Ton Balığının Faydaları

Vücut geliştirme ile uğraşanlar için ton balığının yeri oldukça büyüktür. Çünkü içerisinde fazla miktarda protein bulunur ve protein vücut geliştirmecilerin olmazsa olmazıdır. Ancak ton balığı sadece vücut geliştirmeciler için değil; tüketen diğer bireylere de oldukça fazla yarar sağlamaktadır. Bu yazımızda ton balığının faydalarından bahsedeceğiz.

Ton Balığının Faydaları Nelerdir?

1-) Kansere Karşı Bir Kalkandır

Ton balığı içerisinde bulunan bazı içerikler sayesinde antioksidan görevi görür ve kansere karşı bir kalkan niteliği taşır. İçerisinde bulunan selenyum bileşeni, ton balığının antioksidan olarak çalışmasına yardımcı olur. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda bu bileşenin meme kanseri ve böbrek kanseri gibi birkaç kanser çeşidinde, kanser hücrelerini azaltıcı yönde rol oynadığı belirlenmiştir. Ayrıca sadece kanserli bireyler için değil; kanserin oluşmasından önceki evreyi de mümkün olduğunca engellemeye çalışmaktadır. Omega 3 yağı sayesinde ise kolon kanseri riskini azaltır ve daha birçok yarar sahiptir.

2-) Kalp İçin Bire Birdir!

Omega 3 sayesinde kolon kanserine bağışıklık sağladığını belirttiğimiz ton balığı, yine içerisindek omega 3 yağı sayesinde kolestrolü düşürücü yönde etki eder. Bu derece fazla omega 3 yağ asidine sahip olması sayesinde arter duvarlarında birikmiş olan kötü kolestrolü azalmasına yardımcı olmaktadır. Kolestrol nedeniyle sıkıntı yaşayan bireylerin ton balığı ile beslenerek kolestrolünü düşürmesi oldukça olasıdır.

3-) Kilo Verirken Öğünlerde Tercih Edilebilir

Besin değeri bakımından oldukça zengin olan ton balığı, vücut geliştirmecilerin ve kilo vermek isteyen bireylerin öncelikli besinleri arasındadır. Çünkü 100 gram bir ton balığı porsiyonu içerisinde 23-25 gram protein içerirken sadece 200 kalori kadardır. Öğünlerinizde makarna ve ton balığını birleştirerek ya da ton balığı ile tam tahıl ekmeğini birleştirerek diyetinize uygun yiyecekler ile beslenmeniz mümkün olabilir. Ancak ton balığının yanında yediğiniz besine dikkat etmeli ve öğün içerisinde alacağınız kalori miktarını yanındaki yiyecekler ile çok fazla arttırmamalısınız.

4-) Uzun Vadede Enerji Kazanmanıza Yardımcı Olur

Ton balığı yenilir yenilmez pek bir enerji kazandırmayabilir ancak vücuda olan etkileri sonucunda enerjik bir yapı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Metabolizmanın düzenlenmesi, cilt sağlığına olan etkisi ve organların düzene girmesi gibi nedenlerden dolayı vücut bir süre sonra daha genç ve enerjik bir yapı kazanmaya başlayacaktır. Ayrıca gün içerisinde enerjinizi sizden alıp götüren stresli durumlarla da başa çıkabilmeniz için ton balığı yardımcı olacaktır. İçerisinde bulundurduğu omega 3 yağ asitleri kan akışının hızlanmasını sağlar ve böylelikle beyinsel fonksiyonlarınız düzene girmiş olur. Beyin fonksiyonları düzene giren bir bireyde serotonin miktarı düzenlenmiş olur ve kişinin depresyondan kurtulması sağlanır. Ton balığının faydaları arasından en önemlilerinden biri de hiç şüphesiz budur.

Ton Balığının Zararları Nelerdir?

Ton balığı çok fazla tüketilmediği taktirde aslında pek de zararı olmayan bir besindir. Ancak çok fazla tüketildiğinde vücuda oldukça zararlı olan cıva da alınmakta ve geri dönüşü olmayan yan etkiler baş göstermektedir. Ton balığı suda bulunduğu süre boyunca cıva depoladığı için fazla tüketildiği zaman cıvanın vücuda geçmesi oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Ancak cıvanın vücuttan hemen atılabileceği seviyede alınması çok büyük sorunlara yol açmayacaktır. Bu yüzden ton balığının haftada en fazla 3 kere tüketilmesi gerektiği düşünülmektedir. Unutmamak gerekir ki; ton balığının faydaları saymakla bitmese de her şeyin fazlası zarar dönüşmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar