karındaki yağları eritmek

Karındaki Yağları Eritmek

Birçoğumuz karın etrafındaki yağlardan şikayetçiyiz. Göbek yağlarını eritmek size yalnızca daha fit bir vücut değil, daha sağlık bir yaşam da sunacaktır. Bugünkü yazımız karındaki yağları eritmek üzerine. Genetik olarak değişse de kadın ve erkekler için karın yağlarını eritmek diğer bölgelere göre genellikle daha zordur. Vücudunuz ilk önce nerede yağ depolamaya başlıyorsa en son orayı yakacaktır, bir havuzun ilk dolan kısmının en son boşalması gibi. Yani bölgesel yağ yakmak mümkün değil. Peki bu zorluğu nasıl aşabiliriz?

 

Aerobik Egzersizler Yapın

Aerobik egzersizler, kas hücrelerinizin oksijenli solunum yardımıyla yağ yakmanızı ve bu yağlardan enerji elde etmenizi sağlar. İlk aşamada çizgili kas hücrelerinde enerji kaynağı olarak kreatin kullanılır sonrasında ise vücutta serbest dolaşan glikoz, yani basit şekerler tüketilir, bir sonraki aşamada ise yağlar yakılmaya başlanır. Yağların optimum şekilde vücut tarafından tüketilmeye başlaması 10 ile 15 dakikalık aerobik egzersizlerden sonra başlar. Bunun için en azından koşu, bisiklet veya eliptik gibi 25 dakikalık kardiyo antrenmanları yapın.

 

Kas Hacminizi Arttırın

Ağırlık antrenmanları ile kas hacminizi arttırmanız karın yağlarını eritmek için etkili bir diğer yöntem. Büyüyen kaslarınız, çalışmak için daha çok enerjiye ihtiyaç duyacak ve böylece vücudun bu enerjiyi karşılaması için yağ yakımına geçinceye kadar olan süreyi azalacaktır. -Ne kadar güçlü bir motorun o kadar fazla yakıt tüketmesi gibi bir örnek verebiliriz bu durum için.- Bu şekilde aynı sürede yaptığımız aerobik egzersizler daha çok yağ yakmanızı, yakılan yağla beraber gelen enerjiyle daha uzun süre aerobik egzersiz yapmanızı sağlayacaktır.

 

Şekeri Bırakın ve Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Yanlış bilinenin aksine vücudumuzda depolanan yağların çok büyük çoğunluğunun sebebi yağlar değil karbonhidratlardır. Tükettiğimiz besinlerden doğrudan aldığımız yağ genelde hormonal ve enzimsel aktivitelerde görev alarak tüketilir. Karbonhidratlar, monomerlerine ayrılarak glikoza dönüşür ve enerji verici olarak kullanılır. Fakat kandaki glikoz miktarı belli bir seviyenin üstüne çıktığında bu glikozlar yağa dönüştürülerek vücut tarafından depolanır. Bu olay genellikle karın çevresinden başlar. Karbonhidrat tüketiminizi azaltarak ve ekstra şekeri bırakarak karındaki yağları eritebilirsiniz, bu konuda sıkı davranırsanız egzersiz yapmanıza bile gerek yok! -Egzersiz ile işlerin hızlanacağını unutmayalım.- Hazır içecekler, beyaz ekmek ve şerbetli tatlılar düşmanınız olsun.

 

Karındaki Yağları Eritmek İçin kalori hesabı yapın

Gün içinde tükettiğiniz besinlerin etiketlerine bakmayı ihmal etmeyin. Kalori bilgisi olmayan besinler için internetten araştırma yapmaktan çekinmeyin. Kaç gram karbonhidrat, protein, yağ ve kaç kalori aldığınıza dikkat edin. Karbonhidratın kaç gramının şekerden geldiğini mutlaka inceleyin. Yağ yakmanız için günlük harcadığınız kalorinin, aldığınız kaloriden daha fazla olması gerekiyor. Ortalama bir insan, gün içinde hiçbir şey yapmadan dursa bile yaklaşık olarak 2000 kalori harcayacaktır. Sıkı bir diyet ve biraz egzersiz yardımıyla karındaki yağlarınızı eritmeniz hiç de zor değil. Kurallara uyduğunuz sürece değişimi görmeniz kısa sürecektir.

Karındaki yağları eritmek üzerine oluşturduğumuz yazımızın sonuna geldik. Diğer yazılarımızı incelemek için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eren

Benzer Yazılar