Yağ Yakımı İçin En İyi 5 Tavsiye

Çağımızın en büyük sıkıntılarından biri de hiç şüphesiz kilodur. Dünya üzerindeki birçok insan çağın getirdiği durumların da üst üste binmesi ile birlikte oldukça fazla kilo alıyor ve bu kiloların verilmesi oldukça zor olabiliyor. Ancak bilinmesi gereken bir şey var ki; bir insan iradesine hakim olmayı biliyorsa kilo vermek onun için hiçte zor değil. Kilo vermek denildiğinde aslında yağ yakımı akla gelmektedir. Çünkü vücuttaki yağsız kilonun bir zararı yoktur. Sıkıntılı durum vücuttaki kütlenin yağlar tarafından oluşturulmuş olmasıdır. Fitness ile profesyonelce uğraşan bir çok kişiye bakıldığında kütleleri oldukça fazladır. Ancak bu kütle yağsız olduğu için çok estetik bir vücuda sahiptirler. Biz de bu yazımızda yağ yakımı için en iyi 5 tavsiyeyi sizlere vereceğiz ve vücudunuzun estetik bir yapıya ulaşması için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

1-) Sadece Kardiyo Değil; Ağırlığa da Önem Verin!

Yağ yakımı için en iyi 5 tavsiye listemizin birinci sırasında ağırlık çalışma gelmektedir. Kaslarımızı bir motor olarak düşünürsek, vücuttaki kas oranını arttırarak daha büyük bir motor elde etmemiz gerektiğini anlayabiliriz. Motor ne kadar büyük bir kütlede olursa o kadar fazla yakıt harcayacaktır. Durum böyle olunca yağ depolarınız da bu yakıt arasında yer alacak ve normalden daha hızlı yağ yakmanız sağlanacaktır. Kimi bireyler vücutlarındaki yağı yakabilmek için çok fazla kardiyo antrenmanına başvurmaktadır. Ancak bu antrenmanlar çoğu zaman hüsranla sonuçlanır. Bunun nedeni ise kasların yeterince kütleye sahip olmaması ve istenilen yakıtı kullanamamalarıdır. Özellikle yağ yakımı devresinde olan kişilerin full body olarak tabir edilen antrenman şeklinde ağırlık çalışmaları, vücutlarındaki yağ oranında gözle görülür bir düşüşe yardımcı olacaktır.

2-) Uzun Süren Koşular Yerine, HIIT Antrenmanlarını Tercih Edin!

Çoğu insan spor salonuna ya da yürüyüş parklarına gittiğinde aralıksız olarak 45-60 dakika koşu yaparak daha hızlı yağ yakabileceğini düşünmektedir. Bu denli uzun koşular hem sizin çok yorgun düşmenize hem de daha pratik yöntemler varken zor yolu seçmenize neden olmaktadır. HIIT olarak adlandırılan antrenmanlar yapılan araştırmalar ile uzun koşulara nazaran daha faydalı bulunmuştur. Öncelikle atletik sporcular yetiştirmek amacıyla sporcular üzerinde uygulanmış bu antrenman, vücudunuzun sürekli yağ yakımı seviyesinde kalmasına yardımcı olur. Bunun nedeni ise HIIT antrenmanları bittikten sonra vücudun hala oksijene ve enerjiye ihtiyacı olmasıdır. HIIT antrenmanı sonlandıktan 24 saat sonrasına kadar bile vücut enerji harcar ve oksijen taşınımı hızlı bir şekilde devam eder. Yapılan antrenmanın zamanla şiddeti arttırıldığında yağ yakımı daha uzun sürelere kadar devam edebilir.

3-) Set Aralarını Kısa ve Sabit Tut!

Yağ yakmanın en basit kuralı vücuda gereken enerjiyi sürekli bir hale getirmektir. Vücut çalıştığında yeterli enerjiyi bulamadığı taktirde yağ depolarını kullanmaya başlayacak ve bu da yağ kütlenizin azalmasına yardımcı olacaktır. Bu da bizleri yağ yakımı için en iyi 5 tavsiye listemizin 3. tavsiyesine getirecek. Eğer ağırlık antrenmanları sırasındaki set aralarını kısa tutar ve bunu her harekette sabit bir şekilde uygulayabilirsen, yağ yakımı hızını oldukça arttırmış olacaksın. Örneğin bench press girdikten sonra dinlenme süreni 30-60 saniye aralığında tut ve diğer sete geçiş yap. Böylelikle kalp hızın düşmemiş olacak ve daha fazla oksijen taşıyabilmek için, daha fazla enerji ihtiyacı ortaya çıkacak.

4-) Kalori Hesabını Yapmayı Unutma!

Yağ yakarken antrenmanlar ne kadar fazla önemli olsa da; beslenmeyi düzenlemeden antrenmanların vücuttaki etkisi çok az olacaktır. Çünkü vücuttaki enerjiyi sağlayacağın olay beslenmedir ve düzeni ne kadar iyi kurarsan, o kadar iyi sonuçlar elde edersin. Özellikle yağ yakımı evresine geçmiş olan bireylerin karbonhidratlı birçok yiyecekten uzak durması ve protein ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Tüm karbonhidratlar elbette ki düşmanımız değil. Ancak çikolata, şeker ve ekmek gibi kötü karbonhidrat kaynaklarını hayatımızda çıkarmadığımız sürece yağ yakımı hızımız düşecektir.

Kalori hesabı yaparken dikkat etmemiz gereken konu bazal metabolizmamızdır. Bazal metabolizma, vücudun hiçbir aktivite yapmadığı sırada harcadığı enerji miktarıdır. Yani vücudun temel ihtiyaçlarını karşılaması için gereken enerji bazal metabolizma olarak adlandırılır. Vücudunuzun 2000 kcal metabolizma hızı mevcutsa; bunu 400-500 kcal daha aşağıya alarak yağ yakımını sağlamamız mümkündür. Vücut istediği enerjiyi dışarıdan alamadığı vakit, yağ depolarına başvuracağı için yağ yakımı hızlanmış olacaktır. Her gün 500 kcal bir enerji eksiği yarattığımız zaman 2 haftalık bir süreçte vücudumuzdan 1 kg yağ azaltmış olacağız. Yağ kütlesinin vücutta kapladığı alan göz önüne alındığında nasıl bir değişimin sizi beklediğini az çok tahmin edebilirsiniz.

5-) Dinlenme Olmadan Yağ Yakamayız !

Yağ yakımı için en iyi 5 tavsiye listemizin en son maddesi dinlenmedir. Yağ yakmak isteyen kişilerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri dinlenmeyi aksatmaktır. Vücudunuza harika bir antrenman ve beslenme programı hazırlayın. Dinlenme bu program içerisinde önemli bir yer tutmuyorsa, ne yazık ki istediğinizi elde etmeye oldukça uzaksınız. Çünkü vücut uyku halindeyken kendini yenilemeye odaklıdır. Durum böyle olunca antrenmanlar sırasında kaslarınızdaki mikroskobik yırtılmaların en iyi tamir zamanı uyku zamanı olmaktadır. Uyku sürenizi yeterli seviyeye getirmezseniz, bu iyileşmelerin olduğu süreci baltalamış olursunuz. Kaslar da yağ yakımı için oldukça önemli bir yer tuttuğu için, yağ yakımı süreciniz sekteye uğrar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fatih

Benzer Yazılar