Vücudum Neden Gelişmiyor? Başlıca Sebepler

Bugünkü yazımızda vücudum neden gelişmiyor sorusunun cevabını açıklayacağız. Belli başlar yüzünden vücudum gelişmez. Detayları aşağıda açıklayalım…

1- Beslenme Eksikse Vücudumuz Gelişmez!

Yazımızda açıklayacağımız sebeplerin en birincisi tabi ki beslenme. Beslenme diğer makalelerimizde de bahsettiğimiz gibi olmazsa olmazımız. Doğru antrenman yapıyor olabilirsiniz ancak beslenme düzeniniz iyi olmadığı taktirde hiçbir şekilde yol katedemeyeceksiniz. Kaldı ki beslenmesini doğru yapamayan bir birey antrenmanını da tam anlamıyla doğru yapmıyordur. İstisnalar kaideyi bozmaz elbet.

Beslenme programımız veya beslenme şeklimiz günlük makrolarımızı tamamladığımızda yerine oturmuş demektir. Her gün yeterli proteini vücudunuza aldığınızdan emin olun. Aynı şekilde karbonhidratlar ve sağlıklı yağlar da protein kadar vücudumuzda önem taşır.

Zayıfım Vücudum Gelişmiyor, Nasıl Beslenmeliyim?

Vücudum neden gelişmiyor sorusunu sorduk farklı bir konu başlığına geldik. Zayıf bir vücuda sahipseniz kesinlikle yüksek karbonhidratlı beslenmelisiniz. Bazı arkadaşlar hiçbir şekilde kilo alamıyorum diye kendini dağlara taşlara vursa da aslında kilo almak çok basit. Buraya tıklayarak kilo ilgili yazımızdan da göz atabilirsiniz. Kilo alma olayını kısaca özetleyecek olursak yüksek karbonhidratlı yani günlük almamız gereken kalori miktarından daha fazlasını tüketmeliyiz. Sağlıklı yağları aldığımızdan emin olmalıyız. Bunlar zeytinyağı tereyağı gibi, veya kuruyemişteki yağları da katabiliriz. Vücudum neden gelişmiyor sorusundan da anlaşılacağı üzere bu başlık genellikle zayıf kitleye hitap ediyor.

vucudum-neden-gelismiyor

Kiloluyum Vücudum Gelişmiyor, Nasıl Beslenmeliyim?

Yüksek yağ oranına sahip bir bireyseniz sıfıra yakın şekerli, düşük karbonhidratlı protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Şu an detaylı beslenme programı veremiyor olsak da diğer konularımız da o da gelecek. Neyse dediğimiz gibi kilolu bir bireyseniz öncelikle kesinlikle şekerden uzak durmalısınız. Zaten vücudum neden gelişmiyor diyorsunuz bir de şeker tüketince iyice yağ oranı yükselecek. Şeker ayrıca insülini tetikleyerek kas gelişimini de dolaylı yoldan olumsuz etkiler. Bizim amacımız ise insülin direncini arttırmak. Bunlar içinse sağlıklı besinler tüketmeliyiz.

Kilo vererek vücut yapma konusunda diğer bir püf nokta ise karbonhidratı sıfıra indirmemek. Karbonhidrat sıfıra indiğinde asabi bir kişiliğe bürüneceksiniz, antrenmanlarınız çok düşük performanslarda seyredecektir. Bu yüzden karbonhidrat az olmalı ancak kesinlikle sıfır olmamalı.

Kilolu bir bireyden fit bir bireye dönüşmek için farklı yol izleyebilirsiniz;

Birinci yol şöyle; önce yağ yakımı ağırlıklı antrenmanlar. Yani cardio ağırlıklı çalışılarak öncelikle yağ yakımı hedef alınır. Belirli bir yağ kaybından sonra hipertrofi antrenmanlarına başlanır.

Diğer bir yol ise direkt olarak hipertrofi yani ağırlık antrenmanlarıyla başlamak ve yağları görmezden gelerek belirli bir kas kütlesi elde etmek. Her iki yoldan da devam edebilirsiniz. Amacımız vücudum neden gelişmiyor sorusuna yanıt bulmak.

2- Yanlış Antrenman Yapıyorsanız Vücudunuz Gelişmez

vucudum-neden-gelismiyor

Vücudum neden gelişmiyor sorusunun diğer bir kaynağı ise yanlış antrenmanlardır. En az beslenme kadar önemlidir. Buradaki yazımızdan paylaştığımız full body antrenman programımıza ulaşabilirsiniz. Full body veya split antrenmanlar kişiden kişiye göre tercih seçimi değişse de bizim önerimiz full body antrenman şekli. 8-12 tekrar aralığında kaslarımız maksimum gelişimi sağlıyor. 12den yukarıya çıkmamaya ve 8 tekrardan aşağıya inmemeye çalışın. Zira 8den aşağısı powerlifter tarafına kaçıyor.

Antrenmanlarınızın 1 saatten fazla sürmediğinden emin olun. Bu cümleyi pek çok yerde duymuşsunuzdur ancak klişe olmasına rağmen çok doğru bir kanı. Vücudumuzun 40-45 dakikadan sonra iyice verimi azalır. Vücut stres altında kalır ve kortizol hormonu üretmeye başlar. Mazallah hiç gerek yok bu tarz şeylere. Kaslarımızın gelişmesine uzun antrenmanların en ufak bi faydası yok anlayacağınız. Yoğun ve kısa antrenmanlar yapmaya çalışın. Bunlar sizi hedefinize ulaştıracaktır.

3- Diğer bir vücudum neden gelişmiyor sorusunun kaynağı: UYKU

Uyku diğer iki seçenek kadar mühim olmamakla birlikte kas gelişimi için başlıca gerekli şeylerden biridir. İlk cümlemizden sakın ola uyumasak da olur anlamı çıkmasın. Vücudumuz en az 7-8 saat ve gerektiği saatlerde uyuma zorunluluğu hisseder. Ve gece 12 ile 1 arasında büyüme hormonu maksimum seviyede salgılanır. O yüzden düzenli bir uyku sistemi sizi bir adım öteye taşıyacaktır. Zaten bu sporun ortak paydası disiplindir. Disiplin olmadan hayalinize ulaşamazsınız. Bu yazımızda vücudum neden gelişmiyor sorusuna cevap aradık. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere.  Sağlıcakla Kalın 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar