kaslar nasıl büyür

Kaslar Nasıl Büyür ? Kasların Bilimsel Gelişimi ve Mekanizması

Kasların Bilimsel Gelişim Süreci

Kaslar fibrillerden oluşur, fibriller toplanarak demet haline gelirler her bir demet fasikülleri adını alırlar. Fasiküller birbirlerine bağ dokusuyla bağlanmaktadırlar bunlara ise tendon denir. Ağırlık antrenmanları yaptığımızdan dolayı fibril kalınlıkları artar ancak sayıları artmaz. Fibril kalınlığının artması kaslarda büyüme, kuvvet, çeviklik verir. Biz buna kasların gelişmesi büyümesi yani “Hipertrofi” aksi duruma yani kasın zayıflamasına ise “Atrofi” denir. Fiberlerin ağırlık egzersizleri çalışırken yavaş ve hızlı kasılanları vardır. Yavaş kasılanlar kırmızı renklidir, hızlı kasılanlar ise beyaz renkli ve kuvvet fiberleridir.

Kas dokusunun içinde ki sinirlerin her biri ortalama 150 kas fibrilini harekete geçirmektedir. Sinir ve onun kumanda ettiği hücrelere motor ünite denilir. Sinir sistemi bir motor üniteye kasılma emri verdiğinde bu motor ünitenin bütün hücreleri kasılarak yanıt vermektedir. Daha fazla kas hücresine sahip olan motor üniteler daha güçlü kasılma getirirler. Bir kasın kasılma gücü, motor ünitelerindeki hücre ve uyarılmış motor ünite sayısına bağlıdır.

Ağırlık antrenmanında vücudumuzda birçok değişim meydana geliyor bunlar kısaca kimyasal, fiziksel, psikoloji, sinirsel gibi. Söz konusu ve bunların yanında anabolik hormonlardaki (büyüme hormonu, testosteron ve IGF-1) yükseliyor. adele içinde kan basıncı ile kasların dolumudur, buda yapılan antrenmanın sistemine şiddetine beslenmeye göre değişir. Adele içinde yıkım söz konusudur ki bununla birlikte onarım hücre tedavisi gerçekleşsin dolaysıyla buna kas yıkımıda diyebiliriz.

İlk etapta yaptıgımız adeledeki yıkımın hücrelerdeki deformasyonu onarmak için adalenin aminoasitlere ihtiyaçları vardır.bunun içinde moleküler yapısı olarak hayvansal proteinlerden tüketmek gerek. Bilindiği üzere proteinler sindirimi gerçekleştikten sonra aminoasitlere dönüşür nitekim aminoasitler vücudumuzda bulunan kasların yapı taşı olan hücrelerin oluşumu için gereklidir..

Kasların çalışmasında sinir sistemi kontrol ünitesi görevini üstlenir. Kas tipine göre değişik adette kas fibrinline motor sinir ünitesi tarafından kontrol edilir. Merkezi sinir sistemimizden gelen emirlere göre kaslar istemli yada istemsiz kasılır ve hareket oluşur. Kasılmaların derecesi, uyarılan motor sinir üniteleri sayısına göre değişir.

Sinir sistemimiz nekadar güçlü ise kasların kasılması o derece büyük olur, kaslar nekadar büyük kasılırsa o kadar kuvvet ortaya çıkar. Fibril adetlerinin ve bunların toplam enine kesit yüzeyleri nekadar büyük ise o derece kuvvetde büyük olur.

Kas kuvvetinin oluşmasında en yüksek max gücün 1RM %80’ni ile yapılan ağırlık antrenmanları kas kuvvetini arttırır. Eğer bu oran %40-50’sindenden daha düşük kuvvette ise kuvvet artışı meydana gelmez dolaysıyla kas fibrinleride enine büyüyüp gelişemez.

Ağırlık egzersizi ile kas büyüklüğündeki artış kas fibrillerinde hipertrofi meydana getirir dolaysıyla kas hücrelerinin sayısının artışıdır. Kasların gelişimindeki en önemli nokta ise protein sentezi ve hücre yenilenmesidir.

 

 

Kasların Ortak Özellikleri ve Mekanizması

Uyarılabilme:  Kaslar, canlı organizma olarak yapılan her etkiye cevap verirler bunuda kasılarak yaparlar.

İletebilme:  Kaslar,sinir sistemi-kas arasındaki iletişim ile organize olurlar yani sinir sistemi yolu ile aktivasyon olurlar

Kasılabilme: Kaslar, kendilerine  yapılan uyarılara cevap olarak kasılırlar.

Kas daha hızlı kısaldıkça daha az kuvvet üretir. (A.V.Hill 1939)

Fibril Motor Ünite Tipleri

Tüm fibriller aynı değildir. Farklı kontraktil ve yapısal protein izoformları içerirler.

Hızlı kasılan fibriller (FT – Tip II – Glikolitik), hızla kısalırlar, daha yüksek güç üretirler, ATP’yi daha büyük hızla tüketirler, daha hızlı gevşerler ve çabuk yorulurlar.

Pek çok insan kası her iki tip fibrili de içerir. Bunların oranı bir kastan diğerine, bir kişiden diğer kişiye değişir. Bir ölçüye kadar antrenmanlarla değiştirilebilirler.

Bir motor ünitedeki tüm fibriller aynı tiptedir. Bir motor ünitedeki tüm fibriller, motor nöron tek olduğu ve tüm fibrillerini her zaman aynı uyarı frekansı ile uyardığı için, aynı tiptedirler. Bu sebeple “yavaş kasılan fibril”, “hızlı kasılan fibril” yerine yavaş kasılan (Tip I), hızlı kasılan (Tip II) motor ünite demek yanlış olmaz.

Tip I motor üniteler daha kolay uyarılma eğilimindedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Serkan Güneş

Serkan Güneş

Benzer Yazılar