L Carnitin Nedir? Ne Zaman Kullanılır?

Ülkemizde son zamanlarda vücut geliştirme sporuna verilen önem artmakta ve buna bağlı olarak kullanılan besin takviyelerinin satışı da artış göstermekte. Özellikle yapılan bilimsel araştırmalar ile supplementlerin vücut geliştirmeciler için önemi ortaya konulduktan sonra her yaştan sporcunun bu besinlere yönelmesine neden oldu. Kilo vermek için çabalayan vücut geliştirmeciler için vazgeçilmez supplementlerden biri hiç şüphesiz ki L-carnitinlerdir.

L-Carnitin Nedir?

L-carnitin, daha çok zayıflamak için sporcuların tercihleri arasında yer alan bir takviye olsa da; kilo vermek dışında birçok işe daha yaramaktadır. Carnitinlerin asıl amaçları yağ asitlerini yakılması için hücrelerdeki mitokondrilere göndermesidir. Böbrek ve karaciğerlerde sentezlenen l carnitin, beyin ve kaslarda depolanır. Ne kadar vücutta sentezlenebilen bir destek olsa da, bazı insanlarda kendilerine yetebilecek kadar l carnitin sentezlenemez ve bu durumda dışarıdan l carnitin takviyesi alınması gerekebilir.

multipower_l_carnitine_liquid_forte_1800_mg_20_ampul_1973

L Carnitin Ne İçin Kullanılır?

L carnitin yukarıda da belirttiğimiz gibi yağ asitlerini yakılmaları için hücrelerin enerji merkezleri yani mitokondrilere taşır. Mitokondrilerin çeperinden yağ asitlerinin geçebilmesi için carnitin kullanılır ve bu sayede enerji üretimine katkıda sağlanmış olur. Sporcular için önemine gelecek olursak, kullanılan l carnitin vücuttaki carnitinin yeterli seviyeye gelmesini ve mitokondriye daha hızlı yağ asidi taşınmasına yardımcı olur. Durum böyle olunca vücut yağ asitlerini enerji kaynağı olarak kullanır ve vücutta yağ yakımı gerçekleşir. Ayrıca içeriklerinin oldukça zengin olması, sağlık açısından da birçok fayda sağlamaktadır. “L carnitin ne işe yarar?” diye soranların bu bilgiler ile akıllarında artık soru işareti kalmayacak.

LCarnitin Ne Zaman Kullanılır?

Lcarnitin nedir dedik ve bazı konulara değindik. Sıra bizim de çokça duyduğumuz sorulardan birine geldi. Lcarnitin ne zaman kullanılır? Lcarnitinin antrenmandan önce kullanılması tavsiye edilir. İçerisinde bulunan kafein ve türevleri spordan önce kalp ritminizi tetikleyecek. Böylece hem performansınızda artış, hem de yağ yakımınızın hızlanmasınız sağlayacaktır.

LCarnitin Faydaları

L carnitin vücutta sentezlenen bir madde olduğu için, vücut için birçok yararı mevcuttur. Ancak bu faydaların hepsini bir makale üzerinde anlatmak zor olacağı için, sporcular için gerekli faydalarını yazacağım. İşte “Lcarnitin ne işe yarar?” sorusunun cevapları!

1-) Lcarnitin, vücuttaki yağ asitlerinin enerji kaynağı olarak kullanılmasına yardımcı olur. L carnitin kullanılmadan önce vücutta 1 birim yağ asiti enerji için kullanılıyorsa, lcarnitin kullanımı sonrasında bu seviye sürecin hızlanması nedeniyle artacaktır. Böylelikle vücudunuzdaki yağlardan kurtulmak için elinize büyük bir fırsat geçecektir.

2-) Lcarnitin, yakılması en zor olan yağların yakılmasına yardımcı olur. Vücutta yakılması en zor olan yağlar ise iç organların etrafında bulunan yağlardır.

3-) Metabolizmada gözle görülür derecede fark yarattığı için spor öncesi bir patlayıcı güç sunar. Bu güç ile yapılan spordan daha fazla verim alınmasını sağlar.

4-) Yapılan araştırmalar ile lcarnitin kullanımından sonra yapılan antrenmandaki performans gözle görülür derecede artmıştır. Bunun nedeni ise çalışılan bölgedeki yanma hissini azaltmasıdır. Vücutta yanma hissine hidrojen birikmesi neden olur ve l carnitin bu hidrojen birikimini yavaşlatarak, size daha kaliteli bir antrenman sunmaktadır.

5-) En önemlisi de motivasyonunuza ve mental sağlığınıza oldukça fayda sağlar. Özellikle konsantre olamayan ve depresyon haline girmiş insanlar için büyük faydalar sağlamaktadır. Hatta lcarnitin, Alzheimer hastalığının tedavisinde dahi kullanılmaktadır.

acetyl-l-carnitine-chemica-structure

LCarnitin Kullanımının Yan Etkileri

Her ne kadar birçok faydası bulunsa da, lcarnitin kullanımından sonra bazı yan etkiler gözlemlenebilir. Vücutta patlayıcı güç oluşumuna yardımcı olduğu için ilk zamanlarda mide bulantısı ve kusma görülebilir. Önemli olan dozun iyi ayarlamak ve dikkatli bir kullanım sağlamaktır. Şunu da söylemek gerekir ki, lcarnitin içtikten sonra sadece oturup yerinizde kilo vermeyi beklerseniz istediğinize kesinlikle ulaşamazsınız. Kullandıktan sonra bunu hakkettiğinizi gösteren bir antrenman ile taçlandırmalısınız.

figure-girls,-sculpt-your-upper-body_09

Bu makalemizden sonra “Lcarnitin ne işe yarar?” sorularınıza cevabı almış olacaksınız ve tercih size kalacak. Ancak unutmayın ki, l carnitin ile kilo verebilmek için kesinlikle kaliteli bir antrenman gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar