Kollar 1 Ayda En Fazla Kaç Santim Büyür?

Tişörtün kollarını sarmalayan, gömleğin altından beliren iri, kocaman kollar neredeyse her erkeğin hayalidir. Bir çoğumuz bunun için spor salonlarında haftalarını aylarını harcar. Peki kollar 1 ay içerisinde en fazla kaç santim büyür?

Bu sorunun cevabı hakkında 3 ana faktör yer edinir. Bunları alt başlıklar halinde anlatmaya çalışacağız.

Kollarınız İçin Antrenman Programı

Kol kasları biceps ve tricepsten oluşmaktadır. Bildiğiniz gibi ister göğüs, ister sırt kasları çalışırken olsun kol kasları devreye giriyor. Yani ister istemez kollarınız çalışıyor. Ama bu tabi ki “ne de olsa kol kaslarım çalışıyor onlar için ayrıyeten egzersiz yapmamalıyım” demek değil.

Kollarınız daha hızlı büyümesi için en az  triceps kaslarını 2 kere, biceps kaslarını da 2 kere aktif etmelisiniz. Örnek bir program verecek olursak;

Bicepsler için:

  • Dumbbel Curl Dambıl curl
  • Hammer CurlHummer curl
  • Cable biceps curlCable biceps curl

Tricepsler İçin:

  • Push Down

  • Dips
    dips
  • Reverse Push Down

  • Dumbbel Kick Back

dambıl kick back

1 ayda kollarınızın maksimum büyüme içerisinde olması için yukarıdaki hareketleri antrenman programınıza ekleyip haftada en az 2 kere yapmanızı öneririm. Triceps ve biceps hareketlerinin aynı gün içerisinde yapılması şart değil. Yani göğüs çalıştığınız bir günün sonuna triceps programını, sırt çalıştığınız bir günün sonuna biceps programını ekleyebilirsiniz. Hatta göğüs ve triceps itme hareketleri olduğu için birlikte güzel ikili olacaktır, aynı şekilde sırt ve bicepsi kombinleyebilirsiniz.

Beslenme

Beslenmeniz de 1 ay içerisinde kollarınızın ne kadar büyüyeceğinin başlıca belirleyicilerinden. Özellikle yüksek kalorili beslenmek kollarınızın büyüme sürecini kısaltacaktır. Antrenman sonrası karbonhidrat alımına dikkat edilmelidir.  Keza antrenman sonrası kullanılan whey protein de kollarınızın daha hızlı büyümesini sağlar. Antrenman sonrası yıpranan kas fibrilleri whey protein ile onarılır.

Kollarınızın büyüme aynı zamanda spor geçmişiniz diğer bir anlamla kollarınızın büyüklüğüyle de alakalıdır.

Spora yeni başlayan birinin kollarının 30 santim olduğunu varsayarsak düzenli antrenman ve sağlam beslenme ile 1 ay içerisinde kolları yaklaşık 2 santim kadar artacaktır.

36-37 santim ölçü bandı gelindiğinde ise gelişim hızı düşmüş olacaktır. Doğal, kimyasal kullanılmadan yapıldığını varsayarsak 2 ay içerisinde ortalama 1 santimlik büyüme olacaktır.

Yukarıda verdiğimiz rakamlar kişinin anatomi ve antrenman, beslenme kıstaslarıyla değişkenlik gösterebilir. Ancak aşağı yukarı alınacak sonuçlar bu şekildedir.

Yukarıda verdiğimiz biceps programı ve triceps programı sizler için yol gösterici olacaktır.

Sözü fazla uzatmadan “every day is arm day” diyor. Sağlıklı, bol sporlu günler geçirmenizi diliyoruz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar