Protein Tozu Zararları ? / Genel Bilgi

Bu konumuzda protein tozundan kısaca bahsedeceğiz, nedir ne değildir ne işe yarar gibi konulara çok takılmadan protein tozu zararları vesaire hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Protein Tozu Nedir Kısaca

Öncellikle protein tozu, peynir altı suyundan elde edilen bir besin takviyesidir. Birçok sporcu kullanır hatta hiç kullanmamış sporcu neredeyse yoktur. Siz de çevrenizde illaki denk gelmişsinizdir. Durum böyle olunca spora ilgi duyan bir birey ilk olarak “aa neymiş bu protein tozu” diyor ve başlıyor kafasında kurmaya. Protein tozu bir besin takviyesidir arkadaşlar. Whey yani peynir altı suyundan elde edilir.  Asla bir kimyasal değildir. İçerisinde normal besinlerden aldığımız aminoasitlerin birleşerek oluşturduğu proteinlerin hidrolize edilmiş şekilde toz hali vardır.

Protein Tozu Zararları / Protein Tozu Yan Etkileri

Protein tozu yukarda bahsettiğimiz gibi, bir kimyasal içermediğinden kalite ve hijyenik ortamlarda üretildiği sürece hiçbir zarar ve yan etki barındırmaz. Protein tozu zararları konusu özellikle bir şehir efsanesi olarak süre gelmiştir. Özellikle büyükerimizin veya bu konuya hakim olmayan insanların aşırı komik yorumları vardır. Protein tozu faydaları anlatmak yerine bunlardan dem vururlar. Neymiş peki bunlar?

 • Protein Tozu Kullanırsan Bırakınca Sarkar

  Belki de en komiği budur. Protein tozu zararlı mı diye araştırmaktan aciz olup kullananlara bu tarz ithamlarda bulunmak kesinlikle cahil bir kesimin işi. Hele bunu söylerken bir elinde de sigara varsa olay tam oturmuş demektir. Kesinlikle böyle bir şey yok arkadaşlar. Sarkma konusu bambaşkadır. Vücutta sarkma olması için ya çok yaşlanmanız, ya da derinizin genleşmesi gerekiyor. Mr. Olympia düzeyine gelip de sporu bırakırsanız elbette sarkmalarınız olur. O seviyeye gelebiliyorsanız zaten burada muhtemelen işiniz olmayacaktır. 🙂 .

 • Protein Tozu Kullanma Doğal Yap, Onlar Yapay Kas!

  Allah Allaaah, yapay kas demek. Çok zekice. Tozu ne de olsa liflerimizin içine enjekte ediyoruz dimi?
  Bu cümlenin ironi olduğunu anladıktan sonra açıklama bölümümüze geçelim. Arkadaşlar protein tozu yapay kas muhabbeti tamamen saçmalıktır. Yukarda belirttiğimizin bir benzeri durumdur. Komiktir, gülünesidir. Bu tarz şeyler duyduğunuz insanları ciddiye alıp sakın spor muhabbeti yapmayın. Bana kalırsa normal muhabbet de yapmayın ama orasını siz bilirsiniz. Protein tozu yan etkileri , protein tozu zararlı ne de olsa! Sigara değil ama dimi 🙂

Protein Tozu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Marka

  Protein tozu alınırken ucuz markalar yerine bilindik protein tozu markaları tercih edilmeli. Ne olduğunu bilmediğini ürünlerden uzak durmalısınız. Bu konuda bizimle de iletişime geçebilirsiniz. İnstagram fitnessduragi veya WhatsApp: 0535 895 42 01 numarasından protein tozları hakkında bilgi alabilir sipariş verebilirsiniz.

 • Tad

  Protein tozunda tad kesinlikle çok önemlidir. Tadı iyi olan protein tozları tercih edilmelidir. Zira sürekli içeceğini için eğer tadı sizi bayarsa tiksinirsiniz ve bu sizin için iyi olmaz. Tad olarak önde gelen markalar genellikle nesquik havasında tozlar üretiyor. Protein tozu zararları konusundan böyle bir yere gelmişken bir de marka verelim. Multipower kesinlikle tercih edilebilir.

 • Protein Oranı

  Protein tozu satın alırken protein oranı iyi olan protein tozları tercih edilmelidir. Ayrıca porsiyonun gram oranına da bakmanızı tavsiye ederim.

 • Fiyat

  Fiyat olarak fiyat performans ürünleri tercih edilebilir. Gereğinden fazla pahalı protein tozları piyasada mevcut. Paranıza yazık etmeyin.

Protein Tozu Sivilce Yapar Mı?
protein tozu sivilce yapar mı

Bu konuda bizzat kendi tecrübelerimi aktarmam daha çok yol gösterici olur. Protein tozu sivilce yapar mı dedik. Evet arkadaşlar bende protein tozu sivilce yaptı. Özellikle sırt bölgemde kullanmaya başladığım süreçten itibaren sivilcelenmeler bi hayli artıyordu. Protein tozu kullanmayı azalttığımda ise bu sivilcelerde azalma ciddi anlamda görünüyordu.

Bu kişiden kişiye değişebilecek bir konu ancak benim tecrübelerim böyleydi. Ben yanında deve dikeni kapsülü aldım. Karaciğeri koruma amaçlı ikisini bir kullanıyorum. Bir sıkıntı yok şu an. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

 

protein-tozu-kilo-aldirir-mi

Protein tozu düşük kalori içerdiği için kilo aldırmaz. Kilo alımı kalori miktarıyla alakalıdır. Günlük almanız gereken kalori miktarından fazlasını alırsanız vücudunuz kilo almaya başlar. Protein tozu kilo aldırır mı diye endişelenmeyin. Protein tozları düşük kalori içerir. Protein tozları kilo aldırmaz dedik diye fazla da abanmayın. Bu sefer karaciğerinizi yorabilirsiniz. Bu da hiç iyi olmaz. Dengeli kullanımda protein tozu kilo yapar mı yapmaz mı anlayacaksınız zaten. Bir korkunuz olmasın.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar