Makine mi Serbest Ağırlık mı?

Vücut geliştirmeye yeni başlamış ve araştırma aşamasında olan bireyler, çoğu zaman makine mi serbest ağırlık mı sorusunu bir bilene sormak istemiştir. Çünkü bu konuda bilinen bazı durumlar, sonrasında yapılan araştırmalar ile çürütülmüş ve tamamen farklı bir görüş ortaya çıkmıştır. Biz de bu yazımızda makine mi serbest ağırlık mı sorusunu soran okuyucularımıza ayrıntılarından da bahsederek bilgi vermeye çalışacağız.

Makine mi yoksa serbest ağırlık mı?

Bu soru fitness ile uğraşan çoğu bireyin aklına takılmış ve çözülmesi gereken konulardan biridir. Çünkü fitnessa gönül vermiş bireylerin çoğu serbest ağırlık dese de; bu söylemlerini bir araştırma ile güçlendirememişlerdir. Öncelikle fitnessa gönül vermiş bireylerin neden serbest ağırlıklarla çalışılması gerektiğinden bahsedelim. Elinize dambılları aldığınızda ya da bir barı kullandığınızda yaptığınız hareket ne olursa olsun; hareketi düzgün yapabilmek için iki kolunuzu da aynı seviyede tutmaya çalışmalısınız. Durum böyle olunca bir kolun bir diğerinden daha az yük alması söz konusu olmayacak ve çalışmalarınız sonucunda bir kolunuz bir diğerinden daha az ya da fazla çalışmış olmayacak. Özellikle bazı bölgelerinde gücün fazla olduğunu ancak tam tersi tarafındaki bölgede gücün az olduğunu söyleyen bireyler için oldukça etkili bir yöntem. Ancak fitness eğitmenleri ne kadar bu konu üzerinde durmuş olsa ve serbest ağırlık çalışmanın bireylere daha fazla etki sağlayacağını söylemiş olsalar da; yapılan araştırmalar durumun hiç de böyle olmadığını kanıtlamış durumda.

Araştırmaya göre birbirine oldukça benzeyen sporcular 2.5 ay boyunca haftada 2 kez olmak üzere 12 tekrar ve 3 set farklı antrenmanlara tabi tutulmuş. Bir grup sporcu bu setleri dambıllar ile tamamlarken, diğer grup sporcu hareketi makineler ile tamamlamış. 2.5 ayın sonunda deney sonlandırılmış ve iki grubun da kaldırdıkları ağırlıklardaki artış gözlenmeye çalışılmış. Sonuç ise ilk başta belirttiğimiz düşünceyi çürütür nitelikte olmuş. Çünkü 2 farklı gruptaki sporcuların da ağırlık olarak aynı miktarda artış yakaladıkları görülmüş.

Peki nasıl çalışılmalı?

Araştırma sonuçları göz önünde bulundurulduğunda bizim size tavsiye edebileceğimiz bir çalışma şekli mevcut. Eğer full body çalışmıyorsanız, 2 gruba da önem verin. Yani eğer her gün farklı bir bölgeyi çalıştırıyorsanız ve 4 farklı hareket yapıyorsanız; bunların 2 tanesini serbest ağırlıklar ile 2 tanesini de makineler ile yapın. Böylelikle iki farklı çalışma stilinin hangisinin size daha çok uygun olduğunu görebilir ve makine mi serbest ağırlık mı sorusunun cevabını kendiniz bulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar