Squat Hakkında 3 Bilgi

Vücut geliştirme sporunun en ünlü hareketlerinden biri olan squat, full body hareketlerin de en başında yer  almaktadır. Full body hareketler, vücudun birden fazla kasını çalıştırdığı ve daha fazla kasın çalışması nedeniyle yağ yakımının da hızlı olmasına yardımcı olan hareketlerdir. Durum böyle olunca ve bilinen en sağlam full body hareketlerin başında da squat geldiği için bu makalemizde squat hakkında 3 bilgiden bahsedeceğiz.

1-) Squat Nedir?

Türkçe karşılığı çömelme olan squat, vücut geliştirmecilerin programlarında olması gereken en önemli hareketlerden biridir. Çoğunlukla bacak günlerinde yapılan bu hareketin tek odak noktası aslında bacaklar değildir. Özellikle kalça kaslarının da içinde bulunduğu büyük kas gruplarını harekete geçirmesi, diğer full body olmayan hareketlere göre daha fazla enerji harcanmasına yardımcı olmaktadır. Durum böyle olunca yağ yakmak isteyen bireylerin de programlarına eklemesi gerektiği nadide hareketlerden biridir. Genel olarak 2 farklı tür olarak yapılıyor olsa da; birçok kombinasyonuna rastlamak mümkündür. Örneğin bazı kardiyo programlarında ya da HIIT antrenmanlarında seri squatlar yapılarak daha fazla yağ yakılması sağlanabilmektedir.

Şunu belirtmekte fayda var. Squat hareketi özellikle erkek bireylerde basur tetiklemesine neden olabilmektedir. Ayrıca daha hızlı bir gelişim uğruna fazla ağırlıklar ile uygulanan squat bacak kaslarına fazla yük binmesine neden olabilir ve sakatlıklar ile karşılaşılabilir. Bu yüzden her zaman söylediğimiz gibi sağlığınızı her zaman ön planda tutun ve hızlı gelişme uğruna sağlığınızdan olmayın.

2-) Squat Nasıl Yapılır?

Squatı nizami bir şekilde yapabilmek ve sakatlıklardan kaçınabilmek için şeklinizi çok iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Ayaklarınızı omuz genişliğinizde açarak yan taraflarınıza daha az yük binmesine yardımcı olacak ve olası sakatlıklardan korunmuş olacaksınız. Sonrasında kollarınızı yere paralel olacak bir şekilde yukarı kaldırın. Bu pozisyonda eğilip kalkarak hareketi tamamlamış olacaksınız. Ancak dikkat etmeniz gereken şey aşırı fazla çömelmemek ve bacaklarınıza binecek olan yükü hissetmenizdir. İkinci bir husus ise hareketi sırtınız dik bir şekilde, öne eğilmiş pozisyonda uygulamanızdır. Bu pozisyon sayesinde hareketin hem kalça kaslarınıza hem de bacak kaslarınıza etki etmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer vücut ağırlığınız ile daha önce squat yaptıysanız ve artık size yeterli olmadığını düşünüyorsanız, artık ağırlık ile squat yapımına başlayabilirsiniz. Çoğu birey daha önce hiç squat yapmadan ağırlıklı squat yapmaya çalışıyor ve ham olan bacaklarının ağrısıyla 1 hafta spora gidemeyebiliyor. Bu yüzden mümkün olduğunca kendinizi tanıyın ve sonrasında ağırlıklı squat çalışmalarına başlayın. Ağırlık squat hareketinde de belirttiğimiz pozisyona geçip, omuzlarınıza barı alarak hareketi tamamlayabilirsiniz.

3-) Squatın Faydaları

Squat hakkında 3 bilgi makalemizin son maddesinde squat yapıldığında vücuda sağladığı faydalardan bahsedeceğiz.

a-) Kalçanın sıkılaşmasını ve toplu bir görünüm almasına yardımcı olur. Özellikle kadınlarda yaş ilerledikçe sarkma görülme olasılığı olduğu için squat sonrasında harika bir kalça görünümü sağlanabilir. Ayrıca yaşın getirdiği sarkmaların da önüne geçilmiş olunur.

b-) Hareket kabiliyetinizde gözle görülür bir değişikliğe yardımcı olur. Bunun nedeni bacak kasları için muazzam bir hareket olmasıdır ve güçlenen bacaklar sayesinde daha uzun yürüyüşler, daha uzun koşular sizi bekler.

c-) Squat’ın genellikle bacak ve kalçalara etki ettiğini söylemiş olsak da, duruşumuza olan etkisi de göz ardı edilemeyecek derecede fazladır. Düzenli squat yapan bireyler kamburluk ve diğer duruş bozukluklarından kurtulabilmektedir. Çünkü vücuttaki kaslar birbiri ile bağlantılıdır ve bir kasın güçlenmesi diğer kasın da daha sağlam olmasına yardımcı olmaktadır.

d-) Daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır. En başta da belirttiğimiz gibi squat birden fazla büyük kas grubunun faaliyete geçmesini sağlamaktadır. Durum böyle olunca kaslar daha fazla enerji isteyecektir ve yağ depoları enerji olarak kullanılmaya başlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar