Kanat Gelişimi için 3 Harika İpucu!

Anatomik olarak incelendiğinde vücutta oldukça geniş bir yer kaplayan kanat kasları, vücut geliştirmecilerin en sevdiği kas grupları arasında yer almaktadır. Çünkü kanatlarını sağlam çalışan bir birey tshirt giydiğinde ya da dar giysiler giydiğinde oldukça iri gözükebilmektedir. Harika bir görünüşü dışarıda tutacak ve vücuda sağladığı katkıdan bahsedecek olursak kanat kasları; bel kısmının desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Şunu biliyoruz ki; vücuttaki birçok kasın bir diğerine yardımı bulunuyor ve bir kas grubunun gelişmesi diğer kas grubuna da destek sağlıyor. Kanat kaslarının geliştirilmesi de özellikle bele yüklendiğimiz hareketlerde bizlere daha yüksek bir çıta sağlamış oluyor. Biz de bu yazımızda kanat gelişimi için ipuçlarından bahsedeceğiz.

1-) Barfikse Önem Verin

Barfiksin ne kadar sihirli bir antrenman olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Özellikle full body çalışmalarda yani aynı anda birden fazla kasın çalıştırıldığı antrenmanlarda sıklıkla kullanılan barfiks, kanat kasları için de oldukça etkileyici bir öneme sahiptir. Başta da belirttiğimiz gibi kanat kasları vücutta oldukça geniş bir kitleye hitap eder ve omuz kaslarından başlayan bu kaslar omuz kasları ve bel kasları ile de bağlantılıdır. Durum böyle olunca üst vücut geliştirmede en çok etkili olabilecek olan hareketlerden biri olan barfiksi antrenmanımıza eklemek oldukça iyi bir sonuç elde etmemize yardımcı olacaktır. Ancak şunu belirtmemizde fayda var; daha önce barfiks çekmemiş biri ilk başlarda barfiks çekerken oldukça zorlanacaktır. Bunun için evlere kurulabilen barfiks aletlerinden alarak ilk başlarda kollarınızı kapalı tutup barfiks çekmeyi deneyebilirsiniz. Barfiks için güçlendikten sonra yavaş yavaş nizami tutuş ile antrenmanlarınıza devam edebilirsiniz. Kanatlar nasıl geliştirilir sorunuza yazımızın ilerleyen kısımlarında cevap bulacaksınız!

2-) Deadlift Alt Kanat Kaslarınızı Geliştirecektir

Deadliftin ne kadar kapsamlı ve harika bir hareket olduğundan bahsetmek istedik ancak ana konumuzdan sapmadan, kanat kaslarına olan etkisinden bahsetmek istiyorum. Kanat gelişimi için ipuçları listemizde deadliftin de olması belki bazılarınızı şaşırtacaktır. Ancak 1. maddemizde kanat kaslarının omuz kaslarından başlayıp, bel kaslarımıza kadar uzandığından bahsetmiştik. Deadlift bel kasları üzerinden oldukça uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle alt kanat kaslarına deadlift ile birlikte büyük bir iş düşmektedir. Bazılarınızın aklına “Neden üst vücudumuzu çalıştıracak hareketlerden bahsetmiyorsun?” tarzında sorular gelebilir. Üst vücudumuzu çalıştırırken biceps kaslarımız ve omuz kaslarımız kanatlara binen ağırlığı azaltacaklardır. Ancak bel kaslarımız biceps ve omuz kaslarına göre biraz daha zayıf olduğu için deadlift yaparken alt kanat kaslarına düşecek pay artacaktır. Bu sayede kanat kaslarındaki gelişimin daha da hızlandığını görebilirsiniz. Kanatları geliştirerek üçgen nasıl olurum sorunuza cevap bulabilirsiniz.

3-) Kanatlarınızı Geliştirmek İçin İlk Antrenman Gününüzde Kanat Çalışın

Hepimizin spor salonlarında çalışmış olduğunu varsayarak bir gözlemden bahsetmek istiyorum. Pazartesi günü spor salonuna gittiğimizde bütün benchlerin dolu olduğunu ve herkesin neden olduğunu bilmediğimiz bir şekilde göğüs çalıştığını görürüz. Bunun nedenini ben hiç anlamadım ve muhtemelen hiç de anlamayağım. Ancak eğer sizin vücudunuzda kanat kasları eksikse, ilk antrenman gününüzde kanatlara ağırlık vermeniz gelişmenize yardımcı olacaktır. Haftada 3 gün antrenman yaptığınızı varsayalım ve pazartesi, çarşamba ve cuma günleri çalışıyor olun. Cuma günü spor salonundan çıktıktan sonra dinlenme haline geçeceksiniz ve kas faaliyetlerinizi antrenman zamanlarınıza göre düşürmüş olacaksınız. Yani yeni haftaya zinde başlamış olacaksınız. Eğer kanat antrenmanlarınızı ilk antrenman gününüze koyarsanız, dinlenmiş bir vücut ile bu bölgeye odaklanmış olacaksınız. Durum böyle olunca kanat kaslarınız daha aktif çalışmış olacak ve istediğinize adım adım yaklaşmış olacaksınız. Kanat gelişimi için ipuçları makalemizin bu maddesi sadece kanat kasları için geçerli değil. Eksik kaldığınız bölgeleri antrenman günlerinizin en başına koyarak daha fazla gelişimin kapısını aralamış olabilirsiniz.

kaslar nasıl büyür

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar