vücudum gelismiyor

Spordan Önce Yenmesi Gereken 5 Besin

Fitness sporu antrenmanlar kadar beslenmenin de oldukça önemli olduğu bir spordur. Hatta söylememiz gerekirse eğer antrenmanların önemi %40 oranında ise, beslenmenin önemi %60 oranındadır. Durum böyle olunca günün her döneminde neler yiyeceğinizin planını iyi yapmak gerekiyor. Bu yazımızda fitness sporuyla uğraşan çoğu kişinin aklındaki soruyu halletmeye çalışacağız. Spordan önce yenmesi gereken besinler nelerdir sorusunun cevabı makalemizin içerisinde yer alacak. Unutmadan bir konudan bahsedelim. Eğer spordan önce bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, bu atıştırmayı spordan 2 saat öncesine kadar yapmanız gerekiyor. Ayrıca bu 2 saat öncelik süreçte kesinlikle vücuda ağırlık veren yiyecekler yenmemesi gerekiyor. İşte antrenman öncesi ne yenir sorusunun cevabı!

1-) Tam Tahıllı Sandviç

Tam tahıllı bir ekmek ile yapılacak olan sandviç, enerjinizi daha düzenli olarak kullanmanıza yardımcı olacak. Çünkü glisemik indeksi oldukça düşük olan tam tahıllı yiyecekler, sizin bir anda enerji çıkışı- inişi yaşamanıza engel olacaktır. Örneğin spordan önce yenilen bir çikolata glisemik indeksi yüksek olduğu için kısa süreli bir enerji çıkışı sağlar ve enerjiniz bir anda yere çakılır. Spor sırasında bunun olmasını istemeyiz. Bu yüzden tam tahıllı sandviçler sizin daha uzun süre dinamik kalmanıza yardımcı olacaktır.

2-) Kuruyemiş

Spordan önce yenmesi gereken besinlerden biri de kuruyemişler. Oldukça sağlıklı yağlara sahip olan besinlerdir. Ayrıca sindirimleri diğer besinlere göre bir miktar daha yavaş olduğu için, spor süresince tokluk hissi yaşamanıza yardımcı olacaktır.

3-) Yeşil Mercimek

Eğer spora 2 saat varsa bir şeyler atıştırmanız gerekiyorsa, en iyi seçimler arasında yeşil mercimek yer almaktadır. Yeşil mercimek, lif bakımından oldukça zengindir ve tokluk hissini zirvede yaşamanıza yardımcı olur. Ayrıca bitkisel protein kaynağı niteliğinde de olduğu için bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

4-) Muz

Spordan önce yenmesi gereken besinler arasında oldukça büyük bir yer tutan muz, enerji kaynağı olarak tam bir bomba niteliğindedir. Dikkat ettiğiniz zaman antrenman öncesi ne yenir sorusunu soranlara genellikle muz önerisi yapılmaktadır. İçerisinde yeterli seviyede şekere sahip olduğu için, spordan 15-20 dakika öncesinde yenildiğinde enerji ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir. İçerisinde şeker var dediğimizde sizlerin akıllarında bir soru kalmış olabilir. Şeker fitness sporu yapanlar için genellikle düşmandır ama biz şeker oranı yüksek olan bir besin öneriyoruz. Merve şekeri sizin korkmanız gereken en son şeker türüdür. Muz içerisindeki şeker hızlı bir şekilde sindirilip glikojen depolarına iletildiği için fitness öncesi yenmesi oldukça önemlidir.

5-) Kahve

Spor esnasında vücudunuzun oksijen ihtiyacı normal zamana göre fazla olacaktır. Yapılan araştırmalar ile sürekli olarak kahve tüketmeyen bireyler kahve içtiklerinden sonra vücutlarındaki kan dolaşımı %30 oranında artmış. Ayrıca şekersiz içilecek bir kahve, vücudunuza enerji sağlamanıza yardımcı olacaktır. Kaslar için yakıt özelliği sağlayacak kahve, gücünüzü arttırmayı sağlayacaktır. Bu da antrenman öncesi tüketilebilecek besinlerden bir tanesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar