan farklı olarak kardiyo konusunda bazı değişikliklere gideceğiz. Tıpkı kilolu kadınlarda olduğu gibi, zayıf kadınların da ağırlık çalışmaktan korkmaması gerekmektedir. Çünkü vücudun şekillenmesindeki kilit kelimemiz ağırlıktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi kullanacağınız ağırlıklar 1-2 kg ağırlıklar olacak ve bu ağırlıklar sizi İnstagram’da gördüğünüz aşırı gelişmiş modeller gibi yapmayacaktır. Ancak harika vücut hatlarına sahip olabilmeniz için hafif de olsa ağırlık çalışmanız gerekmektedir.

Kilolu kadınlarda bahsettiğimiz kardiyo kısmı zayıf kadınlar için çok da gerekli değildir. Hali hazırda gereğinden fazla zayıfsanız ve kilo alarak kıvrımlı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, kardiyo ile enerji yaktırmaya gerek yoktur. Ancak ağırlık çalışma ve beslenmeyi birlikte çok iyi götürmelisiniz. Kadın için antrenman programı, genel olarak ağırlık ve kardiyoya bağlıdır. Ancak her bireyin metabolizması farklı olabilir. Bu yüzden kendi vücudunuzun ihtiyacını belirlemeli ve antrenmanları belirttiğimiz hususlar çerçevesinde belirlemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar