Kilo Vermek İçin Antrenman Programları

Spor yapmak, insan vücudundan birçok etkiye sahiptir. Gerek anatomik, gerekse de psikolojik açıdan birçok faydaya sahip olan vücut geliştirme sporu bireylerin aynaya baktığında kendini daha iyi hissetmesine de yardımcı olmakta. Durum böyle olunca herkes kendi eksiklerini güçlendirmeye ve daha da güzel bir görünüş kazanmaya çabalamakta. Vücut geliştirme yapanların birçoğu da vücudundaki kilolardan kurtulmak için bu yola çıkıyor. Kilo vermek için vücut geliştirme yapan sporcuların diğerlerine göre farklı bir antrenman programı uygulaması gerekiyor. Bu yazımızda kilo vermek için antrenman programlarının nasıl olması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kilo Vermek İçin Ne Tür Antrenmanlar Yapılmalıdır?

Kilo vermek isteyen bireylerin genellikle kardiyoya yöneldiğini hepimiz bilmekteyiz. Çünkü nabzı yükselterek vücutta enerji açığı oluşturarak yağ yakımını hızlandırmak bilinen en iyi yöntemlerden biri. Ancak kardiyo yaparken ağırlık çalışmamak, istenen sonuca daha geç ulaşılmasına neden olacaktır. Kaslarımızı geliştirmeden daha fazla enerji istemelerini sağlayamayacağımız için, ağırlık çalışılmadan yapılan kardiyo bir zaman sonra istenilen etkiyi bırakmayacaktır. Ayrıca sadece ağır kardiyo egzersizleri ile geçen antrenmanlar, kasların yorulmasına neden olacaktır ve kas kütlesinde azalmalar görülebilecektir. Kilo vermek için antrenman programlarında en mantıklı olan kardiyo ve ağırlığa eşit önem vermek ve vücutta motor görevi gören kasların büyümesini sağlayarak daha da fazla yağ yakımı sağlamaktır.

Düz Koşu mu, Yoksa HIIT Egzersizleri mi?

Spor salonlarına kilo vermek için yazılan bireylerin direk olarak koşu bantlarına çıkarıldığını görmüşüzdür. Çünkü düşüncede uzun koşular daha fazla yağ yaktıracaktır ve daha hızlı kilo verimi sağlanacaktır. Ancak uzun süren kardiyo antrenmanları vücuttaki birçok kasın çok fazla yorulmasına neden olur. Bu kaslar arasında kalp kasları da yer almaktadır ve olayın ciddiyeti burada başlamaktadır. Ancak HIIT antrenmanları yaparak yağlardan daha hızlı kurtulmak oldukça mümkün. HIIT antrenmanları uzun kardiyo antrenmanlarına göre daha kısa sürer ve gösterdikleri etki daha da iyidir. Çünkü HIIT antrenmanlarında kısa sürelerde kalp hızı yükseltilir ve bir anda hız düşürülerek farklı bir yöntem denenmektedir. Ayrıca HIIT antrenmanları sonrasında vücut farklı bir ritm yakaladığı için 24 saate kadar yağ yakmaya devam edecektir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştıracak İpuçları

1-) Kilo vermek için antrenman programları aramak yerine gücünüz ile kardiyo seviyenizi ölçebileceğiniz antrenmanlara ağırlık verin.

2-) Beslenme konusunda her zamankinden daha da titiz olmanız gerekiyor. Mümkün olduğu kadar az karbonhidrat ve yağ tüketmeli, aldığınız protein miktarını arttırmalısınız. Eğer ağırlık sporu ve kardiyonun kombinlendiği bir antrenman programına sahipseniz aldığını protein miktarının oldukça çok önemli olduğunu unutmayın.

3-) Hayatınızdaki stresli durumları olağan karşılamaya ve mümkün olduğu kadar stresten uzak kalmaya özen gösterin. Kilo verebilmek için kişinin mental olarak bu duruma hazır ve kararlı olması gerekmektedir. Stres de kişinin mental durumunu olumsuz etkilediği için kilo verme evresini sekteye uğratacaktır.

3-) Dinlenme saatlerinizi yeterli seviyede tutun. Vücut dinlenme saatlerinde kasların yeniden yapılandırılmasına gider ve kas gelişimi dinlenme sırasında devam etmektedir. Eğer yeterli derecede dinlenilmezse hem sakatlıklar ortaya çıkar, hem de verilen tüm emeklere rağmen istenilen vücuda ulaşılamamış olur.

Kilo Vermek İçin Antrenman Programları Nasıl Olmalıdır?

Tüm bu bahsettiklerimizden sonra sizler için bir antrenman programı hazırlamayı düşündük. Bu programa benzer bir program ile kilo vermek için güzel bir adım atmış olacaksınız. Öncelikle belirtmemizde fayda var ki; kilo vermek için ağırlık çalıştığınızda full body hareketlere ağırlık vermeniz oldukça önemlidir. Çünkü daha fazla kilo verebilmek için daha büyük kas gruplarını çalıştırıp, daha fazla enerji açığı oluşturmak gerekmektedir. Örneğin ben kilo verme ve yağ yakma dönemlerinde spor salonuna gittiğim zaman il önce full body bir antrenman yapar ve sonrasında HIIT antrenmanına geçerdim. HIIT antrenmanım ise şu şekildeydi:

  • Öncelikle 5 dakika boyunca orta tempo yürüyüş.
  • Sonrasında yürüyüş bandındaki seviyeyi 12-13 alarak 1-1.5 dakikalık kalp ritmini arttıracak bir koşu
  • Daha sonra kalp ritmini bir anda düşürmek amacıyla yürüyüş bandını 6’ya alarak 10-15 saniye dinlenme
  • Bu şekilde 10-15 devam etme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar