Protein Tozu Ne Zaman içilir / Nasıl Kullanılır?

Whey proteini kullanmak için herhangi bir saat dilimi yoktur. Antrenman düzeyinize ve antrenman saatinize, beslenme durumunuza, uyku düzeninize ve günlük aktiflik derecesine göre protein tozu ne zaman içilir sorusuna cevabınızı verirsiniz…

Aşağıda, hangi aralıklarda en doğru şekilde whey kullanacağınıza dair seçenekler sunulmuştur..

Whey Protein Tozu Ne Zaman İçilir Nasıl Kullanılır

SABAH KALKTIKTAN SONRA PROTEİN TOZU..!

Protein tozu ne zaman içilir dedik ve sabah kalktıkan sonra içilir mi diye sorduk kendimize…Uyurken vücudunuz bir çok küçük kimyasal işlemler için enerji üretebilse de bu işlemi kaslar için de tam olarak yaptığı pek söylenemez.. Uyku durumunda kaslar katabolik sürece girer. Yani, protein sentezi(kas yapımı) düzeyi düşer.. Bu sebeple sabah kalkınca bir ölçek whey protein tozu içmek bu katabolik sürece bir engel koyacaktır. Özellikle metabolizmanın sindirim için hızlandığı süreçte yani kahvaltı ile birlikte alınması daha etkili olacaktır. Orta ve ileri düzey vücut geliştiriciler için etkilidir.

ANTRENMAN ÖNCESİ PROTEİN TOZU..?

Protein tozu ne zaman içilir sorusuna bir cevap şıkkı daha eklendi…Eğerki antrenman sürenize kadar yeterli düzeyde protein alımı yaptıysanız bu öğüne gerek duymayın. Yeterli alım yapmadıysanız antrenman sırasında oluşabilecek kas yıkımını engellemek için kullanmak etkilidir. Özellikle ağır antrenman günleri öncesi kullanmak, erken oluşabilecek laktat(yorgunluk) üretimi ile kas hasarının geciktirilmesi için idealdir. Yine orta ve ileri düzey vücut geliştiriciler için önemli bir öğün olabilir.

ANTRENMAN SONRASI PROTEİN TOZU..!

En önemli öğün olarak kabul gören antrenman sonrası öğünü, kas hasarı ve laktatı uzaklaştırmak için çok önemlidir. Antrenman sırasında tükenen enerji kaynaklarının katabolik (yıkıcı) etki yaratması ile protein sentezi sekteye uğrayacaktır. Katabolik etkiyi en aza indirip protein sentezine devam edilebilmesi için bu öğün en gerekli öğündür. Başlangıç, orta ve ileri seviyeler için olmazsa olmazdır.

YATMADAN ÖNCE PROTEİN TOZU..?

Gün içinde alınan protein miktarı, vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler için kilo başına 1,50 ile 2 gramdır. Crossfit gibi dayanıklılık sporu ve ileri düzey bodyciler için ise bu rakam 2 ile 3 gr arasında değiştiğini göstermiştir ACSM kaynakları..Seviyenize göre kaç öğün alırsanız alın şunu belirtmek gerekir ki, kas inşasının en stratejik öğünü yatmadan önceki öğündür.. Nedeni ise, Gün içinde yeteri kadar protein alınırsa bundan sonraki alacağınız öğün çöpe gider. Vücut, fazla alınan proteini yağ olarak depolayacağı için karaciğeri de boşuna zorlamış olacaksınız. Bu da uyku boyunca bir oyana bir buyana dönen şaşkınlar gibi rahatsız olmanıza sebep olacak.
Eğer ki protein, gün içinde yeterli düzeyde alınmassa işte o zaman yatmadan önceki öğünü almak, katabolizma sürecine dur diyerek kas inşasına devam etmenizi sağlayacaktır. Yani uykuda bile kas inşaası devam edecektir. Rahat rahat uyuyup istediğiniz rüyalar ile başbaşa kalabilirsiniz. Bu rüya süreci daha kötüye gitmeden yazıyı noktalamak istiyorum..

NOT:
Bir TÜRK, dünyaya bedeldir..Atalarımızın, tarihimizin ve kimliğimizin bilincini UNUTMAMANIZ dileğiyle..
Ramazan ayınızı en içten dileklerimle kutlar, hayırlara vesile olmasını temenni ederim..

WELLNESS & PERSONAL TRAINER
YASİN ERDAL

Instagram: @eğitmen.analiz

DİPNOT:
Sabit düşüncelere veda eden ve kendini her daim güncelleyen eğitmen meslektaşlarıma selam olsun..

SPORLA KALKIN, SAĞLIKLA KALIN..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yusuf

#Lifting

Benzer Yazılar