L-Ornitin Nedir? Faydaları?

Bu yazımızda vücudun kas kütlesini kazanımına yardımcı, vücudun yoğun tempoya maruz kaldığında bununla en iyi şekilde baş edebilmesini sağlayacak bir supplement olan L-ornitinden bahsedeceğiz.

Ornitin Nedir?

Ornitin amino asit türüdür ve üre döngüsünde kilit bir önem taşımaktadır. Üre üretimi esnasında ornitine, l-arjinine haline bürünebilir.  Organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden arınması sürecine yardımcı olur ve bundan dolayı karaciğer dostu olarak bilinmektedir.

Ornitin, ana  amino asitten biri değildir ama arjinine ile birlikte kullanıldığında, amonyağın atılması esnasında, proteinin metabolize edilmesi sonucu çevikliği düşüren bir diğer olay ortaya çıktığı için önem taşımaktadır.

Ornitin’in Faydaları

Ortinin  farklı amino asitlere dönüşebilir. Çünkü ornitin de arjinin tarzı esansiyel olmayan yani vücudumuzun kendisinin sentezleyebildiği bir amino asit türüdür. Ornitin karaciğeri korur, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye ve yağların metabolize edilmesinde vücuda yardımcı olur.

Big Joy Ornithine Powder

Big joy, ornitine amino asitinin vücuttaki önemini baz alarak ülkemizde pek de yaygın olmayan Ornithine Powder adı altında supplement ürününü piyasaya sundu. Yukarıda da yazdığımız gibi pek çok işlevi olan bu madde, vücudun büyüme hormonu salgılamasında da önemli bir artış sağlamakta.

  • Ürün fiyat olarak 109 TL’lik etikete sahip.
  • Toplamda 300 gr toz.
  • 100 servis olarak sunulmakta ve hiç de fena bir rakam değil.
  • Bir servisinde 3000 mg l-ornithine barındırmakta.
  • %100 saf içeriğe sahip olup katkı, aroma vesaire içermiyor.
  • 1 servisi 12 kcal gibi düşük bir kalori miktarına sahip.

Kullanım Şekli

Antrenmandan önce, antrenmandan sonra veya yatmadan önce 1 ölçek şeklinde kullanılması tavsiye edilir. 200-300 ml civarı su ile karıştırarak rahatlıkla tüketebilirsiniz. Günde 10 gr’a kadar alınmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. 10 gr’dan fazla kullanılması halinde bağırsaklarda ağrıya yol açabiliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar