Kreatin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda sizlere fitness ile uğraşan birçok sporcunun kullandığı, vücudumuzun da doğal olarak ürettiği kreatin supplementinden bahsedeceğiz.

Vücudumuz ağırlık çalışmaları yaparken enerji olarak ATP’yi kullanır. Örneğin squat yaparken arka bacak yani harmstring kasımızın kasılmasını sağlayan şey ATP denilen enerji kaynağıdır.

Peki Nedir Bu ATP?

Hepimizin illaki en kötü biyoloji dersinden kulak aşinası vardır. ATP 3 adet fosfatın bir araya gelmesiyle oluşur. Açılım olarak adenozin tri fosfat şeklinde okunur. Vücudumuzdaki ATP ağırlık antrenmanları esnasında üç fosfattan birini eksilterek iki fosfata yani ADP’ye, hatta daha fazla enerji açığında tek fosfata yani AMP’ye dönüşür. Vücut bu enerji açığını gidererek tekrar ATP’ye dönüşür. Heh işte tam da burada kreatin devreye giriyor. Vücutta oluşan enerji açığı sonrasında eksilen fosfatların yerine tamamlanması ve bu devamlılığın sağlanması görevinde kreatine büyük iş düşüyor. Bu eksilen fosfatların taşınmasına yardımcı oluyor. Bir nevi bize enerji veriyor diyebiliriz.

Ayrıca kreatinin son yıllarda yapılan araştırmalara göre kas büyümesinde de etkili olduğu gözlemleniyor.

Kreatin Kaynakları Neler?

Arkadaşlar bu madde vücudumuz tarafından doğal olarak salgılanmakta. Vücudumuzun günlük kreatin salgılama oranı ortalama 2 gram olarak hesaplanıyor. Ayrıca tavuk ve etten de elde edilebilir. Peki madem hem vücudumuz üretiyor, hem etten hem tavuktan alabiliyoruz öyleyse neden bir daha supplement olarak kullanma gereği duyuyor bu insanlar? sorularını işitir gibiyim.

Ağırlık çalışmalarını aktif olarak sürdürüyorsanız vücut ağırlığınıza bağlı olarak günde 5 ile 10 gram arasında kreatin ihtiyacınız beliriyor. 5 Gram ihtiyacınız olduğunu varsayarsak 2 gramı vücudumuz tarafından üretilmekte, geri kalan 3 gram kreatini siz kendiniz gıdalardan almalısınız. Bunu ister supplement olarak tercih edin, isterseniz et ve tavuk vasıtasıyla tercih edin. Ancak şöyle bir durum söz konusu; geriye kalan o 3 gramlık kreatin açığını et yoluyla kapatmak istediğinizde ortalama günde 1.5 kilogram kırmızı et tüketmeniz gerekiyor. Bu da Türkiye şartlarında pek ekonomik sayılmaz. Çünkü etin kilosunun 40 lira olduğunu varsayarsak 1 kilogram ette yaklaşık  2 gram bulunuyor. Bu da pek iç açıcı bir rakam değil. Yani tavsiyemiz bu maddenin ihtiyacını supplement yoluyla tamamlamanız.

Ne Tür/Marka Kreatin Tercih Edilmeli?

Arkadaşlar kreatin yaklaşık 20-30 yıldır insan hayatında olan bir supplement çeşidi. Üzerinde yüzlerce araştırma yapıldığı biliniyor. Özellikle yurtdışında yapılan supplement araştırmalarına göre verim açısından en yüksek fayda sağlayacağınız supplementlerin başında geliyor.  Fiyat olarak da diğer supplementlere göre daha cazip olduğu için daha tercih edilesi cinsten. Kutusu yaklaşık 50-60 TL civarında satılmakta.

Piyasada bir çok çeşidi bulunan kreatinler toz ve hap şeklinde satılmakta. Hap diyince tecrübesi olmayan arkadaşlarda ufak bir irkilme olacaktır ancak sakin olun. Çünkü tozun bir kapsül şeklini almış hali o hap. Yani kullanım açısından belki de tozdan daha avantajlı bile sayılabilir.

Tür olarak baktığmızda Kreatin alırken genellikle monohydrate olanlar tercih edilir. Birçok araştırma sonucuna göre de en verimli kreatin çeşidi monohydrate olanı. Onun haricinde pek markalara bağlı kalmanıza gerek yok. Monohydrate ve %100 kreatinden oluşuyor olması yeterli olacaktır.

Buraya tıklayarak örnek bir kreatin ürününe göz atabilirsiniz. Kreatin faydaları göz önünde bulundurulduğunda alınabilecek bir ürün. Dilerseniz burdan sipariş de verebilirsiniz.

Kreatin Nasıl Kullanılır?

Kullanımı konusunda çok farklı öneriler sunulsa da bunlara pek takılmanıza gerek yok. İsterseniz antrenmandan önce shakera atıp whey protein ile karıştırıp içebilirsiniz, isterseniz aynı şekilde antrenmandan sonra içebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlı. Ben şahsen antrenman sonunda shakerin içine atarak kullanıyorum. Bunlar fazla takılmanız gereken mevzular değil. Detaylar bazen sadece kafa karıştıracaktır.

Kreatin Nedir? Ne İşe Yarar?

Bugünkü yazımızın da sonuna geldik. Takipte kalmayan devam edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar