Vücut Yapmak İçin Olmazsa Olmaz 10 Madde

Özellikle yeni yıla girmiş olduğumuz bu ocak ayında hayatında radikal kararlar alan insanlara rastlamak hayli mümkün. Bu insanların aldığı kararlardan en yaygın olanı ise spora başlamaktır. Peki vücut yapmak, sağlam bir vücuda sahip olmak için neler yapılmalı? Bu yazımızdan bundan bahsedeceğiz.

  1. Devamlılık

Devamlılık vücut geliştirme ve fitnessta olmazsa olmazların başında gelir ve  kesinlikle ödün verilmemesi gerekmektedir. Yani bir gün yaptım bir gün yapmadım, bir ay ara verdim gibi cümleler bu sporda pek hoş karşılanmaz. Sağlam bir vücut yapmak için bu hususa önem verilmelidir.

      2. Psikolojik Durum

İçerisinde bulunduğunuz ruhsal ve çevresel faktörler bu spor açısından hayli önemlidir. Ailenizle veya sevgilinizle yaşadığınız bir problem sizi olumsuz manada çokça etkileyebilir.  Ne kadar düzgün bir psikolojiye sahipseniz bu spordan alacağınız verim o düzeyde olacaktır.

      3. Zaman

Gün içerisinde spor salonuna giderek belirli bir vakit harcarsınız. Bu vakti içerisinde bulunduğunuz tempoda güzel değerlendirip tam anlamıyla verimli kullanmalısınız. Yani iş yerinde çokça mesaiye kalıyorsunuz veya öğrencisiniz dersleriniz yoğunluğu spor yapmanıza engel oluyorsa sağlam bir vücut yapmanız hayli güçlü olacaktır. O yüzden yeterli zamanı spor için ayırabilecek şekilde hayatınızı şekillendirerek spora başlayın. Sonucu hüsran olmasın. Haftada 1 ya da 2 gün giderek spordan maksimum şekilde verim alamazsınız.

     4.  Spor Salonu

Spor salonuna minimum haftada 4 gün gideceğinizi düşünürsek neredeyse eviniz kadar benimsemiş olduğunuz bir yer olması gerekiyor. Sağlam bir vücut yapmak için bu böyle olmalı.  Gideceğiniz salon temizlik, ortamın hoşunuza gitmesi, salondaki ısıtma sistemi, duş, çalıştığınız ağırlık ve makineler gibi önemli şeyler göz önünde bulundurularak tercih edilmeli. Sevmeyerek gideceğiniz bir spor salonu sizin başarıdan uzak olmanızı sağlayacak hatta bir zaman sonra istemeyerek gitmek yerini hiç gitmemeye bırakacaktır. Bundan dolayı iyi bir salon demek sağlam bir vücut için anahtar olabilir.

5. Hoca

Hoca faktörü de bu sporda önemli bir yer edinmektedir. Sonuçta hiçbirimiz bu spora bilinçli bir şekilde başlamadık ve bu bilgiler bize gökten inmedi. Sağlam bir vücut yapmak için iyi bir hocaya da ihtiyacınız var. Kendisinden alacağınız antrenman programı, hareketlerin yapılış formu, beslenme hakkında bilgiler sizi bir adım öteye taşıyacaktır.

Doğru yapılışını hocanız tarafından öğrendiğiniz bir hareket sizi belki de bir sakatlıktan koruyacaktır. Modern salonlarda artık genellikle personal training sistemine geçildiği için sorduğunuz bir soruya yanıt bulamadığınız bile olabilir. Bu tarz durumlarda bizim gibi fitness bloglarından yardım alabilirsiniz.

6. Motivasyon

Motivasyon sizin ister iş, ister okul ister herhangi bir konuda her zaman cebinizde taşımanız gereken bir meseledir. Spor konusuna değinecek olursak motivasyon düşüklüğü yaşıyorsanız spordan zamanla soğursunuz. Bunun önüne geçmek için spora neden başladığınızı kendinize sorun. Yani kararlı olun. Bununla ilgili “bırakmak istediğinde neden başladığını hatırla” gibi güzel bir söz de mevcut.

Yani asıl anahtar kararlı olmak. Motivasyon düşüklüğü yaşadığında yapabileceğin diğer bir alternatif ise güzel antrenman müzikleri edinmek. Salonda dinleyeceğin sağlam müzikler seni antrenmana bir tık daha iyi tutunmanı sağlar.

İnstagram sayfamızdan da motivasyon ihtiyacını gidermek için faydalanabilirsin. Bununla ilgili çok güzel paylaşımlarımız mevcut.

Hepsinden önemlisi kendine bundan beş yıl sonra nasıl görünmek istediğini sor. En iyi cevabı kendin vereceksin. Hayalinde daha iyi bir görüntü varsa o salona tıpış tıpış gitmelisin.

7. Maddi Durum

Çokça duymuşsunuzdur vücut geliştirmenin zengin sporu olduğuna dair söylentileri. Bu cümleyi dilinden düşürmeyen spor salonundaki dayılar aslında çok da yanılmıyor. Evet bu spor çok ciddi rakamlar içermese de güzel bir maddi imkan gerektriiyor. Günlük alacağın protein miktarını karşılamak için alacağın et , tavuk, supplement , yumurta vs. hepsini topladığımızda okkalı bir liste çıkabiliyor.

Uzun lafın kısası maddi açıdan imkanlarınız el vermiyorsa sağlam bir vücudu ne yazık ki unutmalısınız. Hayat şartları 🙁

9. Supplement

Bu madde kaslı bir vücut için kesinlikle şart olmamakla birlikte olmasında fayda var. Aslında bir önceki maddi durum faktörüyle birazcık bağdaşsa da farklı bir alt başlık altında yazılabilir. Antrenmandan önce kullanacağınız bir pre workout sizi antrenmana daha iyi hazırlayacağı gibi antrenman sonrası kullanacağınız protein tozu da aynı şekilde kaslarınızın onarılmasını hayli hızlandıracaktır. Bu açıdan baktığımızda supplement kullanımı hayalinizdeki kaslı bir vücut için hiç de fena bir tercih olarak görünmüyor.

10. Uyku Düzeni

Bu spor için beslenme ve antrenmanın yanında olması gereken bir diğer şey dinlenmedir. Güzel bir dinlenme ancak uykuyla olur. O açıdan uyku düzeni sağlam bir vücudun baş mimarlarındandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar