SUPPLEMENT REHBERİ VE ANALİZİ

SUPPLEMENTLER HAKKINDA İNSANLARIN KAFASININ KARIŞIK OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ.FITNESS DURAĞI EKİBİ OLARAK SİZLERE SUPPLEMENT ÇEŞİTLERİNİN ANALİZİNİ YAPACAĞIZ.

 SUPPLEMENT NEDİR?Spor hayatında başarılı olabilmek için beslenmemiz muhakkak iyi olmalıdır.Beslenmemize katkı sağlamak amacıyla aldığımız takviye ürünler supplement olarak adlandırılır.

 

  KİMLER KULLANMALI?

 

Yaptığı spor gereği harcadığı kaloriyi günlük besinlerden karşılamakta yetersiz kalan sporcuların bu ürünleri kullanmaları tavsiye edilir.

 

 

SUPPLEMENT ÇEŞİTLERİ

 1. WHEY PROTEİN: Peynir üretimi yapılırken elde edilen bir yan ürünün yağından ayrılmış besince zenginleştirilmiş halidir.Bu ürün, vücudun üretemediği bazı aminoasitleri de barındırır ve kana çabuk geçer.İçinde markaya göre çeşitlenen aminoasitler bulunur.
  supplement çeşitleri

  Whey protein ve içeriği

   

 2. CASEİN PROTEİN:Sütün içinde %80 oranında bulunur.Ancak bu supplement kana whey proteininden çok daha uzun süre sonra kana geçer.Bu yüzden bu ürünün gece yatmadan önce kullanılması önerilir.
  Kasein proteini içeriği

  Kasein protein ve içeriği

   

 3. KREATİN:Kas Hücrelerimize enerji desteği sağlar.İdman sonrası toparlanma süresini kısaltır.Bu sayede antreman kalitesi artar.Sporcuların sık kullandığı ve iyi sonuçlar aldığı üründür.

4.BCAA:Valin,lösin,izolösin den oluşan aminoasit grubudur.Kasların yapısına katıldığından kas yakıtı olarak da            adlandırabiliriz.Kas kaybını önlemek için kullanılması fayda sağlar.Ayrıca idman sonrası kullanıldığında                      zihinsel yorgunluğu da azaltır.

 

5.GLUTAMİN:Yediğimiz çoğu hayvansal üründe bulunur.Vücudumuzda da en çok bulunan aminoasittir.Vücutta su iletimine,glikoz oluşturulmasına,bağışıklık fonksiyonlarına ve BCAA metabolizmasına etki eder.BCAA ile birlikte kullanılması durumunda performans ve kas yapımı artar.

6.GAİNER(KİLO ALDIRICI):Kilo almak isteyenler için eşsiz bir üründür.Bu supplement içeriğindeki yoğun karbonhidratla kişiye yoğun enerji sağlar.Antreman performansını arttırır.Proteinlerin vücutta işlenmesi,taşınması için karbonhidratlar önemli bir göreve sahiptir çünkü karbonhidratların yapıtaşı olan glikoz beyin tarafından kullanılır.Düzenli kullanımda kişide hacim ve kilo artışı görülür.Kilo artışının  bir sebebi de bu fazla karbonhidratın vücutta glikojen ve yağ olarak depolanmasıdır.

7.L-KARNİTİN :Karnitin bir aminoasit değildir,vitamin benzeri bir bileşendir.Karnitin ,yağları hücre mitokondrisine taşır ve burada bu yağlardan ATP(enerji) üretilir.Bu sayede karnitin yağ yakımını desteklemiş olur.

8.ZMA:Magnezyum,çinko ve B6 vitamininden oluşan minneral bir gıda takviyesidir.Çinko,  bağışıklık sistemini destekler. Magnezyum, metabolizma ve kas sağlığı üzerinde etkilidir ve uyku düzenine yardımcı olur. B6 vitamini de enerji desteği sağlar.Bu ürün kimileri tarafından testosteronu arttırdığı savunulsa da böyle bir araştırma henüz yapılmamıştır.

SUPPLEMENTLER ZARARLI MI?

 

Günümüzde bu ürünler hakkında çeşitli spekülasyonlar oluşmus durumda.Konu hakkında yeterli bilgisi olmayan uzman görünümlü spordan bihaber kişilerin supplement konusunda bilgisice yorum yapmaları insanların kafasını oldukça karıştırıyor.Bunu önemle belirtmek isterim ki SUPPLEMENTLER İLAÇ,HORMON DEĞİL SADECE BİR GIDA TAKVİYESİDİR.Yani normal besinlerden aldığımız protein ya da karbonhidrat içeriğinin aynısıdır.Her ürünün olduğu gibi bu ürünlerin çok çok aşırı kullanımı sindirim sisteminde sıkıntılara yol açabilir ancak aşırı kullanmak için hiçbir sebep yok.Bütün bunlardan yola çıkarak bu ürünlere ihtiyaç duyduğunuzda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Kreatin supplementi hakkında daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kreatin nedir? Ne işe yarar?

 

Başka bir makalede daha sizlerle buluşmak dileğiyle,sporla ve sevgiyle kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burak Mutlu

Benzer Yazılar