Trapez Gelişimi İçin En İyi Hareketler

Trapez bölgesi genel olarak boynumuzun yanında ve omzumuzun üst kısmındaki kaslar olarak bilinmektedir. Ancak trapez kasları, aslında göründüğünden çok daha büyük bir kas grubudur. Enseden başlayarak omuz kasları ile omurga bitişinde birleşen trapez kasları, önem verilmesi gereken bir kas grubudur. Vücut işlevleri konusunda bizlere oldukça yardımcı olan trapezler, fitness sırasında yapılan birçok harekette az da olsa kullanılırlar. Vücut şeklinize bu denli yardımcı olan trapezler, sporcuların da görünüş olarak en çok beğendiği kısımlar arasındadır. Çoğu harekette az da olsa kullanılsalar da; bazı hareketler ile tamamen bu kasların çalışması sağlanabilir. Bu yazımızda trapez gelişimi için en iyi hareketler hakkında konuşacağız.

1-)Omuz Silkme Hareketi (Shrug)

Dambıl ve bar kullanılarak 2 farklı şekilde yapılabilmekte olan bu hareket, belki de en sağlam trapez hareketidir. Elinize çalışabileceğiniz bir ağırlıkta dambılı ya da barı alın ve dik bir şekilde ayakta dikilin. Bileklerinizin hareket etmesini en aza indirmeye çalışın ve barı ya da dambılları omuzlarınızı oynatarak silkmeye çalışın. Bu hareketin püf noktası bileklerin hareketini olabildiğince kısıtlamaktır.

2-) Dikey Çekiş ( Upright Row)

Salonlarda sıklıkla görülen bu hareket, trapez çalışan bireylerin liste başında yer almaktadır. Hareketi yaparken tıpkı shrug hareketinde olduğu gibi ayakta durun ve barı göğüs hizanıza kadar çekmeye çalışın. Burada da bileklerin olabildiğince az hareket ettirilmesi, hareketin sağlığı için oldukça önemlidir. Yani hareketin tamamıyla trapez kaslarınızı harekete geçirmesini sağlamak için bileklerden aldığınız kuvveti minimuma indirin. Önemli bir uyarı yapmamızda da fayda var. Eğer bu hareketi ısınmadan yaparsanız, omuzlarınızın sakatlanmasına neden olabilirsiniz. Bu yüzden eğer hareket esnasında omuz başlarında acı hissettiyseniz, bu harekete son vermeniz gerekmektir.

3-) Yüze Çekiş (Face Pulls)

Orta trapezlerin harekete geçmesinde oldukça faydalı olan bu hareket, kablolu makinelerde çalışıldığı için bir miktar daha kolay gelebilmektedir. Öncelikle dik bir pozisyona gelin ve halatı elinize alın. Kollarınızı göğüs hizanızda paralel bir şekilde uzansın. Sonrasında kollarınızı ağırlıklar ile birlikte yüzünüze doğru çekin. Hareketi yaparken vücudunuzun tamamen dik bir pozisyonda olması trapezlere sürekli baskı sağlamaktadır. Trapez gelişimi için en iyi hareketler listesinin en üstlerinde olmasının nedeni de budur.

4-) Deadlift

İlk gördüğünüzde bu hareketin sizi oldukça şaşırtacağına eminiz. Deadlift’i çoğu kişi bacakların ve sırt kaslarının oldukça aktif olarak kullanıldığı bir hareket olarak bilmektedir. Ancak Deadlift o kadar kapsamlı bir harekettir ki; trapez de dahil olmak üzere birçok bölgedeki kas inşasına katkıda bulunur. Ancak diğer hareketlere nazaran daha az bir yük trapezlere binecektir.

Önemli Not: Deadlift hareketi vücudun oldukça zorlanacağı bir harekettir. Tüm uyarılara harfi harfine uymadığınız taktirde büyük sakatlanmalar yaşayabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar