Spora Gidiyorum Ama Vücudum Gelişmiyor

Spora gidiyorum ama vücudum gelişmiyor, ne yapsam olmuyor,kilo veremiyorum, kilo alamıyorum, nerede yanlış yapıyorum?. Gibi dertlerinize derman olmak için bugünkü yazımızda sizlerleyiz.

Vücudum Gelişmiyor, Sebebi Ne?

Arkadaşlar sebebi aslında çok basit. Vücut geliştirmede bildiğimiz gibi 3 altın kural vardır. Bunlar; beslenme ( vücut geliştirmede ana faktör ), antrenman ve dinlenmedir. Bunlardan herhangi biri olmadığında veya sekteye uğradığında vücut gelişmez. Vücudum gelişmiyor dememizin aslında temelinde bunlar yatıyor.

Beslenme Nasıl Olmalı?

Kilo almak istiyorsak beslenmemizde yeterli kalori alımı olmalıdır. Normalde aldığımız kaloriden daha fazlasını vücudumuza sokmalıyız. Yeterli kalori alınmadığı taktirde vücudum gelişmiyor diyebiliriz. Bu konuda önemli kurallardan biri de düzenli ve çok öğünlü şekilde beslenmeliyiz. Kısacası vücudumuzun gelişmesini istiyorsak beslenmemize özen göstermeliyiz.

vücudum gelismiyor

Kilo vermek istiyor isek tam tersine vücudumuza daha az kalori almalıyız. Onun haricinde gün içerisinde kesinlikle sağlıklı yağlar tüketmeliyiz. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi. Şeker, kalitesiz karbonhidrat, sağlıksız yağlar vücudun gelişmesini engelleyen şeylerin başında gelir. Yağ oranını arttıracak gıdalardandır bu saydıklarımız. Bunlardan uzak durduğumuz taktirde kilo verme yolunda önemli adımlar atmış olacağız. Sitemizdeki bu yazı da beslenme konusunda size yardımcı olacaktır.

Antrenman Programı Nasıl Olmalı?

vücudum neden gelişmiyor

Vücudum gelişmiyor diye yakınan ziyaretçilerimizin başlıca yaptığı yanlışlardan biri antrenman konusunda olabilir. Antrenman konusunda sitemizde defalarca kez yazılarımız yayınlandı. Kısaca özet geçmemizde yine de fayda olacaktır 🙂

Arkadaşlar antrenman olayı aslında beslenmeye göre daha basit. Vücut gelişimini sağlamak isteyen birey kendisine tecrübelerinden faydalanarak bir antrenman programı hazırlayabilir, spor salonundaki hocalarından destek alabilir veya internetteki sağlam kaynaklardan program edinebilir.

Biz kısaca tüyolar verecek olursak; antrenman programınız haftada minimum 4 gün dolu olmalıdır. Bu sayı 6 güne kadar çıkabilir. Bu artık sizin vücudum neden gelişmiyor sorusundan ne kadar kurtulmak istediğinizle alakalı. 🙂

  • Antrenmanda uygun ağırlıkları kullandığınızdan emin olmalısınız. Gereğinden fazla ağırlık sakatlanmanıza yol açabilir, gereğinden az ağırlık ise vücudunuzun gelişiminde daha az rol oynar. Yani set – tekrar seviyesini iyi ayarlayabilmeli, 8-12 arasında tutmalısınız.
  • Setler arasındaki dinlenme sürelerini kısa tutmalısınız. Telefonla oynayayım, yanımdakiyle muhabbet edeyim, ona buna salça olayım yaparsanız, mazallah vücudum gelişmiyor demeye devam edersiniz 🙂 E peki setler arası dinlenme süresi ne kadar olmalı ? diyeceksiniz.  Cevabı basit. Setler arasındaki dinlenme süresi yaklaşık 45 saniye olmalıdır. 45 saniyenin üstüne çıktığınızda nabzınız düşecek, soğuyacaksınız. Bunu da önermeyiz… Gerekirse kronometre açarak daha sistemli bir şekilde antrenmanlarınıza devam edebilirsiniz. Ayrıca şöyle bir hatırlatmada bulunalım, antrenman esnasında nabzınız ne kadar yüksek olursa yağ yakımı da o kadar yüksek seviyede olur. Yani kardio yapmadan yağ yakacaksınız. Vücudum neden gelişmiyor sorusuna cevap bulurken aynı zamanda yağ yakımı için de önerilerde bulunmadı dedirtmeyelim 🙂vucudum neden gelismiyor
  • Antrenmandan daha sağlam verim almak istiyorsanız diğer bir ipucu ise pump’ı yakalamaktır. Daha sağlam pump almak için antrenmandan önce karbonhidrat almış olduğunuzdan emin ol. Tabi ki aşırı tok karna değil ancak karbonhidratsız da özellikle hacim almak istiyorsanız antrenmana gitmeyin. Vücudum gelişmiyor demeyin…

Dinlenme Nasıl Olmalı? Ne Kadar Uyumalıyım?

vücudum gelişmiyor

Vücudum neden gelişmiyor sorusunun cevaplarından biri de dinlenmeden geçmektedir. Antrenmanda yıprattığınız kasların büyümesi için gereken proteini, makroları aldınız. Geriye sağlam bir uyku yani dinlenme kaldı. Bunu da yaptığınız taktirde vücudum gelişmiyor problemi yakanızdan düşecektir.

Beslenmeniz, antrenmanınız gibi dinlenme yani uyku düzeniniz de sistemli olmalı. Gece 12-1 den sonra oturuyor olmamalısınız. Growth factor yani büyüme hormonu en çok bu saatlerde salgılanır. Bundan mahrum olmak istemezsiniz değil mi?

En azından bir 6.5 – 7 saat kadar temiz bir uyku çekmiş olmalısınız.  Sağlam uyku olmalı ki gelişim de sağlam olsun 🙂

Vücudunuzun gelişmemesinin temel sebepleri bu yazdıklarımızdan herhangi birine riayet etmemenizden kaynaklıdır arkadaşlar. Bu işin öyle özel veya gizli bir formülü yok. Vücut geliştirmenin başlıca kuralları bunlardır. Aksini iddia eden yanılıyordur.

Hepsini okuduğunuzda çok meşakkatli gibi gelse de aslında belirli bir düzene soktuğunuzda çorap söküğü gibi gelecek ve vücudum gelişmiyor probleminden uzaklaşacaksınız. Tabi ki çok da kolay değil bu anlattıklarımızı tam anlamıyla uygulamak ancak şunu da bilmelisiniz ki bu işte disiplin olmazsa olmaz.  Spora gidiyorum ama vücudum gelişmiyor demenizi tabi ki istemeyiz.

Bugünkü yazımızda vücudum neden gelişmiyor konusunu işledik. Umarım bir şeyler katabilmişizdir. Yeni yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar