Kilo Alımı İçin Beslenme Programı

Çağımızda fazla kilolar ne kadar sorun olsa da; bu madalyonun bir de diğer kısmı mevcut. Birçok insan kilolarından dem vururken birçok insan da kilo alamamaktan yakınıyor. “Kilo almamak da sorun mu?” diye soru soracak arkadaşlarımıza belirtmemiz gerekiyor ki; eğer sağlam bir vücut istiyorsanız ve kilo alamıyorsanız bu gerçekten de sizin için bir problem haline gelecektir. Ne kadar sadece kilo vermek için beslenmeyi düzene sokmak gerektiği düşünülse de; kilo almak isteyen bireylerin de beslenmelerini düzene sokmaları ve düzenli bir beslenme programı hazırlamaları gerekmektedir. Bu yazımızda kilo alımı için beslenme programlarından bahsedeceğiz.

Kilo Alımı İçin Beslenme Programları Nasıl Olmalıdır?

Başlığımızda beslenme programını nasıl olmalıdır demiş olsak da, ilk olarak nasıl olmamalıdır konusunda 1-2 bilgi vermekte fayda var. Toplumda her besinden çatlayan kadar yiyerek kilo alma mantığı mevcut. Ancak kilo almak yağlanmak değildir ve spor yapan bir bireyin kiloyu yağ olarak almaması gerekmektedir. Tabi ki ne kadar dikkat edecek olsanız da yağ oranınız artacaktır ancak bu yağı sonrasında yakmak oldukça kolaylaşacaktır. Bu yağ oranını en alt seviyede tutabilmek için spora gerektiği önemi vermeniz gerekecek. Çünkü alacağınız besinler vücudunuzda yağ olarak depolanmak istediği zaman yardımınıza spor yetişmiş olacak. Böylelikle yağ artışını en alt seviyede tutmuş olacak, kas kütlenizde büyük bir artış görmüş olacaksınız. Ayrıca beslenirken de abur cuburları kullanmak yerine sağlıklı ve bol karbonhidratlı yiyecekleri tercih etmelisiniz. Unutmayın kilo alırken de verirken de olayımız bu işi sağlıklı bir şekilde devam ettirmek olmalı.

Nasıl olmamalı konusunda tavsiyeler verdikten sonra, şimdi de beslenme programınızın nasıl olması gerektiğinden konuşacağız.

1-) Programınızı Karbonhidrat Ağırlıklı Yapın

Kilo almak isteyen bireylerin atması gereken ilk adım beslenmelerine karbonhidrat ağırlığını koymalarıdır. Kepekli makarna, tam tahıl ekmeği gibi kaynakları düzenli bir şekilde kullanarak vücudunuza sağlıklı karbonhidratları sokmaya çalışın. Ancak ağırlıklı karbonhidrat tüketin derken diğer besin türlerini hiç almayın demek istemiyoruz. Özellikle spor yapan biriyseniz karbonhidrat ihtiyacınız kadar protein ihtiyacınız da olacaktır. Bu dengeyi çok iyi bir şekilde kurmalısınız.

2-) Günlük Kalori İhtiyacınızdan Fazlasını Almaya Çalışın

Kilo alımı için beslenme programları isteyen bireylerin programdan önce izleyecek bir yola ihtiyacı vardır. Bu yolu çizmek için ise vücut ihtiyacınızı öğrenmeniz gerekmektedir. İnternette kalori hesabıyla ilgili birçok site bulunmakta. Bu sitelere girip günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayın. Bu günlük kalori ihtiyacı vücudunuzun stabil olduğu süreçlerdeki ihtiyacıdır. Yani gün içerisinde hiçbir şey yapamadan takılırsanız vücudunuz solunum, sindirim gibi olaylar için bu kadar enerji harcayacaktır. Kilo alabilmek için bu kalori miktarını 500-1000 kalori kadar üstüne çıkmanız gerekecek. Daha fazla kalori almanızı tavsiye etmiyoruz; çünkü sağlıklı kilo almaya çalışıyoruz ve vücut bu enerjiyi tüketemezse vücudunuza yağ olarak geri dönüşümünü sağlayacaktır.

3-) Gece Sağlıklı Karbonhidrat Tüketmeye Çalışın

Kilo alırken de kilo verirken de metabolizma hızını dikkate almak oldukça önemlidir. Kilo vermek isteyen bireyler metabolizma hızlarının hızlı olduğu zamanlarda besin tüketirken; kilo almak isteyen bireyler metabolizma hızının düşük olduğu zamanlarda besin tüketmelidirler. Çünkü vücut aldığınız besinleri ne kadar uzun sürede sindirirsen ve kullanırsa kilo artışınız o kadar artacaktır. Bunun için gece saatlerinde sağlıklı karbonhidratlar tüketerek kilo almayı deneyebilirsiniz.

4-) 3 Ana Öğün ve 2 Ara Öğün Beslenmeyi Deneyin

Kilo alabilmek için beslenirken sürekli abur cubur tüketmek oldukça zararlıdır. Bu yüzden düzenli bir beslenme zamanlaması yapmak ve bunu uygulamak gerekir. Ana öğünlerde sağlıklı karbonhidrat kaynakları tüketirken; ara öğünlerde kuruyemiş gibi zengin bir içeriğe sahip olan ve ayrıca sağlıklı yağları da bulunduran besinler tüketilmelidir.

5-) Eğer Kilo Almada Hala Sıkıntı Yaşıyorsanız Karbonhidrat Tozlarından Destek Alabilirsiniz

Hala bazı çevrelerce tartışılıyor olsa da eğer her şeyi yapan bir birey yine de amacına ulaşamıyorsa, supplement desteği alması gerekmektedir. Çünkü bu destek besinleri tam da ihtiyacınıza göre üretilmiştir.

Kilo Alımı İçin Beslenme Programları Nelerdir?

Kilo almak için ne yemeliyim sorusunu soran bireyler için küçük bir bilgilendirme programı hazırladık. Kilo aldıran yiyeceklerin mümkün olduğu kadar sağlıklı olanlarını seçtik ve programımıza koyduk.

  • Kahvaltınızda beyaz ekmekten daha zengin bir içeriğe sahip olan tahıl ekmeğini ve bir kalori bombası olan fıstık ezmesini tercih edebilirsiniz. Eğer spor yapan bir bireyseniz kahvaltınızı yumurta, peynir gibi protein ağırlıklı besinlerle de zenginleştirebilirsiniz.
  • Kahvaltı sonrasındaki ara öğünde kuruyemiş yemenizi tavsiye ediyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kuruyemişlerde sağlıklı yağlar da mevcut olduğu için vücudunuza gereken besinleri sağlamış olurlar.
  • Öğle ve akşam yemeklerinde fırınlanmış patetes, tam buğday makarnası ile yapılmış soslu bir makarna, haşlanmış tavuk ya da tavuk sote gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar