Steroidin Zararları ? Yan Etkileri – Genel Bilgi

Birçok kaynaktan duyduğumuz, spor yapan yapmaya herkesin bildiği, az çok etkilerinin bile çoğu insan tarafından tanındığı bir madde kümesinden bahsedeceğiz bu yazımızda. Anabolik steroid. Bu yazımızda steroidin zararları konusunu ele alacağız. Ana başlık olarak inceleyecek olursak steroidin zararları ikiye ayrılr. Fiziksel olarak zararları ve zihinsel olarak zararları… Her neyse oraya geleceğiz.

Anabolik Steroid Nedir ?

Anabolik steroidler, vücuttaki kas gelişiminden sorumlu olan birimlere, “kas geliştir” komutunu gönderen hormonları taklit eden bir takım tıbbi ilaçlardır. Vücudumuzdaki kas gelişimişiyle ilişkili birimlere bu kası büyüt emrini gönderen ve dışardan alınan, içimizdeki hormonları taklit eden tıbbi ilaçlardır. Peki neden tıbbi dedik?. Çünkü birçok ciddi veya doğuştan gelen hastalıklarda, olası hormon bozukluklarında kısacası tedavi konusunda bu ilaçlara hekimler tarafından zaruri olarak başvurulur. Ama özellikle bu spor sektöründe herkes tarafından elde edilebilecek konuma gelmiş ve asıl kullanım alanlarından şaşmışlardır. Özellikle genç yaştaki vücut yapma sevdalısı bazı bilinçsiz bireyle sorumsuzca steroide bulaşmakta, bilinçsiz kullanarak steroidin zararları na maruz kalmakta.

 Steroidler ayrıca çene kalınlığı, aşırı tüylenme, ses kalınlığı ve testislerde ufalma gibi birçok soruna gebe olabilecek türde ilaçlardır.
Steroidin Zararları ? Yan Etkileri - Genel Bilgi

Fiziki Olarak Steroidin Zararları

Vücut geliştirme amaçlı kullanılan steroidler birçok yan etki ve zararı kendileriyle birlikte getirmekte.

  • Kalp krizi oranını arttırma
  • Bazı kalp çarpıntısı sorunları
  • Karaciğerde bozulmalar
  • Akne
  • Erkeklerde steroidin türüne göre hormonel bozulmalar. ( yukarda bahsettiğimiz gibi testis küçülmesi vs.)
  • kadınlarda ses kalınlaşması ve çeşitli yerlerde tüylenme.

Yukarda bahsettiğimiz gibi, steroidin zararları hiç de küçümsenecek cinsten değil. Bu kadar fazla yazı ve bilimsel makalelere karşın acaba kaç kişi bu ilaçların yan etkilerine maruz kalıyor?Türkiye’de steroid kullanan vücut geliştirme sporcusu oranı yaklaşık %25lerde seyrediyor. Yani çevrenizde ve sosyal mecrada gördüğünüz ciddi vücut geliştimecilerden her 100 tanesinin 25 tanesi bu ilaçlardan yani steroidlerden kullanyor.

Daha hızlı kas gelişimi!

Steroidin zararları kadar bunu maddeleri kullanan insanlara kazandırdığı şeyler de var tabi. Daha doğrusu insanlar bu kazanımlar için kendilerini riske atıyorlar. Bu kazanımların başında tabi ki asıl amacı olan hızlı kas gelişimi geliyor. Doğal bir vücut geliştirmecinin 1 yılda elde edeceği kas kütlesini yaklaşık 3-4 ay civarında kolaylıkla elde edebiliyorlar. Bu da bu ilaçların kullanılmasında ana faktör oluyor.

Öte yandan; steroidlerin artık kolaylıkla ulaşılabilir, hatta sanal ortamlardan bile satın alınabildiği bir raddeye ulatığımız için elde edilebilme kolaylığı. Steroidler reçete ile eczanelerde satılabiliyor olsaydı bu kadar yaygın olmaz ve daha az insanın sağlığını riske etmiş olurdu.

Sterodilerin Zararları; Zihinsel Problemler

Bu ilaçların verdikleri fiziksel olumsuzlardan  ardından, yan etkilerin çoğunlukla kalıcı olması nedeniyle bir takım zihinsel ve psikolojik sorunları da kendileriyle getiriyorlar. Erkek vücut geliştirmecilerde görülen meme uçlarındaki büyüme ( kadınsal biçimde ) kıllanma, testis küçülmesi, cinsel problemler ve sesin gitgtide kalınlaşması başlıca yan etkiler. Bu yan etkiler bilinçsiz steroid kullanımı da olaya dahil olduğu taktirde iyice çekilmez hale gelir ve elde edilen kas kütlesinden bile gram mutluluk elde edememeye kadar gider. Sahil kenarında güneşlenirken bile kaslarınızdaki estetikten değil, yaşadığınız onca problemden dem vurursunuz. Bundan dolayı steroid kullanımı bazı psikolojik problemlere yol açabilmekte ve bunlar düşünülerek steroid kullanımına başlanmalı.

Olay sadece erkeklerle de sınırlı kalmıyor. Özellikle testosteron kullanan kadınlarda meydana gelen çene kalınlaşması, ses kalınlaşması ve erkeksi bi takım şeyler, kadınları erkeklerden çok daha fazla ruhsal problemlere itebilmekte.

Bu konuda bahsedeceğimiz en önemli püf nokta ise özgüven eksikliği. Steroid kullanımının başlıca sebeplerinden birisi budur. Her iki cinsiyette de bu görülür. Kişi kendini aşağılanmış olarak hissediyorsa hep en yükseğe tırmanmak isteyecek ve bunu yaparken hiçbir sağlık problemini de göze almaktan çekinmeyecektir.

Steroidin zararları konusunun yavaş yavaş sonuna gelirken bir de bu yan etkilerin topluma karşı nasıl yansıtıldığından bahsedelim. Steroid kullanımından sonra elde edilen fiziksel değişimler çevre tarafından hızlıca benimsenmeyeceği için kişi sürekli vücudunu sürekli saklayacak giysilere başvurabilir. Belki sevgilisinin yanında bile tişörtünü çıkartamayacak konuma gelebilir. Estetik kaygılardan bazıları bunlar. Öte yandan özellikle kadınlarda görülebilen ses kalınlaşması bireyi daha az cümle kurmaya itecek ve suskun bir kişiliğe bürünmesine yol açacaktır. Bu da bazı psikolojik problemleri elbette beraberinde getirecektir.

Bu yazımızda steroidlerin yan etkileri konusuna değindik. Umarız faydalı olmuşuzdur. Sağlıcakla kalın 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar