L Karnitin Zararlı Mı?

Karnitin, vücudumuz tarafından da üretilen ve yağların enerji olarak kullanımında büyük bir rol oynayan ikincil bir aminoasit rolündedir. Özellikle vücudundaki yağlardan kurtulmak isteyen bireylerin bol miktarda üretmesi gereken aminoasitlerin başında yer alan karnitinler, çoğu zaman vücudumuzda yeteri kadar üretiliyor olsa da; sporcu bireylerin dışarıdan da alması gerekebilir.  Çünkü vücutta yeterli seviyede karnitin bulunmaması sonucunda yapılacak olan antrenmanlar yağ depolarınızı kullandırmak yerine; kaslardaki glikojen depolarının kullanımına neden olur. Bu durumda sarf ettiğiniz tüm efora rağmen bir türlü vücut yağ oranınızın azalmadığına şahit olabilirsiniz.

L Karnitinler vücuttaki yağ yakını hızlandırırken aynı zamanda kas inşasında da rol oynarlar. Çünkü fitness sporunun amacı çoğu zaman yağsız bir şekilde kas kütlesi inşa etmektir. Ancak neredeyse her supplement ürününde olduğu gibi bu üründe de L Karnitin zararlı mı sorusu sorulmaktadır. Bu yazımızda sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

L Karnitin Zararlı Mı? Zararlıysa Bunlar Nelerdir?

Öncelikle belirtmemizde fayda var ki; yağ yakmak için antrenmanlar yapan bireylerin l karnitin kullanmadan da yağ yaktıracak besinler tüketmeleri mümkündür. Örneğin kahve antrenman sırasında l karnitin gibi vücudunuza enerji sağlar ve yağ yakımında hızlandırıcı bir rol oynar. Ancak supplement olarak kullanmak isteyenler için herhangi bir zararı olmadığını belirtmemizde fayda var. Bu zamana kadar yapılan araştırmalar sonucunda herhangi bir zararına rastlanmamış olsa da; ayarını iyi tutturmak gerekmektedir. Özellikle kalbinizi çok zorlayacak antrenmanlar yapıyorsanız, l karnitinleri çok dikkatli kullanmalısınız. L karnitin zararlı mı sorusu yapılan araştırmalar sonucunda hayır olarak belirlenmiş olsa da; tavsiyemiz olarak bünyenizin ihtiyacı olan l karnitini iyi tespit edip daha fazlasını kullanmamanız gerekmektedir.

Ne Tür L Karnitin Kullanılmalıdır?

L Karnitin zararlı mı sorusunun cevabını verdiğimize göre çoğu kişinin aklındaki diğer bir soruyu da cevaplayabiliriz. Piyasa da birçok farklı l karnitin çeşidi var ve hepsi de vücuttaki yağ yakımına fayda sağlamakta. Buradaki en önemli olay vücudunuzun ihtiyacından fazla l karnitini almamaktadır. Zaten fazla alınan l karnitin idrar yolu ile atılacaktır ve çok fazla alındığında karın ağrısı ya da ishal yapacaktır. Spor öncesinde sıvı halde 1800 mg olarak alınacak kaliteli bir L karnitin, spor boyunca size enerji sağlayacak ve yağ yakımınızı hızlandıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar